B2B Sektöründe Sıklıkla Yapılan Hatalar
8 Şubat 2021
B2B’de Marka Elçisi Nedir?
11 Şubat 2021

B2B’de Ürünleri Öne Çıkartmak İçin Gerekli İpuçları

B2B’de Ürünleri Öne Çıkartmak İçin Gerekli İpuçları

B2B’de ürün ve hizmetler online yollarla tüketicilere ulaştırılmaktadır. Bu alanda ürünlerin kullanıcıların beklentilerini karşılaması oldukça önemlidir. Bu beklentileri karşılamada en etkili ipuçları ise ürün özelliklerinin ve faydalarının doğru yollarla müşterilere aktarılmasıdır. Ürün özellikleri bir ürünün uzunluğunu, genişliğini, rengini, içeriğini ve bedenini kapsamaktadır. Ürün faydaları ise ürün satın alındığında bize sağladığı faydalardan hangi özelliği hangi ihtiyacı karşılayacağına dair bilgiler içermesidir. Biz de bu yazımızda tüketicilerin titizlikle araştırdıkları ürün özellikleri ve faydalarını ele alacağız.

Ürün Özelliklerini Öne Çıkarmanın B2B’ye Sağladığı Avantajlar

B2B sektöründe tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyerek onları satın almaya itecek en önemli gücünüz ürün ve hizmetlerinizdir. Ürün ve hizmetlerinizin özelliklerini, tüketicilere sağlayacağı faydaları öne çıkarmak B2B’ye pek çok avantaj sağlamaktadır.

 • Ürün ve hizmetlerinizin özelliklerini bir sosyal kanıt olarak kullanabilirsiniz. Böylelikle müşterilerinizi ürünleri satın almaya ikna edebilirsiniz.
 • B2B’de ürün özelliklerini ve faydalarını öne çıkararak tüketicilerin ürünü sepete atmasını sağlayabilirsiniz.
 • Etkili ürün sayfaları oluşturarak sitenize gelen organik trafiği, etkileşim ve geri dönüşümleri arttırabilirsiniz.
 • Pazarlama sürecinde ürün özelliği stratejilerinden yararlanarak, tüketicilerin ürünü doğru bir şekilde tanımasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede pazarlama çalışmalarında hedeflediğiniz performansa ulaşabilirsiniz.
 • Detaylı ürün özelliklerine, kullanıcılara sunulan faydalara ve kullanıcıların bu ürünü neden alması gerektiğine yer vererek ürünlerinizin satışını sağlayabilirsiniz.
 • Markanıza sadık müşteriler kazanabilirsiniz.

B2B’de Ürünleri Öne Çıkartırken Yararlanılabilecek İpuçları

Ürün başlığı ve detaylı ürün açıklamaları yer vermek

B2B’de ürünleri öne çıkartırken yararlanılabilecek öncelikli ipuçlarından biri ürün başlığına ve detaylı ürün açıklamalarına yer vermektir. Ürün detaylarına yeteri kadar yer verilmemesi günümüz B2B firmalarının en önemli eksiklerinden biridir. Ürün özellikleri ve ürün faydaları gibi konuların satışlara olumlu yansıtılması için ürün başlıkları ve ürün açıklamaları alanlarının eksiksiz doldurulması gereklidir. Bu noktada B2B siteleri tüketicinin online olarak gezindiği bir mağaza olarak düşünülmelidir. Müşterilerin ürün hakkında merak ettikleri tüm soruların cevaplarına ilgi alanlar üzerinden ulaşılmalıdır.

B2B’de detaylı ürün açıklamalarına yer vermek oldukça önemlidir. Detaylı ürün açıklamaları ürünü müşterilerin gözünde somutlaştırarak, tüketicilerin satın alma kararlarını etkilemektedir. Aynı zamanda ürün açıklamalarıyla sitenizi arama motorlarında öne çıkarmak mümkündür.

İlgi çekici ürün görselleri kullanmak

B2B’de ürün özelliklerini ve faydalarını öne çıkarmanın en etkili ipuçlarından biri de ürün görselleridir. Ürün özelliklerinin görselleştirilmesi, müşterilerin ilgisini çekmek açısından oldukça önemlidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı kriterler vardır. Bu kriterler:

 • Yüksek çözünürlüklü ve kaliteli çekimler yapılması
 • Farklı açıdan görsellerin olması
 • Gerçek ürün fotoğraflarına yer verilmesi
 • Farklı renk seçeneklerinin görsellerle belirtilmesi
 • Ürünün faydasını öne çıkaracak 360 derece çekimlerin yapılması
 • Stok görsellerinin kullanılmamasıdır.

Ürün odaklı videolar

Ürün videoları düz metine göre arama motorlarında daha üst sıralarda çıkmakta ve daha yüksek tıklanma oranları sağlamaktadır. Bu nedenle ürünlerinizi açıklama ve görsellerin yanından ürün videoları ile desteklemeniz oldukça önemlidir. Ürün özellikleri ve faydaları için kısa süreli, ürün odaklı ve yüksek çözünürlüklü videolar çekerek aranılan bilgileri hızlı bir şekilde kullanıcılara ulaştırabilirsiniz. Böylelikle sitenizde geçirilen süreyi de arttırmış olursunuz.

Özenli ürün paketlemesi

B2B’de ürünleri öne çıkartırken yararlanılabilecek ve ürünü müşteri için değerli kılan uygulamalardan biri de paketlemedir. Ürün paketlemeleri markayı en iyi şekilde yansıtan unsurdur. Ürün paketlemelerinin özenli ve kişiye özel olması, müşterilerin marka izlenimini olumlu şekilde etkileyecek ve ürüne duyulan memnuniyeti fazlasıyla arttıracaktır. Aynı zamanda da müşteri sadakatini sağlayacaktır.

Sosyal kanıttan yararlanılması

Sitenize sosyal kanıt eklemek müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen ipuçlarından biridir. Kullanıcılar satın almayı düşündükleri bir ürünü satın almadan önce müşteri yorumlarını okumaktadır. Bu noktada müşteri yorumlarını sitenizde görünür kılmanız gereklidir. Bunun yanı sıra ürünlerinizi deneyimleyen tüketicilerin görüşlerine ana sayfa üzerinde ya da ayrı bir kategori oluşturarak yer vermelisiniz.