B2B Sanal Pos Hata Kodları
26 Mayıs 2020
b2b menü hazırlama
Pandemi Sürecinde B2B Kullanımı
28 Mayıs 2020

B2B ve E-ihracat

E-İhracat Nedir?

İnternet üzerinden yapılan alışverişe kısaca e-ticaret denirken e-ihracat da bu işin uluslar arası boyutunu oluşturuyor. Ülkemizden bir anda pek çok ürün dış ülkelere kargolanıp gidebiliyor. Bu anlamda dünya çapında yer edinip büyümek ve hızlı bir şekilde müşterileri hedefine ulaştırmak çok önemlidir. Bu sayede tek bir merkeze bağlı kalmadan her gün büyüyebiliyorsunuz. Aynı zamanda sanal ortamdaki bu alışverişlerin belli bir zamanı yoktur ve müşteriler istedikleri zaman internet ortamından siparişlerini girip alışverişlerini yapabilmektedir. Sınır ötesi olan bu e-ihracat sistemleri ülkemize büyük girdi sağlamaktadır. Firmalar bu sistemle oturdukları yerden çok fazla efor sarf etmeden işlemlerini halledebilmektedir. Çok faydalı olan bu sistemden faydalanmamak yapılan en büyük hatalardan biri olur.

E-ihracatın Faydaları

E-ihracat konusunda devletin de büyük teşvikleri bulunmaktadır. Marka olarak kendinizi geniş kitlelere duyurmak ve satışlarınızı arttırmak istiyorsanız sesinizi e-ihracat üzerinden duyurmanız gerekiyor. Online ödeme imkanlarıyla da firmaların üzerindeki mali baskı da ortadan kalkmaktadır. Bu sayede büyük maddi kayıplar yaşanmamaktadır. Ekonomik dalgalanmalardan da daha az etkilenen  e-ihracat, dövizle satış yapmaya izin vererek kar oranını arttırır. Marka imajınızı yükseltmeyi sağlayacak olan e-ihracat, tüm işletmelerin sahip olması gereken çok karlı bir sistemdir.

Yurt Dışında Fark Yaratmak

E-ihracata başlamak için öncelikle yapmanız gereken bir şirket kurmaktır. Şirketler üzerinden e-faturalandırma işlemleri yapıldığı için e-ticaret işlemleri rahatlıkla sürdürülebilmektedir. Şirket sahibi olmak bu işin başıdır. Sonrasında e-ihracat sitesi açmanız gerekmektedir. E-ihracat sitenizi açarken kategoriler oluşturmak ve ürünlerinizi müşterilere tanıtmak çok önemlidir. Bu anlamda en önemli faktörlerden biri de birçok ülkeye hitap edecek farklı dil seçeneklerinin kullanılmasıdır. Sınır ötesi satışınızı yaparken diğer firmalardan sizi ayıran bir farklılık yaratabilirsiniz. Örneği indirimler, kampanyalar müşterilerinizi cezp edecektir. Yurt dışı kargo ağıyla da iyi bir bağınızın olması müşterilerinizle aranızda olan güveni arttıracaktır. Ödeme noktasında güvenli bir hizmet sağlamak, birçok ödeme seçeneği sunmak da sizi diğer firmalardan ayrıştırabilecek özellikler arasındadır.

E-ticaret ve e-ihracat yaparken bilgileriniz güvenli bir şekilde korunmaktadır. Bu bilgiler hiçbir zaman sızdırılmamıştır. Ödemede güvenlik bunların başında gelir. Müşterilerinizi bu sayede korumuş olursunuz. Firmalardan müşteriler 7/24 destek alarak sorularına cevap bulabilir.

Pandemi Sürecinde B2B

Covid-19 sürecinde ülkemizin ticareti ciddi emeklerle geliştirilmeye devam ediyor. Bu süreçte bizlerde b2b yazılım ile hayatındaki katkılarımızı arttırıyoruz. E-ticaret üzerinden çalışan firmalar süreci titizlikle yöneterek ilerleyebiliyor. Sadece ülkemiz değil Avrupa ülkeleri de e-ticareti bu süreçte sıklıkla kullanmaktadır. Bunun sonucunda da e-ihracat denen bir kavram ortaya çıkmaktadır ve bundan ülkemiz büyük bir kar edecektir. Yeni dönemde daha güçlü e-ihracat ile muhteşem bir çalışma çıkarabiliriz.

Küçük ve orta ölçekteki işletmeler için en iyi avantaj şuanda tedarik zincirlerindeki bölünmelerdir. Döneme damgasını vuran Çin, Avrupa ülkelerini endişelendirdiği için yeni ihracat kapısı bize doğru açılıyor. Bu durumda Avrupa ülkelerine yakın olan gelişmekte olan ülkeler genç nüfus fazlalığı ve üretkenliği ile büyük bir potansiyel barındırıyor. Şuanda en büyük potansiyel Türkiye ve Polonya’da gibi gözüküyor. Ülkemiz pek çok teknolojik üretim yapan kobileriyle büyük bir avantaja sahiptir. Kobiler yeni dönemi iyi bir şekilde değerlendirirse ciddi bir kazanç elde edebilir.

Seri Üretim ve ARGE

Seri üretimde gösterdiğimiz hızlı gelişmeler ve AR-GE süreçlerini doğru yönetmemiz bizi ön sıralara taşıyor. E-ihracat konusunda da en önemli noktalardan biri üretimlere karşı gösterilen refleks hızıdır. Herhangi bir tespitte üreticilerimizin hızla refleks gösterdiğini hepimiz bu süreçte gördük. Bu tecrübeler de kobiler tarafından uygulandığında büyük başarılar sağlanabilir. Kobilerin e-ticaret alışıp bu uygulamayı sıklıkla kullanması kazançlar elde etmelerini sağlayacak. Sadece reelde faaliyet gösteren ve online mağazacılıktan haberi olmayan işletmelerin bu sürecten kazançlı çıkmalarına olanak yoktur. Yeni dönemde hem ticaret hem de eğitim online olarak sürdürülmeye çalışıyor. Bu yüzden bu işin online boyutu son derece önemlidir. Dijitalleşmeyi öğrenmek pek çok sorunun hızlı bir şekilde çözülmesine olanak vermektedir.