B2B Blog Çalışmaları ve Yapılması Gerekenler
18 Ağustos 2020
B2B Sisteminde Olması Gereken 8 Özellik
24 Ağustos 2020

B2B Sisteminde Instagram Etkinlikleri Nasıl Olmalıdır?

B2B firmaları B2C’ye göre Instagram üzerinde biraz daha pasif kalıyor. B2B ile ilgili çalışmaları yapmak ne kadar zor olsa da imkansız değildir. Marka olarak kendinizi geliştirmek ve geniş kitlelere sesinizi duyurmak için sosyal medya ağlarında yer almak çok önemlidir. Bu mecralarda B2B çalışmaları yaparak başkalarının yapmadığını yapabilirsiniz.

Instagram, sosyal medya üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Şuanda en popüler sosyal medya ağı olduğunu da söylemek mümkündür. Bu alanda yapılan gelişmiş reklam modelleri sayesinde firmalar geniş kitlelere sesini duyurarak potansiyel müşterilere ulaşabiliyorlar. B2B sisteminde İnstagram çalışmaları yapabilmek için de bazı noktalara dikkat etmeniz yeterlidir. Aşağıda sizler için derlediğimiz önemli ipuçları yer almaktadır.

Bir Konu Hakkında Bilgi Paylaşın

B2B sisteminde bilgi paylaşmak otorite arttırmanızda büyük etkiye sahiptir. Sosyal medya ortamlarımda yapılan çalışmalarda bilgi içeriklerine yer vermek marka bilinirliğinizi arttıracak ve insanların size güven duymasını sağlayacaktır. Yani sosyal medya sadece satış odaklı bir ortam değildir. Yaptığınız çalışmalarla ilgili bilgiler verebilirsiniz veya bir konu hakkında bilgi verebilirsiniz. Bilgilerinizi görsellerle süslediğinizde B2B sistemi daha fazla dikkat çekecektir.

Yaratıcı Ve Özgün Olun

B2B sisteminde ürününüz dikkat çekici olmasa da dikkat çekici hale getirebilmeniz mümkündür. Bunun için yaratıcı yönünüzü ortaya çıkarabilirsiniz. Ürün görsellerinizi planlayabilir ve içeriklerinizi özgünleştirebilirsiniz. Burada sizin yaratıcı yönünüz çok önemlidir. İlgi çekici bir görsel ve yazı ürünlerinizin ön plana çıkmasını sağlayacaktır. Pazarlama stratejilerinizi geliştirmek için sürekli olarak konu hakkında bilgi edinmeniz gerekecektir. B2B yazılımı sayesinde de etkili dokunuşlar yapabilmeniz mümkündür.

Ürünlerinizin Nasıl Üretildiğini Gösterin

B2B firmalarının dikkat etmesi gereken noktalardan biri de ürünlerin üretiliş biçimini göstermenizdir. Bunun için video ve fotoğraflar kullanabilirsiniz. Bunları Instagram üzerinde paylaşırsanız çok daha etkili sonuçlar almanız mümkündür. Ürünlerin üretiliş biçimini göstermeniz müşterilerin dikkatini çekecek ve güven duymalarını sağlayacaktır. Bu sayede marka bilinirliğinizi arttırarak ürün tanıtımı yapmış olursunuz.

Takipçilerinizle İletişime Geçin

Instagram hesabınızın olması tek başına yeterli değildir. Instagram üzerinde aktif olabilmeniz ve takipçilerinizle iletişim kurmanız gerekmektedir. Bunun için Instagramı en ince ayrıntısına kadar kullanabiliyor olmak çok önemlidir. Takipçileriniz sizle iletişim kurmuyorsa siz onlarla iletişim kurarak paylaşımlarına yorum yapın. İlgili konularda takipçilerinizle iletişime geçin ve takipçilerinizi arttırmak için potansiyel müşterilerinizi takip edin. Bu sayede karşılıklı etkileşim oranlarınız artacak ve bu sayede marka bilinirliğiniz de artmış olacaktır.

Grafik Çalışmalarına Özen Gösterin

Instagram üzerinde çeşitli grafik çalışmalarla kendinizi ve ürünlerinizi tanıtmaya özen gösterin. Şirket olarak kendinizi ve sektörünüzü tanıtan grafikler kullanmanız akılda kalıcılığı sağlayarak marka bilinirliğinizi arttıracaktır. B2B sisteminde görsel çalışmalar çok büyük önem taşır.

Şirketinize Güven Duyulmasını Sağlayın

B2B olarak başarıyı yakalamanın bir diğer yolu da müşterilerin size güven duymasını sağlamaktır. Bunu sağlamanın birçok yolu vardır. Ancak en samimi ve kolay yolu transparan bir şirket olmanızdan geçer. Yani burada demek istediğimiz kendi iç yüzünüzü de müşterilerinize gösterebilmenizdir. Şirket kültürünüz hakkında bilgi vermeniz, çalışanlarını hakkında bilgi vererek kareler paylaşmanız müşterilerin dikkatini çekecektir. Tüketiciler bu şekilde gerçekçi olan paylaşımlara değer verirler. Ofisinizden kareler paylaşmanız güven kazanmanızda büyük fayda sağlayacaktır.

İçeriklerinize Video Ekleyin

Görsel çalışmalardan en fazla dikkat çekeni videolu içeriklerdir. B2B için hazırlanmış videolu içerikler yoğun bir şekilde geri dönüşler almanızı sağlayacaktır. Bu videolarda şirketin iç yüzünü, müşterilerden gelen geri bildirimleri paylaşabilirsiniz. Sesli anlatımlar veya animasyonlar kullanmanız olayın biraz daha anlaşılmasını sağlayacaktır. Kendinizi göstererek konuşmalar yapmanız ve bilgiler vermeniz en etkili yoldur. Videolu içeriklerde yeni stratejiler edinerek rakiplerinizi takip edin. B2B dünyası aktif bir şekilde kullanılmaktadır ve rakipleriniz in önüne geçmeniz için onların yaptığı çalışmaları dikkatli takip etmeniz gerekir. B2B sisteminde ilerlemek için güncel kalarak müşterilerinizi daima şirketiniz hakkında bilgilendirin.