B2B Sisteminde Instagram Etkinlikleri Nasıl Olmalıdır?
19 Ağustos 2020
B2B Sisteminde Etkili 7 Strateji
25 Ağustos 2020

B2B Sisteminde Olması Gereken 8 Özellik

B2B Sisteminde yer alan firmalar kendi sitelerini dizayn ederken tasarımlarında dikkat çekici unsurlar kullanmalıdır. Dikkat çekici tasarımlar kullanıcı deneyimi sağlayarak B2B sistemi içerisinde gelişim göstermeyi sağlar. Site tasarımlarında firmaların performansını arttırmak adına bazı öğelere de yer vermek gerekiyor.

B2B Firmalarının işlem hacmi her zaman B2C firmalarına göre daha fazladır ve site tasarımları gibi işlemlere değer vermezler. Gerekli değer ve önem verilmediğinde de işlem hacmi olduğundan daha fazla artamıyor. İşlem hacminin artması için kullanıcı deneyimini geliştirici çalışmalar kesinlikle yapılması gerekir. Müşteri memnuniyeti olumlu geri dönüşlerin alınmasında çok değerlidir.

B2B Sitelerinde Farklı Fiyatlandırma Yapın

B2B siteleri için farklı fiyatlandırma seçenekleri son derece önemlidir. Bunun en önemli nedeni müşterilere farklı fiyatlandırma uygulanmasıdır. Sizden sürekli alışveriş yapan müşterilere özel indirim veya kampanyalar yapmak isteyebilirsiniz. Ayrıca toptan ürün alan müşterilerinize de farklı fiyatlandırma uygulayabilirsiniz. Bu yüzden B2B yazılım alt yapınızı bu fiyat politikasına göre belirlemeniz veya dizayn etmeniz gerekecektir. Fiyat seçeneklerini önceden planlarsanız site tasarımında bu alt yapıyı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aslında tüm işlemlerin birbiriyle bağlantılı ve düzenli dizayn edilmesi markalaşma yolunda atılacak en önemli adımlardandır.

B2B Esnek Ödeme Seçenekleri Yapın

B2B firmaları toptan satış imkanları sunduğu için müşterilerine farklı ve esnek ödeme seçenekleri sunmalıdır. Bunun için de nasıl ödeme alınacağına dair önceden bir planlama yapılması gerekmektedir. Planlamalar tamamlandıktan sonra ödeme yöntemlerinizi sitenize entegre etmeniz gerekecektir. Bu sayede müşterileriniz sitenizde ödeme seçeneklerini görecek ve nasıl ödeme yapacaklarına rahatlıkla karar verecekler.

Müşteri Üyeliği Getirin

B2C şirketlerinde ve firmalarında üyeliğe gerek olmadan müşteriler alışverişlerini tamamlamaktadır. Bu özellik B2C firmaları için büyük fayda sağlamaktadır. Ancak B2B yazılımı firmaları müşteri üyeliğine önem vermektedir. Müşteri üyeliğinin zorunlu olması hem firma için hem de müşteriler için çok faydalı olacaktır. Çünkü üye olan müşteriler kendileri için kampanya ve özel koşulları görebilme imkanı bulurlar. Her müşteriye ait ayrı bir fiyatlandırma sistemi kurulması gerektiğinden öncesinde bahsetmiştik. Dolayısıyla üye müşteriler bu fiyatlandırmayı görerek alışverişlerini yapabilirler. Müşteriler üye olduklarında kendilerine çıkan fırsatları görünce kendilerini özel hissedecektir.

Site İçi Arama Özelliği Ekleyin

Site içi arama özelliği, B2B firmaları için çok önemli bir özelliktir. Özellikle gelişmiş ve büyük bir site için ürünleri bulmak zorlaşır. Müşteriler aradıkları ürünlere hemen ulaşmak ister. Bu kolay kullanım sayesinde müşterileriniz sitenize ve size de güvenecektir. Karmaşık siteler ziyaretçilerin sitenizden uzaklaşmasına sebep olacaktır.

Site İçi Navigasyon Ekleyin

B2B Firmaları için önemli noktalardan biri de site içi navigasyon özellikleridir. Yani site içinde yönlendirmelerin kolay ve yerinde olması gerekmektedir. Kategorilerin iyi ayarlanması müşterilerin aradıklarına hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlar. Müşteriler sitenizde dolaşırken zorlanıyorsa, önceki sayfalara geçişte sitenizde yavaşlık oluyorsa, yönergeler gözle görülebilecek bir yerde değilse bu durum sitenize olumsuz olarak yansıyacak ve ziyaretçilerinizin sitenizi terk etmesine neden olacaktır. Farklı navigasyon özellikleri belirleyip sitenizin kolay kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

Sitenizin Mobil Uyumlu Olmasını Sağlayın

B2B sistemi son kullanıcılara hitap etmez ancak bu mobil uyumluluğun göz ardı edilmesi demek değildir. Müşteriler akıllı telefonlarını gün boyunca kullanır ve sitelerin çoğunu akıllı telefondan ziyaret eder. Durum böyle olunca mobil performansınızı arttırmanız gerekecektir. Sitenizin mobil üzerinden kolay bir şekilde açılması ve kullanılması için çalışmalar yapmanız çok önemlidir.

Hızlı Sipariş Verilmesini Sağlayın

Sitenizin sabit ve sürekli müşterileri için hızlı sipariş özellikleri sunarak onlara değerli olduklarını hissettirebilirsiniz. Sizden sürekli alışveriş yapan müşteriler ne alacaklarını ve kaç adet alacaklarını bildiklerinden siparişlerini hızlı bir şekilde oluşturarak çok fazla vakit kaybetmezler. Bu durumda onlara kolaylık sağlamanız yerinde bir davranış olacaktır. Müşterileriniz bu detayın farkında olmayabilir ancak sizler onlara bu özellikle yardımcı olarak işlerini kolaylaştırabilirsiniz.