B2B Sisteminde Olması Gereken 8 Özellik
24 Ağustos 2020
B2B’de Markalaşma ve Atılacak Adımlar
25 Ağustos 2020

B2B Sisteminde Etkili 7 Strateji

İş hayatı gün geçtikçe daha da değişip gelişiyor. Bu değişim ve gelişim sürecinde birçok yeni terimi lügatımıza eklemek durumunda kalıyoruz. Bu yeni terimlerden birisi ise ‘business to business (B2B Sistemi)’. Günümüzde yaygınlaşan e-ticaret ile bu kavram daha da önem kazandı. Businnes to business günümüzde neden büyük bir öneme sahip oldu? B2B nedir?

B2B Nedir?

Aslında “Firmadan Firmaya” anlamına gelen B2B (Business to Business), şirketlerin kendi aralarında  gelişen satış ve pazarlama hareketlerini ifade eder. Bu ticaret türü aslında geçmişte de vardı ve günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle business to business şekil değiştirdi. B2B’yi e-ticaret odaklı değerlendirmek daha doğru olacaktır. Business to business günümüzde bir şirketin, satıcı şirketten yüz yüze veya elektronik ortam sayesinde mal ve hizmet almasıdır. B2B’yi firmadan tüketiciye diye çevirebiliriz. Business to business e-ticaret denildiğinde akla gelen ilk türdür. Business to business’ı başarılı uygulayanlara örnek vermek gerekirse Alibaba.com, 1688.com ve AliExpress.com iyi örnekler olacaktır.

Pazarlama Ekip İşi Midir?

Endüstriyel pazarlara baktığımızda bilginin ön planda olduğunu görürüz ve müşterilerin odak noktası fiyatlar değildir. Onlar teknik bilgiyi de arıyorlar. Bu yüzden b2b yazılım firmaları kendini açıklarken daha profesyonel olmalıdır bunun için de teknik çalışanlara ihtiyacı vardır. Bu sebeple de her teknik çalışan aslında bir satışçıdır, ürün hakkında bilgi vererek satışa yardımcı olurlar. Bu sebeple firma olarak teknik personelleri de satışa dahil edin ve onları cesaretlendirin.

Eğitim Takımı Oluşturmak Faydalı mıdır?

Az önce bahsettiğimiz gibi teknik bilgi müşteri için büyük önem arz eder bu yüzden teknik personellerinizi satışa dahil edin bu şekilde pazarlama da bir adım önde olacaksınız. Ürününüzün ne tür sorunları çözdüğünü anlatmanız müşteriyi daha çok tatmin edecek ve satın alma dürtüsünü uyaracaktır. Müşteri sizden bilgi ve çözüm ister. Şirketinizde eğitim programları düzenleyin bunu her hafta düzenli bir şekilde yapmanızın çok yararını göreceksiniz. Uzman kişiler diğer çalışanlara ürün hakkında bilgi vererek bir bilgi sirkülasyonu oluşturursunuz böylece daha da bilinçlenen satıcılar müşterilere karşı daha iyi olurlar. Bu tarz eğitimlerden alınacak yarar hayli büyüktür bu sebeple düzenli olarak uzmanların sunum yapması iyi bir fikir olacaktır.

Segmentasyon Yapmanın Faydaları

Müşterileriniz için bir hedef kitle belirleyin ve onlara yönelik satışa odaklanın. Her segmente yaklaşımınız farklı olmalıdır. Şirketçe farklı segmentasyonları belirleyin ve bunlara uygun satış stratejilerini belirleyip ona göre hareket edin. Bu sayede satışlarınızda daha kolay bir yöntem uygulamış olacaksınız. Örneğin bir şapka satıyorsanız bu şapkayı kime satabilirsiniz ve nasıl satabilirsiniz bunu belirleyip öyle hareket etmeniz işinizi daha kolay bir hale getirecektir.

İçerik Pazarlaması ve Faydaları

Şirketiniz adına bir sayfa açın ve bu sayfada düzenli bir şekilde bilgi veren yazılar yazın bu sayede firmanız için iyi bir izlenim yaratmış olursunuz ve insanlar merak ettiklerini bu siteden kolayca öğrenmiş olur. İnsanlar bilgiye güvenirse, ürüne de güvenir ve alacağı şeyi oradan almak isterler. Bu şekilde müşteriye karşı profesyonel bir imaj çizersiniz ve müşterinin güvenini sağlarsınız. Bu yöntem sayesinde satış yüzdeniz artacaktır.

E-Mail Pazarlamaya Yatırım Yapmak?

Günümüzde geri dönüşümü yüksek olan iki pazarlama aracı vardır; bunlar SEO ve E-mail’dir. E-mail yoluyla pazarlama yöntemi geçmişte de popülerdi ve başarılı bir araç haline gelmişti. Özelikle günümüzde mail kullanımı çok yüksek olduğu için bu yol ile pazarlama yapmak karlı olacaktır. Mail atma aşamasında kimin ne ile ilgili olduğunu bilmek önemlidir. Bu aşamada en önemli nokta doğru kişiye doğru maili atmak olacaktır. Doğru mailler, doğru kişilere atıldığı taktirde satış yapmak çocuk oyuncağı olacaktır. Bu sayede şirketiniz için ulaşmanız gereken satış rakamlarına ulaşmakta oldukça kolay bir hal alacaktır, mail kullanımının yaygın olması çok işinize yarayacak.