B2B Satışları Arttırmanın Etkili 5 Yolu
5 Kasım 2020
B2B Mobil Uyumluluğun Faydaları
7 Kasım 2020

B2B Sektöründe Youtube Kanalı Açmanın Önemi

B2B Sektöründe Youtube Kanalı Açmanın Önemi

B2B, ülkemiz işletmelerinin yakından tanıdığı işletme modelidir. İngilizcesi ‘Business to Business’ın baş harflerini ifade ederek kısaca bir firmadan diğer bir firmaya yapılan iş modelidir diyebiliriz.

B2B sektöründe Youtube kanalı açmak son derece tercih edilmesi gereken bir pazarlama yöntemidir. Günümüzde Youtube kullanımının bir hayli artmasıyla B2B sektörü için verimli bir platform haline geldi. Pek çok firma kendi bünyesinde bir Youtube kanalı oluşturarak hem ürün ve hizmetleri hakkında bilgi verme olanağı bulabilir hem de marka geniş kitlelere ulaşarak marka bilinirliğini arttırabilir olmasıyla önemini ortaya koydu. Bunlara ek olarak para kazanma konusunda da azımsanmayacak önemi sahiptir. Bu rehberimizde B2B sektöründe Youtube kanalı açmanın önemini ele alacağız.

Youtube Aracılığı ile Abonelerinize Ürün ve Hizmetlerinizi Tanıtma Olanağına Sahip Olursunuz

Youtube herkesin de bildiği üzere kanal sahiplerinin fikirlerini özgürce abonelerine aktarabildiği bir platformdur. Bu nedenle de işinizi ilgilendiren herhangi bir konu hakkında videolar hazırlayarak birbirinden yaratıcı ve ilgi çekici içeriklere imzanızı atabilirsiniz. Youtube’un sağladığı bu olanağı B2B sektöründe de birçok yöntemle kullanabilirsiniz. Markanızın ürün ve hizmetlerini Youtube üzerinden abonelerinize tanıtabilirsiniz. Böylelikle onların ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi sahibi olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Youtube Üzerinden Sektörünüzü Abonelerinize Sergileyebilirsiniz

Sektör pazarlaması, belki de Youtube üzerinden yapılabilecek en doğru işlerden biridir. Kozmetik, gıda, tekstil gibi birçok sektörün içinde yer alabilirsiniz. İçinde bulunduğunuz sektör her ne olursa olsun buna yönelik bir Youtube kanalı açabilirsiniz ve bu sektörü abonelerinize sergileyebilirsiniz. Bu sektöre dair hakim olduğunuz herhangi bir konuda videolar hazırlayıp sektör pazarlaması yapabilirsiniz. Böylelikle alanınızı geniş kitlelerle paylaşabilirsiniz.

B2B sektöründe Youtube üzerinden Geniş Kitlelere Ulaşabilmeyi Mümkün Kılabilirsiniz

B2B sektöründe Youtube’ta kanal açarak geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Bunun için atmanız gereken ilk adım abone sayınızı arttırmaktır. Youtube’ta kanal açmak sizi daha fazla aboneye ulaştırmak için son derece gereklidir. B2B sektörünüze ait Youtube kanalı açtıktan sonra kanalınıza belli aralıklarla videolar yüklerseniz abone sayınızı arttırabilirsiniz. Böylelikle ürün ve hizmetlerinizi geniş kitlelere ulaştırabilir, onlara tanıtma imkanına sahip olabilirsiniz.

Tüm Gelirinizi Youtube Üzerinden Elde Edebilirsiniz

Hali hazırda herhangi bir iş ile uğraşmıyor fakat fikirlerinizi değerlendirebileceğiniz bir ortam arıyorsanız veya sahip olduğunuz işten sıkılmış, yeni sektörlere adım atmayı planlıyorsanız bunun için Youtube birebirdir. Youtube genel olarak, fikir sahibi olan kişilerin video izlenme oranları ile bağlantılı para kazanmasını sağlamakta. Siz de dilerseniz Youtube’a katıldıktan sonra kaliteli içerikler üreterek izlenme ve abone sayınızı arttırabilirsiniz. Tüm gelirinizi Youtube üzerinden elde edebilirsiniz.

Youtube’u Firmanıza Yan Gelir Sağlayacağınız Bir Platform Haline Dönüştürebilirsiniz

B2B alanı içerisinde yer alan firmaların çoğunluğu Youtube’a katılmayı tercih ediyor. Bu tercihlerindeki en önemli sebep ise Youtube’un aynı zamanda müthiş bir gelir kazandırma olanağı yaratması oluyor. Siz de dilerseniz ilgi çekici fikirleriniz aracılığı ile hem ürün ve hizmetlerinizi potansiyel müşterilerinize ulaştırabilir hem de Youtube üzerinden bir yan gelire sahip olabilirsiniz.

Youtube ile B2B Firmanıza Potansiyel Müşteriler Bulabilirsiniz

Youtube, potansiyel müşteriler bulma konusunda eşsiz bir platformdur. B2B sektöründe Youtube kanalı açmanın önemi arasında yer alan bu fikir sayesinde potansiyel müşterilerinizi Youtube üzerinden kolaylıkla bulabilirsiniz. Onlara markanızı daha detaylı tanıtarak ürünlerinizi satın almaya teşvik edebilirsiniz.

Youtube Üzerinden Yaratıcı İçerikler Oluşturabilirsiniz

Yeteneklerinizi, ilgi alanlarınızı, içerisinde bulunduğunuz sektörü, markanızı ve ürünlerinizi özgürce aktarabileceğiniz bir platform olan Youtube üzerinde yaratıcı içerikler oluşturabilirsiniz. Ürün tanıtım videoları, kutu açılım videoları, ürün inceleme videoları, soru-cevap videoları Youtube içerisinde en çok kullanılan videolar arasında yer almaktadır. Siz de dilerseniz bu tarz videolar hazırlayarak ürün ve hizmetlerinizi abonelerinizle buluşturabilirsiniz.

Abonelerinizin markanıza olan güven duygusu son derece önemlidir. Bu nedenle siz de onlara Youtube üzerinden ürün detaylarınızı anlatarak potansiyel müşterilerinizle güven bağı içinde bir ilişki kurabilirsiniz.