B2B Firmalar İçin 2020 İçerik Trendleri
4 Kasım 2020
B2B Sektöründe Youtube Kanalı Açmanın Önemi
6 Kasım 2020

B2B Satışları Arttırmanın Etkili 5 Yolu

B2B Satışları Arttırmanın Etkili 5 Yolu

B2B sektöründe satış yapan firmalar kimi zaman duraklama dönemi yaşayabilir. Bunun dışında bu sektöre yeni adım atan firmalar da satışlarını başlarda arttırmak da güçlük yaşayabilir. B2B sektörü yavaş gelişen bir sektördür ama sonucunda iyi kazançlar elde edilir. Sadece kazanç elde etmenin yollarını bilmek gerekir. Bizler de B2B sektöründe çalışan tüm firmalara yol gösterebilecek etkili yolları sunmaya çalıştık. Sunduğumuz adımlarla rakip firmalarınızı eleyerek kısa sürede satışlarınızı arttırabilirsiniz. Gelin birlikte B2B sektöründe satışları arttırabilmek için neler yapabileceğimize bir göz atalım.

Güncel Paylaşımlar Yapın

B2B sektöründe güncel kalmak müşteri memnuniyeti kazanmak açısından son derece önemli bir noktadır. Siteye giren müşteriler güncel olarak çalışmalar yaptığınızı görmelidir. Bunun için belirli bir plan dahilinde her gün gerek ürünlerinizi tanıtarak gerekse de yaptığınız çalışmalardan bahsederek çeşitli içerikler yayımlamanız gerekir. Bu içerikler ne kadar ilgi çekici olursa o kadar müşteri çekecektir. Ayrıca içerikleri web sitesi dışında sosyal ağlarda da yaymak gereklidir. Bunun için de çeşitli reklam çalışmalarından faydalanılabilir. İçerikler video ve görsel efektlerle süslenerek çok daha fazla kişinin dikkati çekilebilmektedir. Potansiyel müşterilerinize ulaşım sağlayabilmek için mutlaka güncel olarak paylaşımlar yapın.

Web Sitenizi Düzenleyin

Müşteriler web sitenize adım attıklarında karşılarına güvenilir bir site çıkması gerekmektedir. Bunun için de web site içerisinde bazı düzenlemelerin mutlaka yapılması gerekmektedir. Özellikle sitenin sade ve kullanımının kolay olması gerekmektedir. Bunun için karmaşık renklerden uzak durulmalıdır. Ayrıca web sitenin mobil erişime izin vermesi ve mobil kullanıcılara da kolaylıklar sağlaması gerekmektedir. Çünkü alışveriş yapmak isteyen firmaların büyük bir kısmı mobil cihaz üzerinden kendilerine uygun diğer firmalara erişmektedir. Sitenizin bu durumda hızlı açılması ve mobilden de kolaylıkla kullanılabilmesi gerekmektedir. Ayrıca ödeme seçeneklerinin de farklı olması çok önemli bir detaydır. Müşteriler toptan alımlar yapacağından kredi kartı ödeme seçenekleri arasında mutlaka yerini almalıdır. Bu sayede müşteriler alışverişlerini taksitlere bölebilecek ve bütçe yükünü hafifletecektir. Müşterilerinize ihtiyacı oldukları hizmetleri mutlaka sağlayın.

Kampanya ve İndirimler Yapın

B2B sektöründe başarıyı yakalamanın en önemli yolu da belli indirim ve kampanya dönemlerinden faydalanmaktır. Eğer sizinle daha önce çalışan firmalara özel indirimler yapmak isterseniz bunun için müşterilerin profilinde yayımlamanız gerekmektedir. Yani müşteriler sitenize üye olarak giriş yapmalıdır. Bu sayede onlara özel indirimleri görmelerini sağlayabilir ve kendilerini özel hissettirebilirsiniz. Bu durum B2B sisteminde çok ama çok önemlidir. Ayrıca belirli bir kampanya düzenlemek istediğinizde bunun öncesinde yaymanız gerekecektir. Bu durumda reklam faaliyetlerinden faydalanarak daha fazla kişiye ulaşım sağlayabilirsiniz.

SEO Çalışmalarından Faydalanın

B2B sektöründe rakiplerin önüne geçebilmenin en önemli yolu da SEO çalışmalarıdır. Bu çalışmalar Google aramalarında firmaların ön sıralara çıkmasını sağlar. SEO uzmanları bu konuda çok kaliteli çalışmalar ortaya koyabilmektedir. Bunun yanında firmaların da belirli ip uçlarını mutlaka bilmesi gerekmektedir. Doğru anahtar kelimeyle satışları kısa sürede arttırabilmek mümkündür. Bunun için anahtar kelimeleri uzun ve özel seçmeye dikkat etmek gerekir. Örneğin; elbise satışı yapılacaksa anahtar kelime olarak elbise girmek doğru olmayacaktır. Bu elbisenin niteliği çok önemlidir. Elbisenin önüne rengi, biçimi de yazılmalıdır. Bu sayede almaya çok yakın müşterilere ulaşmak da mümkün olacaktır. Yani elbise yerine “kırmızı uzun elbise” veya “kırmızı gece elbisesi” gibi anahtar kelimeleri kullanmak çok daha etkileyici sonuçlar doğuracaktır.

Müşteri İhtiyaçlarına Cevap Verin

Belirli dönem popüler olan ürünler vardır ve müşteriler bu ürünleri görmek isterler. Onların ihtiyaçlarına cevap olabilmek satışların çok daha hızlı artmasını sağlayacaktır. Örneğin; yaz döneminde kışlık mont aranması imkansızdır. Bu yüzden döneme damgasını vuran ürünler reklamlarla süslenerek müşteri onayına sunulmalıdır. Bu sayede kısa sürede potansiyel müşterilerinizi sitenize yöneltebilme imkanına sahip olabilirsiniz. Bu detaylar B2B sektöründe lider olmanızı sağlayabilir.