B2B’de En Kritik 5 Önlem
26 Ekim 2020
B2B Reklam Kampanya İçerikleri Nasıl Olmalıdır?
28 Ekim 2020

B2B Sektöründe Etkili 5 Instagram İçeriği

B2B Sektöründe Etkili 5 Instagram İçeriği

B2b sektöründe önemsiz olarak görülse de Instagram aslında potansiyel müşterilere ulaşmak da etkili bir yoldur. Özellikle sosyal ağlar içerisinde popülerliğini koruyan Instagram, bugünlerde çok daha fazla dikkat çekmektedir. Etkili bir yönetim sayesinde Instagram üzerinden başarıyı yakalamak mümkündür. B2C sektöründe Instagram’ın etkisi çok daha belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Ancak B2B’de çok da değerli görülmemektedir. Sabırla Instagram üzerindeki çalışmalara devam edilirse, elbette ki sonuçlar harika olacaktır. Gelin birlikte Instagram’da neler yapabileceğimize bir göz atalım.

Etkili Video İçerikleri Oluşturun

Instagram üzerinde ilgi çekebilmek B2B sektöründe çok önemlidir. Çünkü müşteriler dikkat çeken görsel ve videolar gördüklerinde merak ederler. Bu merak sonrasında web sitenizi incelemeye kadar gidebilir. Bu yüzden etkili içerik üretebilmek son derece önemlidir. Özellikle videolu içerikler müşterilerin çok daha fazla dikkatini çekmektedir. Bu içerikleri hazırlarken ürünlerin nasıl sunulduğunu, ne işe yaradığını, farklı yönlerini anlatabilirsiniz. Bu sayede müşteriler bir videoyla kafalarındaki sorularına cevap bulabilirler. İçeriklerin görselle süslenmesi çok daha fazla dikkat çekilmesini sağlar. Yazılardan çok görsellerin ve renklerin dikkat çektiğini unutmamak gerekir. Bizler de böyleyizdir; renkli bir ortam gözümüze daha fazla hitap etmektedir.

Link Paylaşımları Yapın

Ürettiğiniz içeriklerin hemen altına sitenizin linkini verebilir veya istediğiniz bir sayfanın linkini ekleyebilirsiniz. Müşteriler ürününüzle ilgilenirse doğrudan bu linke tıklayarak hızlı bir şekilde ürüne ulaşmak ister. Bu durum iki taraf için de büyük kolaylık sağlamaktadır. Özellikle hikaye bölümünde paylaşılan görsellere link eklemek çok iyi sonuçlar getirmektedir. Ancak bunu yapabilmeniz için takipçi sayınızı 10 bini geçmesi gerekmektedir. Eğer takipçi sayısının artmasını beklemek istemiyorsanız, çok daha hızlı bir yöntem deneyebilirsiniz. Bu durum biraz bütçenize etki edebilir ama sonuçlarını kısa sürede görebilmek mümkünüdür. Takipçi satın alarak hızlı bir şekilde paylaşımlarınıza linkler ekleyebilirsiniz. Bu durum biraz daha hız kazanmanızı ve müşteri gözünden güven kazanmanızı sağlayacaktır.

Canlı Yayınlar Yapın

Instagram’ın en etkili özelliklerinden biri de canlı yayın özelliğidir. Canlı yayınlar sayesinde birçok kişi aynı ortamda bulunur ve merak ettiklerini anında sorma fırsatı bulur. Sizler de firmanızı ve ürünlerinizi rahatlıkla tanıtarak müşterilerle birebir iletişime geçebilirsiniz. Müşteriler burada merak ettikleri tüm soruları yöneltir ve sizler de anında cevap verebilirsiniz. Müşterilerin size olan güveni ve sadakati artar. Böylece sadık müşteriler kazanarak satış rakamlarınızın artmasını sağlayabilirsiniz. Canlı yayın vaktini mutlaka büyün ağlarınızdan duyurmanız ve kişileri bu zamana çekmeniz gerekecektir. Müşterilerden gelen sorular sayesinde ortamda en fazla ihtiyaç duyulan konuları keşfedebilir ve bunlarla ilgili etkileyici içerikler oluşturabilirsiniz.

Reklam Kampanyaları Düzenleyin

B2B sektöründe bütçenizden yer ayırmanız gereken en önemli nokta reklam kampanyalarıdır. Bunlar için ayırdığınız bütçenin iki katını satışlardan çıkarabilmeniz mümkündür. Çünkü B2B’de alım yapmak isteyen firmalar toptan alım yaptığından bir anda kazanç seviyeniz artabilir. Her ne kadar müşteri bulmak zor olsa da kazançlar çok daha fazla olmaktadır. Instagrama üzerinde sizinle ilgilenen kişileri bulmak için çeşitli reklamlar yayımlatabilirsiniz. Reklamlardan sitenize ulaşan birçok kişi olacaktır. Onların karşısında reklamlarla çıkarak dikkatlerini çekebilmek mümkündür. Bu reklam içeriklerin de özellikle popüler olan bir ürününüzü etkileyici bir şekilde tanıtabilirsiniz. Ayrıca reklam içerisinde indirimler olduğunu göstererek birçok kişiyi sitenize çekebilirsiniz.

Yorumlara ve Mesajlara Cevap Verin

B2B sisteminde bir müşteri bile çok değerlidir. Bu yüzden müşteri yorumlarına cevap vererek onlarla iletişim kurmanız gerekmektedir. Müşterilerle iletişim kurmanız onların güvenlerini kazanmanız demektir. Özellikle müşteri kaçırmamak için gelen yorumlara anında dönütler sağlamanız gerekecektir. Çünkü müşteri beklemeyi sevmez ve sitenizi terk eder. Böyle bir durumla karşılaşmamanız adına güncel kalmanız ve sürekli ağlarınızı takip etmeniz gerekmektedir. Bunun için bir ekibin gücünden faydalanabilirsiniz. Çünkü birçok müşteriye aynı anda dönütler sağlayabilmeniz zamanla zor bir hal alabilmektedir.