B2B Sektöründe Etkili 5 Instagram İçeriği
27 Ekim 2020
B2B Pazarlamada 5 Farklı Yol
2 Kasım 2020

B2B Reklam Kampanya İçerikleri Nasıl Olmalıdır?

B2B Reklam Kampanya İçerikleri Nasıl Olmalıdır?

B2B sektöründe mücadele eden firmalar birbirlerini eleyebilmek adına değişik strateji ve kampanyalar yapmaktan çekinmemelidir. Bunun için sürekli araştırmak ve kendini geliştirebilmek çok önemlidir. Özellikle yılsonları gelirken ciddi kampanyalar gündeme gelmektedir. Bunun dışında sezon sonları da ciddi indirim dönemleri olarak bilinmektedir. Reklam ve kampanya sürecinizi doğru yönetebilirseniz çok daha etkili satışlar gerçekleştirebilirsiniz. Şuan yaklaşmak da olan Black Friday dönemi kesinlikle değerlendirmeye değerdir. Bunun için şimdiden çalışmalara başlayabilir, indirimlerinizi planlayabilirsiniz. Bizler de reklam kampanyalarında nelere dikkat etmelisiniz, kampanyaları nasıl hazırlamalısınız sorularına cevaplar vereceğiz. Gelin birlikte reklamlar için neler yapabileceğimize göz atalım.

İndirim Yapılacak Ürünlerinizi Seçin

Kampanya yapacağınız zaman ilk dikkat etmeniz gereken detay, hangi ürünlere indirim yapılacağını seçmeniz gerekecektir. Bu sayede bu ürünlerin stoklarını daha fazla tutarak özen gösterebilirsiniz. Kampanya yapacağınız ürünle ilgili videolu ve görselli içerikler oluşturmanız ve dikkatleri çekmeniz gerekmektedir. Dikkat çeken renkler ve içerikler ürettiğiniz takdirde mutlaka sitenize olan trafik artacaktır. Bu kampanyalarda en çok beğenilen ürünü öne çıkarmanız çok daha hızlı satış yapmanızı sağlayacaktır. Bunun için mutlaka müşteri yorumlarına dikkat ederek, ihtiyacın hangi ürüne olduğunu tespit edin.

Fırsat Seçenekleri Sunun

Ürün belirleme işlemi gerçekleştikten sonra bu ürünlere nasıl fırsatlar sunacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Fırsat senekleri bünyesinde kupon kodları, yüzdelik indirim veya bir alana bir bedava seçenekleri sunabilirsiniz. Bu sayede reklam içeriklerinizde bu fırsatlardan bahsederek dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. Reklam kampanyalarınızı önceden oluşturarak ekibinizden fikirler alabilirsiniz. Ekibinizin birlik ve beraberlik içerisinde çalışması sonucu harika içerikler meydana gelebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşılacak olan Reklam İçeriklerinizi Hazırlayın

Etkisi ihmal edilemeyecek kadar büyük olan sosyal medyada da reklam içeriklerinin mutlaka paylaşılması gerekmektedir. Bunun için ayrı içerikler oluşturabilirsiniz ya da web siteniz için planladığınız kampanya içeriklerini de sosyal medyada kullanabilirsiniz. Tüm sosyal medya ağlarında bir hesabınızın olması bu konuda büyük iş görecektir. Kampanyanız ne kadar geniş kitlelere duyulursa o kadar tanınırlığınız da artacaktır. Instagram üzerinde etkili bir gücü olan hikaye içerikleri büyük oranda iş görmektedir. Hikayeler kişilerin karşısına ansızın ve büyük ekranda çıkar. Kişi eğer B2B sektörüyle de ilgiliyse hemen dikkat edecektir. Hikayede videolu içerik oluşturursanız çok daha etkili olacaktır. Videolar gerçekliği daha fazla yansıttığından güven oranını da arttırmaktadır. B2B sektöründe güven çok önemlidir. Sosyal ağların B2B’ye etkisi unutulmamalı ve özen gösterilmelidir.

Hedef Kitlenize Yönelin

Reklam kampanyalarınızı oluştururken daha hızlı sonuç alabilmek için hedef kitlenize yönelmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde zaman ve emeğinizi boşa harcamış olursunuz. Yani içeriklerinizin doğru kitleye ulaştığından emin olun. Hedefiniz doğru yere ulaşmadığında bütçeniz de bu durumdan zarar görür. Bütçenin doğru yere kullanılması B2B sisteminde en önemli ayrıntılardan biridir. Bu konuda ne kadar hassasiyet gösterirseniz o kadar kazançlı olursunuz.

Hızlı Alışverişe Yönlendiren İçerikler Oluşturun

Reklam kampanyaları hazırlanırken en önemli detaylardan biri de kullanıcıyı harekete geçirecek aciliyet hissidir. Bunun için stokların sınırlı olduğunu, hızlı tükendiğini reklam içeriklerinizde belirtebilirsiniz. Ayrıca kampanyanın başlangıç ve bitiş tarihlerini vurgulayarak da satış rakamlarınızı arttırabilirsiniz. Bu aciliyet hissi müşterileri harekete zorlayabilir. 

Kampanya Zamanlarına Dikkat Edin

Reklam kampanya içeriklerinizi iyi bir zamanlama içerisinde paylaşmanız gerekmektedir. Bunun için ön çalışmalar yapmanız çok önemlidir. Kampanya tarihiniz ne zaman ise içeriklerinizi buna göre ayarlayarak kampanya dönemi öncesinde duyurmanız gerekmektedir. Bu sayede işlerinizi son dakikaya bırakmamış olacaksınız. Bu işlemden sonra rahatlıkla reklam yönetimine zaman ayırabilirsiniz. Kampanya tarihi başladığında da yine paylaşımlarınıza devam etmeniz gerekmektedir. Hatta paylaşımlarınızı daha da sıklıkla yaparak dikkat çekmeyi başarabilirsiniz. Kampanya döneminiz müşterilerin alma kararını verebileceği kadar uzun olmalıdır. Ancak bu uzunluk fazla da abartılmamalıdır. Çünkü aciliyet duygusunun da ön planda olması gerektiğini belirtmiştik. Kampanya sürecini 10 gün olarak seçebilirsiniz.