B2B Sektöründe Başarılı Bir Marka Ortaya Koymak İçin Çeşitli Yöntemler
16 Kasım 2020
Kış İndirimleri ile B2B Sektöründe Satışlarınızı Arttırmak için İzlenmesi Gereken Adımlar Nelerdir?
18 Kasım 2020

B2B Firmalarına Yönelik Instagram İçerik Fikirleri

B2B Firmalarına Yönelik Instagram İçerik Fikirleri

B2B firmaları Instagram’da çoğunlukla sadece ürün tanıtımı gibi tek türde içerik paylaşımı yapmakta ve bu tekdüzeliğin dışına çıkmamaktadır. Bu döngünün dışına çıkmadıklarında takipçiler sürekli aynı ürün tanıtım fotoğraflarını görmekten sıkılabilirler ve takibi bırakabilirler. Bunun önüne geçmek için Instagram’da yeni içerik fikirleri üretmeniz en doğru yaklaşım olacaktır.

Instagram’da yeni içerik fikirleriyle markaların kullanıcılarla olan etkileşimleri ve geri dönüşümleri daha da artacak ve aynı zamanda kullanıcılar da uzun vadede takip etmeye devam edecektir.

Yeni gelen ürünlere merak uyandırın

B2B firmanıza yeni gelen, satışa sunacağınız ürünlerin tam tanıtımını yapmadan öncesinde merak uyandıracak içerik paylaşımları yapmalısınız.B2B yazılımı sayesinde bunu ürünün tam görüntüsünü koymadan sadece belli bir bölümünü göstererek veya fotoğrafın üstüne çeşitli emojiler koyarak yapabilirsiniz. Böylelikle kullanıcılar bu ürünü merak edecek ve ürüne karşı talep oluşturacaktır.

Kullanıcılara ürünün özelliklerini ve nasıl kullanıldığını gösterin

Sadece ürünü gösterdiğiniz birkaç fotoğraf paylaşımı yapmak yerine ürün özelliklerini ve kullanım alanlarını anlatıp gösterebileceğiniz fotoğraf ve videoyla daha çok ilgi yaratabilirsiniz. Böylelikle kullanıcılar ürün hakkında daha çok bilgiye sahip olacaklardır.

Kullanıcılardan markanız ile ilgili soru sormalarını isteyin

Son dönemlerde Instagram hikaye paylaşımlarında sıkça kullanılan içeriklerden biri de ‘bana soru sor’ özelliğidir. Bu özelliği kullanarak kullanıcıların B2B markanız ve ürünler hakkında merak ettiklerini sormalarını sağlayabilirsiniz. Siz de onlara metin yazarak ya da videolu yanıtlar vererek cevaplar verebilirsiniz. Böylelikle onlarla iletişim kurma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Siz de onlara sorular sorun ve anketler oluşturun

Instagram’ın diğer özelliğinden biri de ‘anket’ özelliğidir. Bu özelliği kullanarak siz de onlara soru sorma fırsatını yakalayabilirsiniz. Kullanıcılara hazırlayacağınız anketler ile herhangi bir soru yönelterek onların fikirlerini, düşüncelerini, isteklerini, şikayetlerini öğrenebilirsiniz.

Müşterilerin yorumlarına yer verin

Hem web sitenize gelen yorumları hem de sosyal mecralarda markanızla ilgili yapılmış olumlu yorumları paylaşabilirsiniz. Müşteriler markanız hakkında ne kadar çok olumlu yorumlar görürseniz, markanıza olan güven duygusu artacaktır. Bununla birlikte marka bilinirliğiniz de git gide artacaktır.

Ürünler hakkında ipuçları veren konsept paylaşımları

B2B sektöründe ürününüz hakkında kullanıcıları bilgilendirecek, kafalarında fikir oluşturabilecek, onların ürünü nasıl ve nerelerde kullanabileceklerini gösterecek ve onlara yeni bir şeyler öğretecek yeni içerikler oluşturabilirsiniz. Bu tarz konseptli içerikler onları daha çok eğlendirecek ve ilgisini daha çok çekecektir.

Örneğin, bir giyim sektörünün markasıysanız ürünlerinizden farklı kombinler oluşturarak bir ürünü birçok farklı tarzda kullanabileceklerini anlatan kısa videolar çekebilirsiniz. Böylelikle ürünün birçok kullanım şeklinin olduğunu görecek ve nasıl kombinleyebilecekleri hakkında fikir sahibi olacaklardır.

Arada bir canlı yayınlar yapın

Geçtiğimiz dönemlerde popülerleşen ve hala popülerliğini koruyan Instagram içerik fikirlerinden biri de canlı yayınlardır. Canlı yayınlar özellikle pandemi döneminde en çok kullanılan Instagram özellikleri arasında yerini aldı. Markalar pandemi sürecinde kullanıcılarla etkileşime girebilmek ve kullanıcıların doğrudan marka ile temasa geçmelerini istemek için bu tür canlı yayınlara başvurdular.

Instagram’ın canlı yayın özelliği ile birçok farklı konseptte içerikler düzenlenebilir. Yeni ürün tanıtımlarını, anlık soru-cevap etkinliklerini, röportajları ve herhangi bir konu hakkında sohbetlerinizi bu yayınlar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Kampanyalar ve çekilişler düzenleyin

Instagram kullanıcılarının büyük bir kesimi markaların düzenlediği kampanya ve çekilişlere katılırlar. Belli aralıklarla düzenleyeceğiniz kampanya ve çekilişler sayesinde kullanıcıların ilgisini çekerek yüksek bir performansta etkileşim ve geri dönüşüm sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte kampanya ve çekilişlere çeşitli şartlar koyarak kullanıcılarınızdan sizi takip etmelerini, fotoğraflarınızı beğenmelerini ve yorumlara arkadaşlarını etiketlemelerini isteyebilirsiniz. Böylelikle geniş bir takipçi kitlesi edinebilirsiniz.

Sahnenin perde arkasını paylaşın

Son olarak kullanabileceğiniz içeriklerden biri de sahnenin perde arkası paylaşımlardır. Kullanıcılara B2B markanızın iç yüzünü, marka ekibinizi ve çalışma ortamınızı gösteren içerik paylaşımlarında bulunabilirsiniz. Böylelikle kullanıcılarla aranızda daha samimi ve daha güvenilir bir bağ kurma şansını yakalayabileceksiniz.