B2B Firmalarına Yönelik Instagram İçerik Fikirleri
17 Kasım 2020
B2B Sektöründe Twitter Hesabı Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
19 Kasım 2020

Kış İndirimleri ile B2B Sektöründe Satışlarınızı Arttırmak için İzlenmesi Gereken Adımlar Nelerdir?

Kış İndirimleri ile B2B Sektöründe Satışlarınızı Arttırmak için İzlenmesi Gereken Adımlar Nelerdir?

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle fiziki mağazalar ekonomik açıdan büyük zorluklarla karşılaştı. B2B sektörü içerisindeki online mağazalar ise bu süreçte işlerini yapmaya devam ettiler. Yine de pandeminin etkisiyle pek çok firma yılın ilk yarısında satış yapmakta zorlandığı için farklı çalışma ve stratejiden yararlanmak isteyeceklerdir. Bunun için de kış indirimleri harika bir fırsattır. Bu yazımızda kış indirimleri ile B2B sektöründe satışlarınızı arttırmak için izlenmesi gereken adımları ele alacağız.

Web sitenizde kişiselleştirmeden yararlanın

Günümüzde tüketiciler B2B firmalarından, kendilerine daha özel teklifler sunmalarını ve onların ilgisini çekebilecek ürünleri göstermelerini beklemektedir. Bu nedenle de web siteniz üzerinde yapacağınız kişiselleştirme çalışmaları kış indirimlerinde satışlarınızı arttırmada önemli bir rol oynayacaktır. Daha kişiselleştirilmiş mesajlar ve ürünler sunmak, kış sezonunda ve 2020’nin son günlerinde satışlarınızı arttırmanızı sağlayacaktır.

Upsell ve çapraz satış tekniklerini kullanın

B2B yazılımı sayesinde web sitenizdeki ürün sayfalarında, çapraz satış yapmak için ürün ile ilgili olabilecek diğer ürünleri de göstermeniz tüketicilerin bu ürünleri de sepetlerine eklemelerini sağlayacaktır. Örneğin, fotoğraf makinesi ürün sayfasında ilgili ürünlerde hafıza kartları gibi benzer aksesuarı göstererek çapraz satış tekniklerini uygulayabilirsiniz. Böylelikle ilgili aksesuar ürünleriyle ortalama sepet tutarını arttırabilirsiniz.

Kış indirimlerinde uygulamanız gereken çalışmalardan bir diğeri de upsellingtir. Satış öncesi müşteri desteği sürecinde tüketiciler sordukları ürünlerin bir üst modelini önererek upsell yapabilir ya da ürün sayfalarında ilgili ürünlerin üst modellerini göstererek de bu çalışmaları yapabilirsiniz. Bu sayede sayfanızı ziyaret eden tüketicileri yeni fırsatlara yönlendirebilirsiniz.

Bundle ürünlere yer verin

Bundle ürünler, birden fazla ürünün bir paket haline getirilerek satışa sunulmasıdır. Kış indirimleri boyunca bu ürün paketlerini daha uygun bir fiyata satmayı deneyebilirsiniz. Örneğin; şampuan, saç kremi ve tarak üçlüsüyle bir paket hazırlayabilir ve toplam fiyatı indirimli olarak sunabilirsiniz. Böylelikle de tüketicileri bu paketi almaya yönlendirebilirsiniz. Bundle ürünler indirimli fiyatla satıldığı için kullanıcılara daha cazip gelmektedir. Bu nedenle de tüketicilerin satın alma kararlarını etkilemek ve ortalama sepet tutarınızı arttırmak için bu stratejiden yararlanabilirsiniz.

Birçok kargo gönderim seçeneği ortaya koyun

Kış indirimleri boyunca tüketicilerin satın alma kararlarını doğrudan etkileyen faktörlerden biri olan kargo gönderim seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Ücretsiz kargo seçeneğinin yanı sıra hızlı gönderim, aynı gün teslimat gibi farklı kargo alternatiflerinin de olması tüketiciler açısından oldukça önemlidir. Kış indirimlerinize yönelik pazarlama ve reklam çalışmalarınızda bu kargo seçeneklerini de vurgulayabilir ve tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyebilirsiniz.

Tüketicilerde aciliyet hissi yaratın

B2B sektöründe kış indirimleri ile satışlarınızı arttırmak için, tüketicilerin daha hızlı bir şekilde harekete geçerek alışveriş yapmalarını sağlamalısınız. Bunun için de tüketicilerde aciliyet hissini ön plana çıkartabilirsiniz. Kampanya geçerliliği için belli bir zaman aralığı getirmek, site üzerine geri sayım aracı koymak, belirli stok adetlerinde geçerli indirimler sunmak gibi kış indirimlerinin bitişini vurgulayacak çalışmalarla bu aciliyet hissini ön plana çıkartabilirsiniz.

Influencerlar ile işbirliği ve reklam çalışmaları yapın

Günümüzde influencer gibi tanınmış kişiler ile işbirliği ve reklam çalışmaları yapmak etkili pazarlama yöntemlerinden biri haline geldi. Bu nedenle kış indirimleriyle ilgili kampanyalarınızın tanıtımı için tanınmış kişi ve hesaplarla iş birlikleri yaparak marka ve ürünlerinizi yeni kitlelere ulaştırabilirsiniz. Böylelikle onların sahip olduğu kitlelerin de sizi tanımalarını sağlayarak kış indirimlerinden haberdar olmalarını sağlayabilirsiniz.

Kış indirimleri boyunca farklı kişilerle çalışarak onların hedef kitlelerine göre farklı ürünleri ön plana çıkartacak kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Bu kampanya duyurularını da tanınmış kişi ve hesapları aracılığıyla yapabilirsiniz. Bu yaklaşım, daha yüksek performanslı ve daha yüksek hedefli erişimler sunacağı için alacağınız etkileşim ve geri dönüşümler de farklılık gösterecektir.