B2B’de Yapılabilecek Firma Tanıtım Çalışmaları Nelerdir?
30 Aralık 2020
B2B’de Etkili Tedarik Zinciri
4 Ocak 2021

B2B Firma Tanıtım Videosu Nasıl Hazırlanır?

B2B Firma Tanıtım Videosu Nasıl Hazırlanır?

Sosyal medya platformunda bulunan çoğu B2B firmaları marka, ürün ve hizmet tanıtımlarını yapmak için video içerikler hazırlamayı tercih etmektedir. Firmalar tanıtım videosu hazırlayarak daha büyük hedef kitlelere ulaşabilmektedir. Bu sebeple B2B sektörü içerisinde yer alan her firmanın tanıtım videosu hazırlaması oldukça önemlidir. Ancak firma tanıtım videosu hazırlarken bilinmesi gereken birtakım hususlar vardır. Örneğin, tanıtım video türleri nelerdir? Tanıtım videoları nasıl hazırlanmalıdır? Bu yazımızda bilmeniz gereken hususları ele alacağız.

B2B Firma Tanıtım Türleri Nelerdir?

Tanıtım videoları genellikle birçok farklı kategoriye ayrılmıştır. B2B sektöründe ise kurumsal tanıtım ve ürün tanıtım videolarından yararlanılmaktadır. Bu tanıtım videolarından detaylı olarak inceleyeceğiz.

Ürün tanıtım videoları

Ürün tanıtım videoları, bir firmanın satışa sunduğu ürün ve hizmetler hakkında bilgilendirici videolardır. Ürün tanıtım videoları genellikle bir ürünü firmanın hedef kitlesine tanıtmak için hayata geçirilmektedir. Sizler de hedef kitlenizin ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgiye ulaşmalarını sağlamak için ürün tanıtım videoları hazırlayabilirsiniz. Bu sayede marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Kurumsal tanıtım videoları

B2B sektöründe en yaygın olarak kullanılan tanıtım video türlerinden biri kurumsal tanıtım videolarıdır. Kurumsal tanıtım videoları, genel olarak kurumsal bir üslup aracılığıyla markanızda bulunan departmanlar hakkında bilgi vermektedir. Bu videolarda, içerik ile markanın bütünleşmesi oldukça önemlidir. Bu bütünlüğü de yazı fontu, marka renkleri, logo tasarımı ve sloganlarınız ile sağlayabilirsiniz.

B2B’de Firma Tanıtım Videosu Hazırlarken Bilinmesi Gerekenler

Hedef kitlenizi belirleyin

B2B’de firma tanıtım videosu hazırlayarak hedef kitlenizde güzel bir etki bırakmak istiyorsanız öncelikli olarak yapmanız gerekenlerden biri hedef kitlenizi belirlemektir. Hedef kitlenizi doğru bir şekilde belirleyerek, daha yakından tanımanız tanıtım videonuzun başarılı olması için bir hayli önemlidir. Bu nedenle bazı özellikleri göz önünde bulunmanız gereklidir. Bunlar;

  • Hedef kitlenin hobileri
  • Hedef kitlenin yaş aralığı
  • Hedef kitlenin yaşadığı yerler gibi özelliklerdir. Bunları analiz ederek hedef kitlenizi belirleyebilirsiniz.

Hedef kitlenize önem verin

Hedef kitlenizi belirledikten sonra yapmanız gerekenlerden biri de onların duygularına ve ilgi alanlarına önem vermektir. Bu noktada Google Analytics hesabınız aracılığıyla hedef kitlenizin ilgi alanlarını tespit edebilirsiniz. Böylelikle bu ilgi alanlarını göz önünde bulundurarak kararlar alabilir ve bir reklam filmi hazırlayabilirsiniz.

Firma tanıtım videolarında hangi ürün ve hizmetlerin tanıtımını yaptığınız oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra da tanıtım videolarında kullanacağız görsellere, müziklere ve metinlere de özen göstermelisiniz.

Bütçenizi ayarlayın

B2B firma tanıtım videosu hazırlarken bazı problemlerle karşılaşılmaktadır. Bunların en önemlilerinden biri de bütçe problemidir. Firmalar böyle bir problemle karşılaşmamak adına bütçelerini esnek bir şekilde ayarlamalıdır. Bunun nedeni ise bütçe ne kadar artarsa tanıtım videosunun bırakacağı etkinin de aynı orantıda artmasıdır.

Firma tanıtım videosu hazırlarken video çekimi, kurgu, montaj ve seslendirme gibi çalışmalar için farklı bütçeler hazırlamalısınız. Bu bütçe tasarımını firmanızın ihtiyaçlarına göre belirleyebilirsiniz. Bu noktada tanıtım videosu hazırlamaktan daha önemli olan şeyin video kalitesi olduğu unutulmamalıdır. Bu kaliteyi ortaya çıkran unsurun da bütçe olduğunu bilmelisiniz.

Kurumsal kimliğinizi ön plana çıkarın

Hedef kitlenizin gözünde güçlü bir marka algısı yaratmanız oldukça önemlidir. Bunun için yapmanız gerekenlerden biri de kurumsal kimliğinizi ön plana çıkarmaktır. Kurumsal kimliğinizi ön plana çıkarmak için yazı fontlarından, logo tasarımından, sloganlardan ve marka renklerinden yararlanabilirsiniz. Kurumsal bir iletişim dili tercih edebilirsiniz. Bunları göz önünde bulundurarak güçlü bir marka algısı ortaya koyabilirsiniz.

Reklam ve pazarlama çalışmaları yapın

B2B firma tanıtım videosu hazırladıktan sonra da yerine getirmeniz gereken bazı çalışmalar vardır. Bunların başında da reklam ve pazarlama çalışmaları gelmektedir. Sosyal medya platformlarında ve diğer dijital platformlarda videonuzu reklamlı olarak hedef kitlenizin karşısına çıkarabilirsiniz. Böylelikle markanızı, ürün ve hizmetlerinizi milyonlarca kişiye ulaştırabilirsiniz. Aynı zamanda marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.