B2B Firma Tanıtım Videosu Nasıl Hazırlanır?
31 Aralık 2020
B2B’de Kapıda Ödeme Sistemi
5 Ocak 2021

B2B’de Etkili Tedarik Zinciri

B2B’de Etkili Tedarik Zinciri

B2B sektöründe uzun vadede başarılı olmanın ve rakip firmaların önüne geçmenin sırlarından biri etkili bir tedarik zinciri oluşturmaktır. Tedarik zinciri, ürünün üreticiden, toptancı, perakendeciye ve son olarak da tüketiciye ulaşmasını kapsayan süreçtir. Etkili bir şekilde ürün tedariklerinin yapılması ve ürünlerin tüketicilere hızlı ve sorunsuz bir şekilde teslimatının gerçekleştirilmesi, firmanıza olan güveni arttırırken sadık müşteri kitleleri kazanmanıza olanak sağlamaktadır. Fakat bu süreçte dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar vardır. Biz de bu yazımızda etkili tedarik zinciri oluştururken dikkat etmeniz gereken hususları ele alacağız.

B2B’de Etkili Tedarik Zinciri Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru tedarikçileri bulun

B2B’de etkili tedarik zinciri için öncelikli olarak yapılması gerekenlerden biri doğru tedarikçileri bulmaktır. Güvenebileceğini, işinizin devamlılığını sağlayabilecek ve ödeme adımlarını iyi yönetebileceğiniz tedarikçileri bulup onlarla çalışmanız oldukça önemlidir. Tedarikçi firmayla problem yaşamanız, B2B web sitenizde stok durumunuzu zora sokacaktır. Doğal olarak bu da satış yapamamanıza sebebiyet verecektir. Bu nedenle etkili tedarik zinciri için doğru tedarikçileri bulup, onlarla çalışmaya özen göstermelisiniz.

Birden fazla tedarikçiyle çalışın

Etkili tedarik zinciri yönetiminde devamlılığı koruyabilmek oldukça önemlidir. Bunun için de stoklarınızı düzenli aralıklarla yenileyebiliyor olmanız gereklidir. Bu noktada doğru tedarikçilerle çalışıyor olsanız da herhangi bir olumsuzluğa karşı da hazırlıklı olmanız gerekir. Örneğin, pandemi döneminde artan online satışlardan dolayı kargo firmalarında yoğunluklar yaşanmakta. Hem satın alınan ürünlerin alıcıya ulaşması hem de firmaların ürün stoklarının yenilenmesinde gecikmeler yaşandı. Tedarikçilere gelen ek talepler doğrultusunda oluşan yoğunluklara karşın, işinizi garantiye alabilmek amacıyla her bir ürün grubu için birden fazla tedarikçi firmayla çalışarak, yaşanabilecek sorunlara karşı hazırlıklı olabilirsiniz. Böylelikle ürünlerinizi başka bir firmadan temin edebilirsiniz.

Personelinize gerekli bilgilendirmelerde bulunun

B2B firmalarında etkili tedarik zinciri sürecinde personelinize gerekli bilgilendirmeyi yaparak onları bu konuda eğitmeniz göz önünde bulundurmanız gereken hususlardan biridir. Siparişlerin tedarik edilmesi, kargoya verilmesi ve stok kontrolü gibi konularda personelinizin hangi prosedürlere uymaları gerektiğini belirleyerek, bu koşulları personelinize net bir şekilde bildirmeniz gereklidir.

Ürün tedarik süreci, ürünün son kullanıcıya teslimatının sağlanmasına kadar devam eden bir süreçtir. Bu sürecin yönetimine dahil olacak tüm personelinizi bilgilendirici ve eğitici sisteminizin olması bir hayli önemlidir. Bu noktada belli prosedürler ve koşullar belirleyerek, tüm personellerinizin aynı sistemde çalışmasını mümkün kılabilirsiniz. Kimi zaman personel değişimi gibi durumlarla karşılaştığınızda belirlediğiniz koşullar aracılığıyla yeni personelleri de daha hızlı bir şekilde eğiterek, onların işe daha kolay adapte olmalarını sağlayabilirsiniz.

Firmalarla iletişim içerisinde olun

B2B’de çalıştığınız firmalarla iletişim içerisinde olmanız, tedarik zinciri sürecinde bir hayli etkili olacaktır. Bu noktada hem çalıştığınız firmaların yoğunluklarını ve sistemlerini takip etmek için hem de kendi stok ve sipariş durumlarınızın yönetimi için iletişim içerisinde olmanız gereklidir.

Firmalarla aranızdaki iletişimi geliştirerek onların sadık kalmalarını sağlamanız da oldukça önemlidir. Bunu sağlayabildiğinizde uzun vadede çalışma imkanı bulacaksınız. Stok devir hızınızı da belirlemeniz gereklidir. Böylelikle tedarikçi firmanızla ne sıklıkla iletişim kurmanız ve stoklarınızı yenilemeniz gerektiğini netleştirebilirsiniz. Ortaya daha planlı ve sistematik bir tedarik zinciri yönetimi koyabilirsiniz.

Kargo gönderim seçeneklerinizi belirleyin

Tedarik zincirinde kargolama süreci de oldukça önemlidir. Bu noktada müşterilerinize ürünlerinizi hasar almadan göndermenin yanı sıra sorunsuz bir şekilde de teslim edildiğinden emin olmalısınız. Kargo gönderim seçeneklerinizi de belirlemelisiniz. Aynı gün hızlı teslimat, ücretsiz kargo, gibi kargo gönderim seçeneklerine yer vermelisiniz.

Müşteriler kargo maliyetlerine önem vermektedir. Bu nedenle hem firmanız için hem de müşterileriniz için en ideal kargo maliyetlerini belirleyip, kargo firmalarıyla anlaşmalısınız. Her firma için farklı fiyatlandırmalar uygulamaktadır. Kargo firmaları, günlük veya aylık gönderim hacimlerine göre fiyat belirleyerek anlaşma yapmaktadır. Bu nedenle sizin de onlara belli taahhütlerde bulunmanız daha doğru bir yaklaşım olacaktır.