Sevgililer Günü’nde Profesyonel Bir Kargo Yönetimi İçin B2B Firmalarının Yapması Gerekenler Nelerdir?
20 Ocak 2022
B2B Firmalarını Sevgililer Günü Kampanyalarında Başarıya Götürecek Reklam Çalışmaları
22 Ocak 2022

Sevgililer Günü’nde Satışlarını Arttırmak İsteyen B2B Firmaları İçin Sosyal Medya Kullanımı

Sevgililer Günü’nde Satışlarını Arttırmak İsteyen B2B Firmaları İçin Sosyal Medya Kullanımı

Her geçen gün artan sosyal medya kullanımı karşısında B2B firmaları da bu artış oranından yararlanarak ürün ve hizmetlerini hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaştırmayı ve satışlarını arttırmayı hedeflemektedir. Normal dönemlerde sosyal medya kullanımını belirli bir oranda tutan B2B firmaları, Sevgililer Günü gibi özel günlerde satışlarını arttırmak için sosyal medya kullanımına ağırlık vermektedir. Fakat bu noktada B2B firmalarının sosyal medya kullanımı hakkında bilgi sahibi olması gereklidir. Biz de bu yazımızda Sevgililer Günü’nde satışlarını arttırmak isteyen B2B firmaları için sosyal medya kullanımının nasıl olması gerektiğinden bahsedeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanabilir ve Sevgililer Günü kampanya döneminde satışlarınızı arttırma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Hedef Kitlenizde Yer Alan Kişileri Analiz Edin

Sevgililer Günü sosyal medya paylaşımlar ile satışlarını arttırmak isteyen B2B firmalarının önem vermesi gereken konularında başında hedef kitleleri yer almaktadır. Çünkü hedef kitlelerine yönelik içerikler üreten B2B firmaları, sosyal medya aracılığıyla satışlarını hızlı bir şekilde arttırabilmektedir. Bu noktada B2B firmalarının hedef kitlelerinin;

  • Demografik bilgilerini,
  • Yaş ve cinsiyet oranını,
  • İnternet kullanım alışkanlıklarını,
  • İnternetten alışveriş yapma alışkanlıklarını,
  • Sosyal medya kullanım alışkanlıklarını

Göz önünde bulundurmaları gereklidir. Böylelikle hedef kitlenin yer aldığı sosyal medya platformlarında, hedef kitleye yönelik içerikler ortaya koyabilmek mümkündür. Sizler de hedef kitlenizde yer alan kişileri analiz edebilir ve onlara yönelik sosyal medya paylaşımları yapabilirsiniz. Böylelikle satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Gönderilerinizi Çeşitlendirin

B2B firmalarının Sevgililer Günü’nde sosyal medya kullanımı hakkında önem vermesi gereken konulardan bir diğeri de gönderi çeşitliliğidir. Firmaların sosyal medya paylaşımı yaparken kullanabileceği pek çok gönderi türü vardır. Bunlar;

  • Fotoğraf ve video içeren gönderi türü
  • Reels paylaşımı
  • Kampanya paylaşımları
  • Yarışma ve çekiliş gönderileri
  • Sevgililer Günü için öneri paylaşımları

Gibi gönderi türleridir. Sizler de bu tür gönderilerden yararlanarak Sevgililer Günü kampanyalarınızı hedef kitlenize tanıtabilirsiniz. Böylelikle onların ilgisini çekebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Düzenli İçerik Paylaşımları Yapın

Sevgililer Günü’nde satışlarını arttırmak isteyen B2B firmaları için önemli olan konulardan biri de düzenli içerik paylaşımlarıdır. Çünkü hedef kitle ile sürekli olarak iletişim halinde kalan firmalar, hem kampanyalarının görünürlüğünü arttırabilmekte hem de hedef kitlelerine güven verebilmektedir. Bu noktada firmaların içerik takvimi hazırlaması ve bu takvime uygun hareket etmesi gereklidir. Aynı zamanda bu içerik takviminde paylaşım türleri ve paylaşım saatleri belirtilmelidir.

Düzenli içerik paylaşımı yaparak Sevgililer Günü’nde satışlarını arttırmak isteyen B2B firmaları genellikle sosyal medya planlama araçlarından yararlanmaktadır. Sosyal medya planlama araçları sayesinde firmalar otomatik olarak Sevgililer Günü paylaşımları yapabilmektedir. Sizler de içerik takvimi ve sosyal medya planlama araçlarından yararlanabilir ve düzenli içerik paylaşımları yapabilirsiniz. Böylelikle hedef kitleniz ile sürekli olarak iletişim halinde kalabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Sevgililer Günü’ne Özel Yarışmalar ve Çekilişler Düzenleyin

Sevgililer Günü’nde satışlarını arttırmak isteyen her B2B firmasının sosyal medya planları içerisine dahil etmesi gereken konulardan biri de yarışma ve çekilişlerdir. Çünkü yarışma ve çekilişler sayesinde B2B firmaları hedef kitlelerinde yer alan kişiler ile sürekli olarak iletişim kurabilmektedir. Aynı zamanda da sosyal medya hesaplarının görünürlüğünü arttırarak takipçi kazanabilmektedir. Sizler de hedef kitleniz ile sürekli iletişim kurmak ve satışlarınızı arttırmak istiyorsanız Sevgililer Günü’ne özel yarışma ve çekilişler düzenleyebilirsiniz.

Gönderi Görsellerine ve Metinlerine Önem Verin

Sevgililer Günü’nde sosyal medya paylaşımları yapacak olan B2B firmalarının gönderi görsellerine ve metinlerine önem vermesi gereklidir. Çünkü markalar kullandıkları Sevgililer Günü görselleri ile hedef kitlelerine güven verirken gönderi metinleri ile de amaçlarına ulaşabilmektedir. Fakat bu noktada markaların gönderi görsellerinin profesyonel olması oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra da gönderi metinlerinin tüketicilere bilgi vermesi ve onları harekete geçirmesi gereklidir. Sizler de bunlara önem vererek Sevgililer Günü’nde hedeflediğiniz satış oranlarına ulaşabilirsiniz.