B2B Alanında Pazarlamada Nasıl Başarılı Olunabilir?
6 Ağustos 2022
B2B Mücevher Firmaları Açısından Etkili Sosyal Medya Kullanımı
9 Ağustos 2022

B2B Marka İletişimlerinde Sosyal Medya İmkânları

B2B Marka İletişimlerinde Sosyal Medya İmkânları

Sosyal medya kullanımlarının günümüzde gelmiş bulunduğu noktada, kişilerin dışında pek çok markanın da sosyal medya alanları üzerinden iletişim sağlamakta oldukları ve bu nedenle sosyal medya alanlarına yatırım yaptıkları bilinmektedir. Asıl amacın sohbet etmek ve arkadaşlar ile paylaşımlar yapmak olan sosyal medya alanları, artık günümüzde markaların pazarlama ve iletişim faaliyetlerini gerçekleştirebilmek için oldukça yaygın olarak kullandıkları bir alan haline gelmiş durumdadır.

Sosyal medyayı B2B firmaları da pazarlama yöntemlerinin önemli bir parçası haline getirerek, pek çok alanda aktif olarak varlıklarını göstermektedirler. B2B şirketleri geleneksel pazarlama etkinliklerinin yanı sıra sosyal medyanın olumlu etkilerini keşfederek bu alanın imkânlarından yararlanabilmeyi tercih etmektedirler. Yapılan araştırmalar B2B firmalarının yaklaşık %81’inin sosyal medya hesaplarının bulunduğunu göstermektedir. Dünyaca ünlü olan pek çok marka; Instagram, Linkedin, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya alanları üzerinden müşterileri ile iletişim kurmaya ve bu alanları başarılı biçimlerde yöneterek fark yaratmaya bile başlamışlardır.

Niçin B2B Şirketleri Sosyal Medyada Marka İletişimi Yapmalıdır?

Clearpoint Ajansı’nın yapmış olduğu araştırmalara göre B2B alanında faaliyet gösteren pazarlamacıların %87’si hedef kitlelerine ulaşabilmek amacıyla sosyal medya kullanmayı tercih etmektedir. Bunun en önemli sebeplerinden biri de; hedef kitlelerin, çevrimiçi olarak geçirmiş bulundukları sürenin ortalama olarak %23’ünü ilgilerini çekmekte olan veya ihtiyaçlarına çözümler sağlayabilecek yeni içerikler arayarak geçirmeleridir.

Genel olarak müşterilerin araştırmalarına Google ile başlamakta olup, her 10 müşteriden 6’sının da Google’da günde 3’ten fazla rama gerçekleştirdikleri bilinmektedir. Çünkü müşterilerin birçoğu satın alma süreçlerinden önce internet kanalları üzerinden araştırmalar yaparak, bilgi sahibi olabilmeyi istemektedir. Bu süreçte B2B firmaları sosyal medya alanları ve dijital kanallardaki marka kimlikleri ile henüz markalarından haberdar olmayan bazı müşterilerin ilgisini çekmeyi başararak markanın bilinirliğini artırabilmektedir.

B2B Marka İletişiminde İçerik Pazarlaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Marka iletişimlerini sosyal medya alanları üzerinden yapmanın bir başka sebebi de, hedef kitlenin dikkatini çekebilmeyi başarmanın ardından onları potansiyel müşterilere dönüştürebilmek içindir.

Bu nedenle de B2B firmaları daha çok içerik pazarlamasına yönelmeyi tercih etmektedir. Clearpoint Ajansının yapmış olduğu bir başka araştırmaya göre B2B alanında faaliyet göstermekte olan B2B pazarlamacıların yaklaşık %93’ü içerik pazarlaması kullanmaktadır. Hedef kitlenin sevebileceği niteliklerde, eğlenceli, alakalı, bilgilendirici ve güncel içerikler oluşturmak hedef kitlede yer alan kişilerin potansiyel müşterilere dönüşebilme aşamalarında oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda dijital alanlar, müşteri güveni kazanabilmek ve kişilerle iletişim kurabilmek açısından da önemli bir rol oynamaktadır.

B2B şirketleri, sosyal medya alanlarını satış yapabilmelerinin yanı sıra; müşterilerle iletişim sağlayabilmek, içerik paylaşımları yapabilmek, marka bilinirliği yaratabilmek ve potansiyel müşterilere ulaşabilmek gibi amaçlarla da kullanmaktadır. Bu şekilde B2B firmaları sosyal medya alanlarındaki iletişimleri ile ilgi çekerek ve daha doğru stratejiler geliştirerek olduğundan daha görünür bir hale gelebilmektedirler.

B2B Şirketler İçin Sosyal Medya Pazarlaması Neden Önemlidir?

Marka bilinirliğini ve görünürlüğünü artırması

Sosyal medya pazarlamasının en büyük görevleri arasında markalar açısından bilinirlik sağlayabilmek yer almaktadır. Sosyal medya alanlarında aktif olarak yer alabilmek ve içerik paylaşımları yapabilmek firmaların internet üzerindeki görünürlüklerini de artırabilmeye yardımcı olmaktadır.

B2B şirketlerin markalarını gösterebilmek için oldukça iyi şekilde hazırlanmış olan sosyal medya stratejilerine ihtiyaçları bulunmaktadır. Markayı ve hizmetlerini anlatabilen paylaşımlarda bulunmak ve içerik takvimi oluşturabilmek B2B firmalarının bilinirliklerini artırabilmelerini sağlamaktadır.

Siteye trafik çekebilmeyi sağlaması

B2B işletmelerinin ürünleri ile alakalı ve dikkat çekici paylaşımlar yapmaları, doğru şekilde SEO çalışmaları gerçekleştirmeleri, kullanıcıların yapılan paylaşımlarla daha çok etkileşime girmelerini ve markayı merak etmelerini sağlamaktadır. Sosyal medya pazarlama sayesinde kullanıcıların ilgisi çekilebilindiğinde, kullanıcılar hizmet ve ürünler hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilmek ve daha fazla fikir sahibi olabilmek için siteyi ziyaret etmek istemektedirler. Bu durum siteye trafik çekmeye yardımcı olmaktadır.