Sıfırdan B2B İçerik Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?
12 Ağustos 2022
B2B Firmalarına Trendyol’da Takipçi ve Favori Artırmanın Sağladığı Avantajlar
16 Ağustos 2022

B2B Alanında Dikkat Çekici Instagram Hikâyeleri Nasıl Oluşturulmaktadır?

B2B Alanında Dikkat Çekici Instagram Hikâyeleri Nasıl Oluşturulmaktadır?

Hikâyeler diğer adıyla Story özelliği,  ınstagramın özelliklerinin arasındaki en bilinen özelliklerindendir. Instagramı ticari amaçlarla kullanan B2B markaları, ınstagramın hikâyeler özelliği sayesinde takipçilerini etkileyebilmeyi amaçlamaktadır.

Takipçilerini ınstagramın hikâyeler özelliği sayesinde etkilemek isteyen B2B firmalarının önem vermeleri gerekli olan unsurların arasında ilk sırada ınstagramın hikâye tasarımı yer almaktadır. ınstagram hikâye tasarımları profesyonelce oluşturulursa takipçilerin ilgisini çekebilmekte o kadar kolay olmaktadır. Bunun için de B2B Instagram kullanıcıları hikâye paylaşımı yapacaklarsa ınstagram hikâye tasarımına özen göstermeleri gerekmektedir. takipçilerinizin ürünleriniz ve markanız hakkında bilgi alabilmelerini sağlarken aynı zamanda etkileşim oranlarınızı da en hızlı şekilde artırabilmektedir.

Instagramda Yaratıcı Hikâyeler Oluşturmaya Önem Vermek

Instagram daha çok görsellik üzerine tasarlanmış bir platform olduğundan bu platformda en önemli unsur da yaratıcılıktır. B2B alanında Instagramda hem post hem de hikâye paylaşımlarında yaratıcı fikirler kullanmak etkileşim oranlarını yüksek ölçüde etkilemektedir.

Bu sebeple ınstagram’da hikâye paylaşmadan önce etkileşim oranları yüksek olan paylaşımları, ınfluencer paylaşımlarını, rakiplerin yapmış olduğu paylaşımları inceleyerek daha yaratıcı fikirler elde edebilmek mümkündür. Ayrıca son zamanlarda çok sık kullanılan Reels akımlarını hikâyeleride kullanarak daha çok kişinin ilgisini çekebilmek oldukça doğru bir yöntemdir.

Instagramdan Farklı Platformlara Göz Atmak

Instagram’da hikâye tasarımları yapmak isteyen B2B işletmelerinin çeşitli sosyal medya araçlarından yaralanarak fikir alabilmesi mümkün olabilmektedir. Genel olarak Pinterest ve Tik Tok tarzındaki görselliğin daha çok ön planda olduğunun bilindiği sosyal medya alanları incelendiğinde birbirinden değişik hikâye fikirleri elde edilebilmektedir. Bu alanlar incelenerek ınstagram hikâyeleri dikkat çekici hale getirilebilmektedir.

Instagramda Video İçerikler Paylaşmaya Özen Göstermek

Dikkat çekici hikâye paylaşımları yapabilmek için önem verilmesi gereken unsurlar arasında video içerikleri yer almaktadır. Bunun sebebi de ınstagram kullananların video şeklinde paylaşılan storyleri izlerlerken daha fazla zaman geçirdiklerinin bilinmesidir.

Instagram’ı ürünlerini ve işletmesini tanıtabilmek amacıyla kullanmak isteyen B2B firmalarının müşteri yorumları, ürün karşılaştırmaları ve ürün inceleme videoları gibi video içerik fikirleriyle İnstagram’da story paylaşımları yapmaları gerekmektedir. Bu şekilde hem diğer firmaların ürünleriniz ve markanız hakkında yeterli bilgi sahibi olabilmeleri sağlanabilmekte hem de etkileşim oranları oldukça hızlı bir biçimde artırılabilmektedir.

Yaratıcı Instagram Storyleri Oluşturabilmeye Önem Vermek

Sosyal medya alanları içerisinde Instagram, daha çok görselliğe dayalı olan bir sosyal medya alanı olduğundan, bu alanda yaratıcılık oldukça önem arz etmektedir. Hem post paylaşımların da hem de hikâye paylaşımlarında B2B firmalarının yaratıcı fikirlere yönelmeleri etkileşim oranlarının artış göstermesine yardımcı olabilmektedir.

Bu sebeple B2B firmalarının Instagram’da hikâye paylaşımları gerçekleştirmeden önce; etkileşim oranları yüksek olan paylaşımları, ınfluencer paylaşımlarını ve rakip firmaların yapmış oldukları paylaşımları inceleyerek yaratıcı fikirler edinmeleri ve bu doğrultuda paylaşım yapmaları daha doğru olacaktır. Ayrıca son zamanarda oldukça yaygın bir biçimde kullanılmakta olan Instagramın özelliklerinden Reels akımına storylerinde yer vererek B2B firmalarının daha fazla hedef kitleye ulaşabilmesi mümkün olmaktadır.

Değişik Alanlara Göz Atmak

B2B alanında Instagram story tasarımı yapmayı isteyen işletmelerin değişik sosyal medya alanlarından yararlanarak fikir sahibi olabilmeleri mümkündür. Genel olarak da Pinterest ve Tik Tok gibi görselliğin daha fazla ön planda olduğu sosyal medya alanlarında birbirinden değişik hikâye fikirleri yer almaktadır. Bu sebeple hikâye tasarımı yapmadan önce B2B firmalarının bu alanlara göz atmaları ve ona göre tasarımlar oluşturmalarında yarar vardır. Bu şekilde diğer firmaların nelere ilgi gösterdikleri analiz edilerek Instagram hikâyeleri çeşitlendirilebilmektedir.

Hikâyeleri Süslemek

Instagram hikâyeler özelliği, piyasaya sunulmuş olduğundan beri oldukça geliştirilmiş bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır.

  • Geri sayım,
  • Bağlantı,
  • Konum,
  • Bana soru sor,
  • Test,
  • Anket,

Gibi özellikleri sayesinde hikâyeler üzerinden B2B firmalarının etkileşimlerini artırabilmeleri mümkün olabilmektedir. Hikâye özellikleri içerisinde bulunmakta olan müzik ve hareketli gifler özellikleri ise en çok kullanılan özelliklerdendir.