B2B Alanında Site Analizi Neden Önemlidir ve Nasıl Yapılır?
3 Ağustos 2022
B2B Alanında İş Yükünü Azaltabilecek Depo Düzenleme Fikirleri
5 Ağustos 2022

B2B Alanında Instagram Profil Analiziyle Etkileşim Oranları Nasıl Artırılabilir?

B2B Alanında Instagram Profil Analiziyle Etkileşim Oranları Nasıl Artırılabilir?

Ülkemizde özellikle son yıllarda en fazla kullanılmakta olan sosyal medya alanlarından birinin Instagram olduğu bilinmektedir. Instagramın kullanım oranları tüm dünya genelinde gün geçtikçe artış göstermektedir. Ortalama her saniyede 8 kişi Instagrama kayıt olmaya başlayarak bu sosyal medya alanını kullanmayı tercih etmektedir. Instagramın kullanım oranlarının her geçen gün artış göstermesiyle bu sosyal medya alanında dijital pazarlama çalışmaları yapmakta olan B2B işletmelerinin hedef kitlelerine kolayca ulaşabilmesini sağlamaktadır.

B2B İşletmelerinin bir kısmı hedef kitlelerinde bulunan kişiler ile oldukça kolay bir şekilde iletişime geçerken, bazıları hedef kitlelerine ulaşabilmekte problemler yaşayabilmektedir. Instagram’da hedef kitlelerine ulaşamayan ve etkileşim oranlarını artıramayan B2B işletmelerinin Instagram Profil Analizi yapmalarında fayda vardır. İşletmeler Instagram profil analizi ile içeriklerinin etkileşim analizlerini, saatlerini, paylaşım günlerini görerek sosyal medya planlaması yapabilmektedir.

Instagram Etkileşimi Ne Demektir?

Instagram etkileşimi, Instagram’da aktif biçimde paylaşım yapmakta olan markaların gönderilerine gelmekte olan kaydetme, yorum, gönderme, beğeni sayısı gibi işlemlerin tümüne verilmekte olan isimdir.

Instagram etkileşimleri sadece gönderilere özel değildir. Instagramın reels ve hikâyeler özellikleriyle de etkileşim oranları artış gösterebilmektedir. Instagramın en son özelliklerinden biri olan Reels, markaların ve kişilerin izlenme ve gösterim gibi etkileşim oranlarını artırabilen bir özelliktir.

B2B Alanında Instagram Profil Analizi Ne Demektir?

B2B Instagram profil analizi, markaların Instagram profillerinde bulunmakta olan fotoğraflarının, gönderi metinlerinin, bilgilerinin ve gönderilerinin analiz edilmesine verilmekte olan isimdir.

B2B alanında Instagram profil analizi yapmakta olan markalar aynı zamanda hedef kitle analizleri de yaparak almış oldukları verimleri artırabilmeyi hedeflemektedir.

B2B Alanında Instagram Profil Analizi Nasıl Yapılmaktadır?

Pek çok  firma Instagram profillerinin kusursuz olmasını istemektedir. Çünkü Instagram profilleri kusursuz olarak hazırlandığında takipçilerin hesaplara olan güvenleri daha da artış göstermektedir. Ayrıca Instagram profilleri kusursuz olan firmalar hesaplarının etkileşim oranlarını oldukça hızlı bir biçimde artırma imkânı bulabilmektedir.

B2B alanında Instagram profil analizi yapılırken önem verilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlardan bazıları:

  • Gönderilerin beğeni, kaydetme ve yorum oranlarının analizlerinin yapılması,
  • Öne çıkan hikâyelerin analizinin yapılması,
  • Instagram biyografi analizinin yapılması,
  • Instagram profil fotoğrafı analizinin yapılması,
  • Gönderi görsel ve metinlerinin analizinin yapılması,

Gibi önemli unsurlar çerçevesinde Instagram profil analizi yapılabilmektedir. Pek çok marka profil fotoğrafı, , biyografi,  metin ve görseller,  hikaye analizlerini kendileri yapmayı tercih edebilirken;  beğeni, kaydetme oranları, beğeni, yorum ve gönderi gibi analizleriniyse Instagram analiz uygulamaları aracılığıyla yapmayı uygun görmektedir.

B2B Alanında Instagram Profil Fotoğraflarını Analiz Etmek

B2B alanında Instagram profil analizleri yapılırken üzerinde durulması gereken unsurlardan en önemlisi Instagram profil fotoğrafı olmalıdır. Instagram sayfalarını ziyaret etmekte olan diğer firmalar genel olarak eğer profil fotoğrafı güven verecek düzeyde ise o hesabı takip ederek etkileşime geçmektedir. Bu yüzden özellikle profil fotoğrafı analizi yapılması oldukça önemlidir.

kurumsal bir markalara ait Instagram hesabının yönetiminde önem verilmesi gereken unsurların başında marka logosu bulunmaktadır. Kurumsal markaların Instagram’da profil fotoğraflarını logo olarak düzenlemeleri ve bu logoyu kullanmaları oldukça önemlidir.  bu sebeple kurumsal marka olarak etkileşim oranlarının artırılması isteniyorsa profil fotoğrafının logo olarak düzenlenmesi firmalar açısından önemlidir.

Firmaların Instagram hesaplarında profil fotoğrafı olarak kendilerini belli edebilecek olan bir fotoğraf tercih etmeleri gerekmektedir. Ancak bu şekilde çevre tarafından tanınarak etkileşim oranlarının artırılması mümkündür.

B2B Alanında Instagram Biyografilerini Analiz Etmek

B2B alanında kullanılan Instagram biyografisi, kullanıcılara marka hakkındaki belirli bilgilerin paylaşılmasının tercih edildiği Instagram alanına denilmektedir. Bu alanda güvenilir bilgilere yer verilmesi hesabı gören diğer firmaların hesabın ait olduğu firmaya güven duymasını sağlamakta ve etkileşim oranlarının artmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle Instagram biyografilerinde B2B markaların kendileri ile ilgili doğru bilgileri paylaşmaya özen göstermeleri gerekmektedir.