Sevgililer Günü’nde Satışlarını Arttırmak İsteyen B2B Firmaları İçin Sosyal Medya Kullanımı
21 Ocak 2022
B2B’de Pazarlama ve Halkla İlişkiler Arasındaki İlişki Nedir?
24 Ocak 2022

B2B Firmalarını Sevgililer Günü Kampanyalarında Başarıya Götürecek Reklam Çalışmaları

Her yıl 14 şubat tarihinde kutlanan Sevgililer Günü’nde, kişiler sevdiklerine hediye almak için arayışa girmektedir. Kimi tüketiciler aradıkları hediyeyi fiziksel mağazalarda bulurken tüketicilerin büyük bir bölümü ise hediye arayışlarını B2B siteleri sayesinde sonlandırmaktadır. Sevgililer Günü’nde B2B firmaları ise kampanyalar düzenlemek için bir yarış halindedir. Bu yarışı, Sevgililer Günü kampanyalarını öne çıkarmak için reklam çalışmalarından yararlanan B2B firmaları kazanarak başarılı bir kampanya dönemi geçirmektedir. Biz de bu yazımızda B2B firmalarını Sevgililer Günü kampanyalarında başarıya götürecek reklam çalışmalarından bahsedeceğiz. Sizler de yazımızda bahsedeceğimiz reklam çalışmalarını yaparak pek çok avantaja sahip olabilirsiniz.

Google Adwords Reklamları

B2B firmalarını Sevgililer Günü kampanyalarında başarıya götürecek reklam çalışmalarından biri Google Adwords reklamlarıdır. Çünkü tüketicilerin büyük bölümü aramalarını Google gibi arama motorları üzerinden gerçekleştirmektedir. Genellikle de sevgili hediyelerini satın almak için üst sıralarda çıkan siteler üzerinden alışveriş yapmayı tercih etmektedir. Bu nedenle B2B firmalarının hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşabilmesi için Google Adwords reklamı vermesi gereklidir.

B2B firmalarının Google Adwords reklamı hazırlarken önem vermesi gereken bazı süreçler bulunmaktadır. Bu süreçler şunlardır:

 • Reklam başlığı hazırlarken tüketicilerin ilgisini çekebilecek başlıklar tercih edilmelidir.
 • Reklam açıklamalarında kampanyalar ve marka ile ilgili bilgiler verilmelidir.
 • Landing pageler, reklama tıklandığında kullanıcıların varacağı sayfalar olduğu için bu sayfaların tasarımına önem verilmelidir.
 • Hedef kitle; web siteyi ziyaret eden ve daha önceden web site üzerinden alışveriş yapan kişiler arasından seçilmelidir.

Sizler de bu süreçlere önem vererek Sevgililer Günü kampanyalarınız için Google’a reklam verebilir ve hedef kitlenize ulaşarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamları

Başarılı Sevgililer Günü reklamları ile satışlarınızı arttırmak isteyen B2B firmalarının, reklam stratejilerini kurgularken sosyal medya platformlarını da bu strateji içerisine dahil etmeleri gereklidir. Çünkü günümüzde pek çok sosyal medya kullanıcısı Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında gördükleri ürün ve hizmetleri satın almayı tercih etmektedir. Bu noktada B2B firmalarının bazı hususları göz önünde bulundurması da oldukça önemlidir. Bu hususlar şunlardır:

 • Gönderi görsellerinin hem ürün ve hizmetleri ön plana çıkarması hem de Sevgililer Günü ruhunu yansıtması gereklidir.
 • Gönderi metinlerinde ürün, hizmet ve kampanyalara yönelik bilgiler verilmelidir.
 • #sevgililergunu, #sevgili, #love, #darling gibi hashtagler gönderi metinlerine eklenmelidir.
 • Sevgililer Günü’nde yapmak istenilen satış ve ulaşmak istenilen kişi sayısına göre reklam bütçesi belirlenmelidir.

Sizler de bunları göz önünde bulundurabilir ve Sevgililer Günü reklamlarınızdan istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.

Influencer Marketing Çalışmaları

Influencer marketing; B2B firmalarının yüksek takipçisi bulunan ya da ulaşmak istedikleri hedef kitleyi elinde barındıran influencerlar ile işbirliği yaparak ürün, hizmet ve kampanyalarını tanıttığı reklam çalışmalarıdır. Bu reklam çalışmaları ile B2B firmaları;

 • Hedef kitlelerine daha kolay bir şekilde ulaşabilmektedir.
 • Ürün ve hizmet satışlarını arttırabilmektedir.
 • Rakip firmalar ile daha kolay rekabet içerisine girebilmektedir.
 • Daha geniş bir kitleye ulaşabilmektedir.

Sizler de bu avantajlardan yararlanmak istiyorsanız influencer marketing çalışmalarından yararlanabilirsiniz.

Affiliate Marketing Reklamları

Affiliate marketing reklamları, influencer marketing reklamları ile benzerlik gösterdiği için çoğu firma tarafından karıştırılmaktadır. Fakat bu iki reklam türünü birbirinden ayıran farklılık ise gelir ve gider konusudur. Bu reklam modelinde B2B firmaları Affiliate marketing anlaşması yaptığı kişilere ücret ödemek yerine bu kişiler üzerinden gelen müşterilerin yaptığı alışverişler üzerinden bir komisyon ödemektedir.

Affiliate marketing çalışmalarında herhangi bir kazanç sınırı bulunmamaktadır. Bu nedenle de pek çok ünlü, fenomen ve influencer bu reklam modeli ile çalışmayı tercih etmektedir. Sizler de firmanıza başarı getirecek Sevgililer Günü reklamları vermek istiyorsanız reklamınızın sürekli yapılacağı, ürün ve hizmetlerinizin sürekli paylaşacağı Affiliate marketing reklamlarından yararlanabilirsiniz. Bu reklam modelini pazarlama stratejileriniz arasına ekleyerek Sevgililer Günü’nde hedeflediğiniz satış oranlarına ulaşabilir ve başarıya imza atabilirsiniz.