Çiçek Sepeti’nde Mağaza Açmak İsteyen B2B Firmaları İçin Detaylı Bilgiler
19 Ocak 2022
Sevgililer Günü’nde Satışlarını Arttırmak İsteyen B2B Firmaları İçin Sosyal Medya Kullanımı
21 Ocak 2022

Sevgililer Günü’nde Profesyonel Bir Kargo Yönetimi İçin B2B Firmalarının Yapması Gerekenler Nelerdir?

Sevgililer Günü’nde Profesyonel Bir Kargo Yönetimi İçin B2B Firmalarının Yapması Gerekenler Nelerdir?

B2B ile internetten ürün ve hizmet satışı yapmak isteyen her firmanın önem vermesi gerekenler süreçlerden biri kargo yönetimidir. Çünkü B2B’de kargo yönetimini profesyonel bir şekilde planlayan firmalar müşteri memnuniyetini arttırarak sadık müşteriler kazanabilmektedir. B2B firmaları normal dönemlerde kargo yönetimini profesyonel bir şekilde yaparken Sevgililer Günü gibi özel günlerde kargo yoğunluğu nedeniyle kargo sürecini yönetmekte zorlanabilmektedir. Biz de bu yazımızda Sevgililer Günü’nde profesyonel bir kargo yönetimi için B2B firmalarına rehberlik edeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak kargo süreçlerinizi profesyonel bir şekilde yönetebilir ve satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Depo ve Stok Yönetimine Önem Verin

Sevgililer Günü’nde profesyonel bir kargo yönetimi için B2B firmalarının yapması gerekenlerden biri depo ve stok yönetimine önem vermektir. Sevgililer Günü’nde her B2B firması depo ve stok konusunda yoğunluklar yaşayabilmektedir. Genellikle B2B firmaları Sevgililer Günü indirim kampanyaları öncesinde depolarında düzenlemeler yaparak satılan ürün ve hizmetlerin müşterilere hızlı bir şekilde ulaştırılmasına olanak sağlamaktadır. Bu noktada B2B firmaları depolarını düzenlerken;

 • Mağazalarında en çok satan ve en az satan ürünleri belirlemelidir.
 • Sevgililer Günü’nde çapraz satış yapmak istenilen ürünler seçilmelidir.
 • Sevgililer Günü kampanyalarında bir arada kampanyaya sokulan ürünler belirlenmelidir.
 • Ürünlerin stokları takip edilmelidir.

Sizler de bu tür çalışmalar yaparak doğru bir depo ve stok yönetimi yapabilirsiniz. Böylelikle müşteri memnuniyeti kazanabilir ve sadık müşteriler elde edebilirsiniz.

Kargo Firmalarıyla Anlaşın

B2B firmaları hem norma dönemlerde hem de kampanya dönemlerinde ürün ve hizmetlerini indirimli bir şekilde gönderebilmek için kargo firmalarıyla anlaşmaktadır. Firmalar kargo anlaşması yaparken kargo firmasının bazı unsurlarını göz önünde bulundurmaktadır. Bu unsurlar şunlardır:

 • Kargo firmasının gönderi ücretleri
 • Çalışma koşulları
 • Adresten alım ve adrese teslimat süreçleri
 • Kargo firmasının depoya olan uzaklığı
 • Kargo firmasını şube sayısı

Sizler de bu tür unsurları göz önünde bulundurarak doğru bir kargo firmasıyla anlaşma yapabilirsiniz. Böylelikle Sevgililer Günü gibi kampanya dönemlerinde kargo yönetimini profesyonel bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede de sadık müşteriler kazanabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Kargo Tutarına Özel Kampanyalar Düzenleyin

Sevgililer Günü’nde kampanya düzenleyecek olan B2B firmaları için pek çok kampanya kurgusu bulunmaktadır. Genellikle 3 A 2 Öde, kargo tutarına özel kampanyalar ve indirim kodları gibi kampanya kurguları B2B firmaları tarafından tercih edilmektedir. Bunlardan;

 • 250 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo
 • 100 TL ve üzeri alışverişlerde kargo 5,99 TL

Gibi kampanya kurguları ise kargoya özel kampanyalar arasında yer almaktadır. Kargoya özel kampanyalar düzenleyen B2B firmaları hem çapraz ürün satışı yapma ihtimalini hem de ortalama sepet tutarını arttırabilmektedir. Sizler de kargo tutarına özel kampanyalar düzenleyerek ürün satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Bulut Tabanlı Depo Yönetim Sistemi’nden Yararlanın

Bulut tabanlı depo yönetim (WMS), B2B firmalarının ürün paketleme, kargo barkodu oluşturma ve ürün teslimatı süreçlerini kolay bir şekilde yönetmesini sağlayan sistemlere verilen isimdir. Bulut tabanlı depo yönetim sistemleri;

 • Stok sayımı
 • Depoda ürün bulma
 • Ürün paketleme
 • Kargo barkodu oluşturma

Gibi süreçlerin kolay bir şekilde yürütülmesine olanak sağlamaktadır. Bu yönetim sisteminden Sevgililer Günü’nde yararlanan B2B firmaları pek çok avantaja sahip olmaktadır. Sizler de bulut tabanlı depo yönetim sisteminden yararlanabilir ve ürünlerinizin teslimatının hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak sağlayabilirsiniz.

Kargo Entegrasyonuna Önem Verin

Sevgililer Günü kargo yönetiminde B2B firmalarının yapması gerekenlerden bir diğeri de kargo entegrasyonudur. Kargo entegrasyonu, siparişlerin gönderi bilgileri ile kargo barkodunun otomatik oluşmasını sağlayan ve işlemleri kolaylaştıran bir uygulamadır. Kargo entegrasyonları gönderi bilgilerinin alımından fatura kesmeye kadar olan tüm süreçleri profesyonel bir şekilde takip etmeye yaramaktadır. Kargo entegrasyonları ile B2B firmaları kargo süreçlerini doğru bir şekilde yönetebilmektedir. Sizler de Sevgililer Günü kampanyaları öncesinde web sitenize kargo entegrasyonu eklemeye ağırlık vermelisiniz.