B2B’de Firmaların Ön Plana Çıkması İçin Etkili Yollar
7 Eylül 2020
B2B Sisteminde Mobil Uyumluluk
9 Eylül 2020

B2B Yazılımı

B2B Sistemine Dahil Olanlar İçin Etkili Çözümler

B2B çözümleri B2B sistemine yeni dahil olanlar için son derece faydalıdır. B2B, firmaların dijital ortamda kendilerini kanıtlayabilmelerinin en iyi yoludur. Dijital ortama geçiş birçok firma için bazı endişeleri de beraberinde getirebilir. İşletmelerin birbirleriyle dijital ortamda savaşması bu alandaki bilinmezlikleri de beraberinde getiriyor. Bu alanda eksik bilgileri olanlar ve endişeleri olanlar için B2B çözümlerini sizlerle paylaştık.

Dijital Mağaza Yönetimi

B2B site yönetimi içerisinde dikkat etmeniz gereken pek çok önemli nokta bulunuyor. Ürün yönetimi, fiyatlandırması, kargo süreci gibi aşamalar firmalar tarafından titizlikle inceleniyor. B2B sisteminde firmalar birbirleriyle alışveriş yaptığı için bir alandaki eksiklik çok daha çabuk fark edilebiliyor. Bu yüzden B2C’ye göre B2B’nin biraz daha zor olduğunu söylemek mümkün. Ürün yönetimi yaparken ortamdaki güncel bilgileri sürekli olarak takip etmeniz gerekiyor. Çünkü dijital dünya çok çabuk değişir ve bu hıza ayak uydurmak gerekir. Ayrıca ürün yönetiminde sağlam bir ekibe ihtiyacınız olacaktır. Ekibiniz koordine olarak çalışmalı ve çözüm odaklı olmalıdır. Bu konuda onlara eğitimler vererek daha sistemli olabilirsiniz.

B2B’de Site Alt Yapısı

B2B sisteminde web sitenizin alt yapısı çok önemlidir. Bu alt yapıda yönetici paneli teknolojiye ayak uydurmalı ve müşteriler için kolay bir kullanım sağlanmalı. Sitenin açılma hızı yüksek olmalı ve müşterilere güven vermeli. Müşterilere gücen verirken güvenli ödeme kolaylıklarından ve blog yazılarında kendi şirketinizden bahsedebilirsiniz. Bu konuda B2B yazılım hizmetlerini vermekteyiz. Site alt yapınızın sağlam olması sağlam adımlar atmanızı sağlayacaktır.

B2B’de Siteden Çıkma Oranları

Siteniz içerisinde müşterilerin hangi alanlarda gezindiklerini görebilir ve az ilgi olan ürünler için değişik çalışmalar yapabilirsiniz. Ancak en önemlisi müşterilerin sitenizi neden terk ettiğini bulmaktır. Bu nedene göre belli çalışmalar yaparak müşterilerinizi yeniden kazanabilir ve onları sürekli müşteriniz haline getirebilirsiniz. Bunun için de sık sık müşteri analizi yaparak çözüm yolları üretebilirsiniz. Sitenizin kalitesi ve performansı müşterilerinizin geri dönüşünde çok etkili olacaktır. Bu yüzden teknik ve hizmet olarak herhangi bir eksiğinizin olmaması gerekir. Sitenize gelen müşteriler rahatlıkla ürün açıklamaları, ürün fiyatı, kargo ücreti, ödeme seçenekleri gibi bilgilere ulaşmalıdır. Siteniz bu anlamda sade ve kolay kullanılabilen bir tasarım içerisinde olmalıdır.

B2B’de Sosyal Medya

Sosyal medya günümüz kullanıcılarının en fazla kullandığı ortamlardır ve kuşkusuz bu alanlarda yapılan çalışmaların mutlaka geri getirisi olacaktır. Sosyal medya alanında popüler olan sitelere mutlaka üye olmanız ve burada bulunan potansiyel müşterilerinize ulaşmanız gerekir. Müşterilerle iletişim kurmak, onların önerilerine kulak vermek çok önemlidir. Müşteriler güven duymak ve değer görmek ister. Bu durumda onlarla ilgilenmeniz müşterilerin kendilerini değerli görmelerini sağlayacaktır. Ayrıca sosyal medyanın bazı özelliklerinden faydalanarak müşterilerinizde güven duysunu oluşturabilirsiniz. Örneğin; bir ürün hakkında video veya görseller paylaşarak gerçekçiliğinizi müşterilere gösterebilirsiniz. Bunun yanında canlı yayınlar yaparak müşterilerinizle iletişim kurabilirsiniz. Bu canlı yayınlarda müşterilerin sizlere sorduğu sorulara cevaplar vermeniz gerekecektir. Müşterilerin ürünleriniz hakkında yazmış olduğu yorumları paylaşmanız da diğer müşterilerinizin size güven duymasını sağlayacaktır. Bu alanda yapacağınız paylaşımlar potansiyel müşterilerinize ulaşmada büyük etkiye sahiptir.

B2C’ye göre işiniz biraz daha zor olsa da imkansız değildir. İlk defa B2B’ye adım atacak kişiler bu söylediklerimizden faydalanırsa mutlaka rakiplerini elemeye başlayacaktır. Ürünü nasıl pazarladığınız B2B’de çok önemlidir. Bunun için etkili içerik yazılarını, kargo bilgilerini, fiyat bilgilerini sosyal medya üzerinden müşterilerinizle paylaşabilirsiniz. Ürün pazarlarken bir taraftan müşterilerinize bilgiler sunmanız onların gözünde sizi biraz daha üste çıkaracaktır. Ayrıca kampanya ve indirimlerinizi de mutlaka müşterilerinizle paylaşın. Sizinle daha önce alışveriş yapan müşterilerinize bazı ayrıcalıklar tanıyın. Bunun için site alt yapınızın ayrı fiyatlandırmaya izin vermesi gerekir. Bunun için de eğer bilginiz yoksa bizlerden gerekli yardımları alabilirsiniz. B2B alanında etkili olabilmek çok zor değil. Sadece bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir.