B2B Firmaları İçin 5 Adımda Sosyal Medya Stratejisi Oluşturma Rehberi
9 Eylül 2021
B2B Dünyasında Yer Almak İçin Şirket Kurmak Gerekli mi?
11 Eylül 2021

B2B İçin Sosyal Medya Kampanyaları Düzenleme Rehberi

B2B İçin Sosyal Medya Kampanyaları Düzenleme Rehberi

Dünya genelinde her geçen gün artan sosyal medya kullanımı, B2B firmalarını da sosyal medya platformlarında yer almaya yöneltmektedir. Facebook, Instagram, Twitter ve TikTok gibi platformlarda yerini alan firmalar belli başlı çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmalardan en etkilisi de sosyal medya platformları üzerinde kampanyalar düzenlemektir. Sosyal medya kampanyaları ile firmaların ürün ve hizmetlerini hedef kitleye tanıtabilmesi, etkileşimlerini, marka bilinirliklerini ve satışlarını arttırabilmesi mümkündür. Fakat firmaların sosyal medya kampanyaları düzenlerken bazı stratejiler ile hareket etmesi gereklidir. Bu stratejileri ele alarak biz de sizler için sosyal medya kampanyaları düzenleme rehberi hazırladık.

Kampanya hedeflerinizi ortaya koyun

B2B firmalarının sosyal medya kampanyası düzenleme sürecinde öncelik olarak kampanya hedeflerini ortaya koyması oldukça önemlidir. Çünkü her firmanın sosyal medya platformlarındaki hedefleri değişiklik gösterebilmektedir. Bazı firmaların takipçi kazanmak ve marka bilinirliklerini arttırmak gibi hedefleri bulunurken bazı firmalar da etkileşim almayı ve satışlarını arttırmayı hedeflemektedir. Bu nedenle firmaların hedeflerini ortaya koyarak buna göre düzenleyecekleri sosyal medya kampanyalarına karar vermeleri gereklidir. Böylelikle başarılı bir kampanya sürecine imza atabilmek mümkündür.

Hedef kitlenizde yer alan kişileri belirleyin

B2B firmaları gibi ticari faaliyet gösteren işletmelerin ürün ve hizmetlerini satmak istediği kişi grubu hedef kitle olarak adlandırılmaktadır. Her firmanın hedef kitlesi vardır ve birbirinden farklıdır. Firmalar sosyal medya kampanyalarını düzenlerken hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmayı hedeflemektedir. Bu nedenle firmaların sosyal medya kampanyaları düzenlerken hedef kitlelerini belirlemesi gereklidir. Bunun için de hedef kitlenin demografik bilgileri, ilgi alanları ve internet kullanma alışkanlıkları göz önünde bulundurulmalıdır. Aynı zamanda firmalar hedef kitlelerini çeşitli platformlara ait olan Facebook Business Suite, Youtube Studio ve Google Analytics gibi analiz araçlarını kullanarak belirleyebilmektedir. Böylelikle hedef kitleye yönelik kampanyalar düzenlenebilmektedir.

Kampanya için doğru bir bütçe hazırlayın

B2B firmaları sosyal medya kampanyaları düzenlemek için bir bütçeye ihtiyaç duymaktadır. Bu bütçeyi doğru bir şekilde hazırlamak, firmaların sosyal medya kampanyalarından alacağı verim artışı açısından oldukça önemlidir. Bu noktada firmaların hedef kitle büyüklüğünü ve reklam süresini göz önünde bulundurmaları gereklidir. Siz de sosyal medya kampanyanız için doğru bir bütçe hazırlayarak ve bu bütçeyi doğru kullanarak reklamlarınızdan alacağınız verimi büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Profesyonel bir şekilde hazırlanmış içerik paylaşımları yapın

B2B firmalarının sosyal medya kampanyalarını düzenleme sürecinde profesyonel bir şekilde hazırlanmış içerik paylaşımları yapması oldukça etkili bir konudur. Çünkü fotoğraf, görsel, video veya animasyon gibi içeriklerin profesyonel olması takipçilerin firmaya duyacağı güveni arttırmaktadır. Bu nedenle firmaların sosyal medya kampanyaları düzenlerken görsel, metin gibi içeriklerinde bazı unsurlara dikkat etmeleri gereklidir. Bu noktada:

  • İçeriklerde kullanılacak görsel ve videoların profesyonel bir şekilde çekilmesi ve çekilen içeriklerin de profesyonel araçlarla düzenlenmesi gereklidir.
  • Özellikle metinlerde kampanya amacına göre takipçiyi harekete geçirecek ve tüketicilerin satın alma kararlarını olumlu etkileyecek cümlelere yer verilmelidir.
  • Kampanya amacına uyan hashtaglerin kullanılması oldukça önemlidir.

Sizler de sıraladığımız unsurları dikkate alarak sosyal medya kampanyalarınız için doğru içerikler üretebilirsiniz. Böylelikle kampanyanızın başarısını arttırabilir ve iş hacminizi büyütebilirsiniz.

Kampanya takibi yapın

Sosyal medya kampanyaları düzenleyen firmaların kampanya takibini yapmaları oldukça önemlidir Çünkü kampanya takibi sayesinde firmalar reklamlarından aldıkları verimi kontrol edebilmekte ve yanlış yapılan bir işlemde anında aksiyon alarak kampanyalarından aldıkları verimi büyük ölçüde arttırabilmektedir. Bu nedenle sizler de hangi sosyal medya platformunda sosyal medya kampanyası düzenlediyseniz bu platformların reklam merkezleri üzerinden kampanyalarınızın takibini gerçekleştirebilirsiniz. Reklamlarınızın takibini yaparken herhangi bir sorunla karşılaştıysanız gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Böylelikle olumsuz sonuçlardan firmanızı ve müşterilerinizi koruyabilirsiniz. Kampanya takibi yapmanız ve tüketicilere çözüm odaklı yaklaşmanız tüketicilerin markaya olan sadakatini arttıracaktır. Dolayısıyla da sadık müşteriler kazanabilmeniz ve satışlarınızı ciddi oranda arttırabilmeniz mümkündür.