Site Haritası Oluşturma Sürecinde B2B Firmalarının Bilmesi Gerekenler
8 Eylül 2021
B2B İçin Sosyal Medya Kampanyaları Düzenleme Rehberi
10 Eylül 2021

B2B Firmaları İçin 5 Adımda Sosyal Medya Stratejisi Oluşturma Rehberi

B2B Firmaları İçin 5 Adımda Sosyal Medya Stratejisi Oluşturma Rehberi

Sosyal medya platformlarının milyonlarca kullanıcıya sahip olması, B2B gibi ticari faaliyet gösteren pek çok firmanın da bu platformlarda hesap oluşturmasına neden olmaktadır. Sosyal medyada hesap oluşturan firmalar ürün ve hizmetlerini daha geniş bir kitleye ulaştırabilmekte, marka bilinirliklerini ve satışlarını arttırabilmektedir. Fakat bu noktada firmaların sosyal medya stratejisi oluşturmaları oldukça önemlidir. Firmaların sosyal medya platformları aracılığıyla ürün ve hizmetlerini daha geniş bir kitleye ulaştırmak, etkileşimlerini ve satış oranlarını arttırmak için izlediği yollar sosyal medya stratejileri olarak tanımlanmaktadır. Peki, sosyal medya stratejisi nasıl oluşturulur? Gelin bir göz atalım.

1) Hedef kitlenizi doğru bir şekilde belirleyin

B2B firmalarının sosyal medya stratejisi oluşturma sürecinde öncelikli olarak yapmaları gerekenlerden biri hedef kitlelerini doğru bir şekilde belirlemeleridir. Çünkü markaların sosyal medya içerisinde büyüyebilmesi hedef kitleler ile doğrudan orantılıdır. Hedef kitleyi belirlerken de;

 • Yaş
 • Cinsiyet
 • İlgi alanları
 • Ülke, dil gibi demografik bilgiler
 • Davranış ve alışkanlıklar
 • Kullanılan teknolojiler

Gibi kriterlerin göz önünde bulundurulması gereklidir. Böylelikle firmaların hedef kitlelerini doğru bir şekilde belirleyebilmesi mümkündür.

2) Sosyal medya platformlarını gözlemleyin

B2B firmalarının hedef kitlelerini doğru bir şekilde belirledikten sonra hedef kitlelerinin bulunduğu sosyal medya platformlarını gözlemlemeleri gereklidir. Sosyal medya platformları incelerken de ne tür içeriklerin paylaşıldığı ve hangi hashtaglerin kullanıldığı göz önünde bulundurulmalıdır. Genellikle markaların sosyal medya platformlarına yönelik ortaya koydukları gözlemler şu şekildedir:

 • Facebook’ta ürün ve hizmet tanıtımı yapılabilmekte ve blog içerikleri de paylaşılabilmektedir.
 • Instagram’da görseller, videolar ve hikayeler aracılığıyla kolay bir şekilde ürün ve hizmet tanıtımı yapılabilmektedir.
 • Daha çok Z kuşağını içeren bir kitleye sahip TikTok’ta eğlenceli ve bilgi verici içerikler paylaşılabilmektedir.

Sizler de sosyal medya platformlarını daha doğru bir şekilde gözlemleyerek kendi sosyal medya stratejinizi ortaya koyabilirsiniz.

3) Sosyal medyada düzenli paylaşımlar yapın

B2B firmaları ne kadar etkili bir sosyal medya stratejisi oluşturursa oluştursun düzenli paylaşımlar yapmadıkları takdirde stratejiler işlevselliğini yitirmektedir. Bu nedenle sosyal medya platformlarında düzenli paylaşımlar yapmak oldukça önemlidir. Genellikle firmalar bir sosyal medya içerik takvimi oluşturmaktadır. Bu içerik takvimine göre bazı firmalar içeriklerini kendileri paylaşırken bazıları ise sosyal medya planlama araçlarından yararlanarak paylaşmaktadır. Sizler de sosyal medyada nasıl paylaşımlar yapacağınıza karar verebilir ve buna göre içerikler oluşturabilirsiniz. Bir içerik takvimi hazırlayarak da düzenli paylaşımlar yapabilirsiniz. Böylelikle hem kullanıcıların odağında kalmaya devam edebilir hem de satışlarınızı arttırabilirsiniz.

4) Ulaşmak istediğiniz hedefleri belirleyin

B2B firmalarının oluşturduğu veya oluşturacağı sosyal medya stratejilerinde ulaşmak istedikleri hedefleri belirlemesi oldukça önemlidir. Çünkü bir işi başarmanın yolu hedef belirlemekten geçmektedir. Firmalar hedeflerini belirlerken;

 • Sosyal medya platformlarında neden yer almak istediklerini
 • Yer aldıkları platformlardan nasıl dönüşler elde etmek istediklerini
 • Başarılı bir strateji oluşturdukları takdirde bu stratejiden nasıl sonuçlar elde etmek istediklerini

Göz önünde bulundurmalıdır. Sizler de sıraladığımız unsurları göz önünde bulundurarak sosyal medyadaki hedeflerinizi belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz hedeflere uygun sosyal medya stratejileri oluşturabilirsiniz.

5) Sosyal medya reklamlarından yararlanın

B2B firmalarının sosyal medya stratejisi oluşturduktan sonra da bu stratejiyle hareket etmesi oldukça önemlidir. Çünkü daha geniş bir kitleye ulaşmak sosyal medya stratejilerinin sürekliliğiyle ilişkilidir. Bu nedenle firmaların sosyal medya reklamlarından yararlanması oldukça etkili bir yaklaşım olacaktır.

B2B firmaları sosyal medya reklamlarından yararlanırken reklamlarını doğru bir şekilde planlamaları ve platformlara uygun reklamlar vermeleri gereklidir. Sosyal medyada reklam vermek için reklam ayarlarının yapılması da oldukça önemlidir. Bu doğrultuda metin, görsel, hashtag ve reklam konumları gibi reklam özelliklerinde çalışmalar yapılmalıdır. Bunun yanı sıra da doğru bir reklam bütçesi oluşturularak hareket edilmelidir. Sizler de firmanızın yer aldığı sosyal medya platformlarında reklamlar vererek hedef kitlenize ürünlerinizi ürünlerini tanıtabilir ve kampanyalarınızı duyurabilirsiniz.