B2B’de Sepet Fiyatlandırma Nedir?
21 Aralık 2021
B2B Firması Kurulumu Sürecinde En Doğru Firma İsmi Seçme Rehberi
24 Aralık 2021

B2B Firmaları Nasıl Sosyal Medya Raporu Hazırlar?

B2B Firmaları Nasıl Sosyal Medya Raporu Hazırlar?

Sosyal medya raporu, firmaların sosyal medya platformlarında yaptığı paylaşımları analiz etmek, sosyal medya stratejilerinin doğru olup olmadığını kavramak ve reklam çalışmalarının başarısını ölçmek için yaptıkları analizlerin raporudur. Bu raporlar sayesinde firmalar yürüttükleri iletişim hakkında detaylı bilgiye ulaşabilmekte ve düzenledikleri kampanyalara yeniden şekil verebilmektedir. Bu doğrultuda da etkili sosyal medya stratejileri geliştirebilmektedir. Peki, B2B firmaları sosyal medya platformlarını nasıl hazırlar? Gelin sosyal medya raporunun avantajlarına ve sosyal medya raporu hazırlama aşamalarına bir göz atalım.

Sosyal Medya Raporunun B2B Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Sosyal medya platformlarında içerik paylaşımı yapan ve iletişim yürüten B2B firmaları için sosyal medya raporlarının önemi oldukça büyüktür. Çünkü firmalar sosyal medya raporları sayesinde pek çok avantaja sahip olabilmektedir. Bu avantajlar şunlardır:

 • Sosyal medya raporları sayesinde B2B firmaları iletişim stratejilerinde başarıya ulaşıp ulaşmadığını analiz edebilmektedir.
 • Firmalar pazarlama stratejileri hakkında bilgi alarak geliştirdikleri stratejilerin doğru olup olmadığına karar verebilmektedir.
 • Sosyal medya raporları firmaların hedef kitlesini doğru bir şekilde tanımasına olanak sağlamaktadır.
 • Firmalar sosyal medya raporlarından yararlanarak doğru pazarlama stratejileri geliştirebilmektedir. Böylelikle iletişimlerini güçlendirebilmektedir.
 • Sosyal medya raporları sayesinde e-ticaret firmalarının reklam çalışmalarını ölçümleyebilmesi mümkündür.

Sizler de sosyal medya raporu hazırlayarak sıraladığımız avantajlara sahip olabilirsiniz.

B2B Firmalarının Sosyal Medya Raporu Hazırlama Aşamaları Nelerdir?

Sosyal Medya Platformlarını Birbirinden Ayırın

B2B firmalarının sosyal medya raporu hazırlama aşamalarından biri sosyal medya platformlarını birbirinden ayırmaktır. Çünkü sosyal medya platformlarında iletişim yürüten firmaların önem verdiği sosyal medya platformları birbirinden ayrılmaktadır. Örneğin, bazı firmalar sosyal medya paylaşımlarını daha çok Facebook’tan yaparken bazıları ise TikTok gibi platformlarda yapmaktadır. Bu nedenle sosyal medya raporu hazırlamak isteyen B2B firmalarının sosyal medya platformlarını birbirinden ayırması gereklidir. Bu noktada iletişim yürütülen;

 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter
 • Youtube
 • TikTok
 • Linkedin
 • Pinterest

Gibi sosyal medya platformlarındaki firmaların aylık iletişimleri incelenmeli ve her platforma özel bir analiz çalışması yapılmalıdır. Böylelikle B2B firmaları sosyal medyadaki başarılarını ve iletişimlerini gözlemleyebilmektedir.

Açıklayıcı Bir Sosyal Medya Raporu Ortaya Koyun

Sosyal medya raporu hazırlamak isteyen firmaların istatistiksel verileri analiz etmesi ve açıklayıcı bir sosyal medya raporu hazırlaması gereklidir. Bu noktada her ne kadar belirli metrikler ve raporlar hakkında bilgi sahibi olunsa da raporu inceleyecek kişilerin de aynı bilgi düzeyine sahip olmasına önem verilmelidir. Bu nedenle sosyal medya raporunu analiz ederken karmaşık ve süslü sözlerden uzak durulmalıdır. Raporda kullanılacak kavramlar giriş bölümünde açıklanmalı ve ardından kullanılmalıdır. Sizler de bu metottan yararlanarak herkes tarafından anlaşılabilir olan bir sosyal medya raporu ortaya koyabilirsiniz.

İçerik Analizine Önem Verin

Sosyal medya raporu hazırlamak isteyen firmaların içerik analizine önem vermesi gereklidir. Bunun için de her içeriği ayrı ayrı incelemelidir. Aynı zamanda;

 • İçeriklerin etkileşim oranlarını tespit etmek için görüntülenme, tıklanma, beğenme gibi oranlara raporda yer verilmelidir.
 • En çok beğeni alan, en çok görüntülenen ve en çok yorum alan içerikler saptanmalıdır.
 • Etkileşim oranı en düşük olan içerikler belirlenmelidir.

Sizler de bunları göz önünde bulundurarak içeriklerinizi analiz edebilirsiniz. Böylelikle hangi içeriklerin neden daha az veya daha çok etkileşim aldığını gözlemleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra gelecek ay için sosyal medya takvimi hazırlarken bu içeriklere dikkat edebilirsiniz.

Bir Önceki Ayların Etkileşimleriyle Karşılaştırma Yapın

B2B firmalarının sosyal medya platformu hazırlarken yapması gerekenlerden bir diğeri de bir önceki ayların etkileşimleriyle şuankini karşılaştırmaktır. Bu noktada firmaların;

 • Önceki ayların erişim oranı ve şimdiki erişim oranı
 • Bir önceki ayın beğeni oranı ve şimdiki beğeni oranı
 • Bir önceki ay takipçi sayısı ile şimdiki takipçi sayısı arasındaki fark
 • Aydan aya büyüme oranı farkı

Gibi önemli metrikler arasında karşılaştırma yapmalıdır. Böylelikle firmaların sosyal medya iletişimlerinin kuvvetli olup olmadığını gözlemleyebilmeleri mümkündür.