B2B’de Etkili ve Akılda Kalıcı Marka İsmi Nasıl Bulunur?
20 Aralık 2021
B2B Firmaları Nasıl Sosyal Medya Raporu Hazırlar?
22 Aralık 2021

B2B’de Sepet Fiyatlandırma Nedir?

B2B’de Sepet Fiyatlandırma Nedir?

B2B sektöründe gelişmiş pazarlama stratejileri için bazı stratejiler geliştirilir. Bu stratejiler, sektörde yer alan şirket ve firmalar için son derece önemlidir. Gelişen teknoloji ile birlikte yeni kavramlar da ortaya çıkabilir. Bunlardan birisi olan sepet fiyatlandırma oldukça önemli bir stratejidir. Sepetteki ürünleri kontrol etmenizi ve arttırmanızı sağlayan bu strateji için firmaların bilmeleri gerekenler vardır. Bazı firmalar bu stratejiyi fark etmeden kullanıyor olabilir. Ancak ince detayları bilmek çok daha kısa sürede sonuca ulaşmanızı sağlar.

Sepet Fiyatlandırma dinamik bir yapıya sahiptir ve müşteriye özel düzenlenebilmelidir. B2B’de müşteriye özel çalışmalar yapılması ve bunun gösterilmesi daha fazla başarı getirir. Burada bir müşteri toplu alım gerçekleştirebildiği için son derece önemlidir. Firmalar kendilerine özel olan kampanyaları farkeder alışveriş yapmaya ikna olabilir. Bu sayede sadık müşteri kazanma ihtimaliniz de yüksektir. Sadık müşteri kazanmak için müşterinizin memnuniyetine çok dikkat etmeniz gerekir. Müşteri memnun değilse direkt iletişime geçerek onu memnun eden konuşmalar yapmalı ve gerekirse hediye kuponları sunmalısınız.

Sepet Fiyatlandırma Nedir?

Sepet fiyatlandırması, sepetteki ürünleri müşterilerin alması için onları ikna eden ücretler sunulmasıdır. Bu durum müşteriye özel indirimler manasına da gelir. Aynı zamanda bu noktada müşteriyi çok iyi tanımak gerekir. Müşterinin alabileceği ürünlerde indirimler olduğunu duyurarak onları satın almaya yöneltebilirsiniz. Bunun için müşterinin sizden daha önce aldığı ürünlere bakmanız ve kontrol etmeniz gerekir. Bu ürünleri indirimli bir şekilde müşteriye tekrar sunmanız ona hatırlatıcı bir ipucu verecektir. Bu sayede müşteri satın almayı unuttuysa tekrar hatırlayabilir.

Sepete ek indirimler yapmanız ve bunu bildirimlerle hatırlatmanız müşterinizi kaybetme riskinizi düşürür. Yani müşteri başka bir firmadan satın almaya yönelmez. Bu sayede sadık müşteri kazanma şansınız olacaktır. Sadık müşteriler sizleri uzun süre idare edebilir ve yüksek oranda üstünüzdeki satış yapma yükünü azaltabilir. Ancak müşterinizin memnuniyetine de dikkat etmeniz gereklidir. Müşteriye ulaşan kargo firmanızın, çalışanlarınızın alanında çok iyi olmaları gereklidir. Özellikle iletişim kuran çalışanlarınız müşterilerle ürünleriniz arasındaki bağı kurar. Bu yüzden iletişime ayrı bir önem vermeniz gereklidir.

Neden Sepet Fiyatlandırma Yapmalıyım?

Eğer müşteri kazanmak ve eski müşterilerinizi kaybetme istemiyorsanız onlara özel çalışmalar yapmalısınız. Bu son zamanlardaki en önemli pazarlama tekniklerinden birisidir. Fiyatlarda sepete atılan ürünler için değişiklikler yapmanız müşterinin ürüne olan yaklaşımını değiştirir. Ürünün fiyatının düşmesi müşterinizi satın almaya yöneltebilir. Yalnız ürün fiyatlarının aşırı yüksek olması sepette düşse bile müşteriyi zorlayacaktır. Bunun için adil bir fiyatlandıra yapmaya özen göstermeniz gerekir.

Sepete atılan ürünler ve satın alınan ürünler sizlere iyi bir analiz yapma fırsatı sunar. Bu sayede müşterilerinizin en çok hangi ürünlerinize ilgi duyduğunu anlayabilir ve buna uygun çalışmalar yapabilirsiniz. Ürünlerin stok durumunu buna uygun güncelleyerek yeni ürünlerinizi geliştirebilirsiniz. Burada müşteri talebi önünüzü görmenizi sağlayacaktır.

Sepetteki ürünlerinize çok al az öde kampanyası yaparak firmaların daha çok ürün satın almasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca minimum satın alma oranı belirleyerek satın alma ücretinin aşağı düşmesine engel olabilirsiniz. Bunun yanında belli bir fiyat üzerine kargo bedava fırsatları sunabilirsiniz. Bu stratejiler zamanla görebileceğiniz ve kendinizi geliştirebileceğiniz stratejilerdir. Yerinizde saymak ve kendinizi güncelleyememek sizleri geri plana iter. Bu sektörde binlerce çalışan olduğunu ve farklı bir şeyler yapmanız gerektiğini unutmamanız gereklidir.

Görüldüğü üzere B2B sektöründe sepet fiyatlandırması firmalara büyük katkılar sağlar. Bununla birlikte geliştirilen stratejiler sayesinde kısa sürede kazancınızı ikiye katlayabilirsiniz. Bunun için iyi bir ekiple çalışmalara başlamanız ve sürekli sosyal mecralar üzerinde çalışmalar yapmanız başarılı olmanızı sağlayacaktır. Ne kadar fazla kişiye ulaşabilirseniz o kadar fazla müşteri kazanma olasılığınız olacak ve marka bilinirliğiniz artacaktır. Bu sektörde marka olarak tanınmak son derece önemlidir. Markanızı iyi bir şekilde tanıtmak için müşteri memnuniyeti almaya özen gösterin.