B2B E-ticarette Satış Planı Nedir?
B2B E-ticarette Satış Planı Nedir?
4 Nisan 2023
B2B E-ticarette SEO Analizi Nasıl Yapılır?
6 Nisan 2023

İçerik Üretimleri Sayesinde B2B Markalara Katkı Nasıl Sağlanır?

Hazır-Olarak-Sunulan-B2B-E-Ticaret-Paketleri-Almanın-Avantajları-Nedir

Sosyal medya kullanımlarının gün geçtikçe artış göstermesi B2B markalar için içerik üretimi yapmak zorunlu bir hale gelmiştir. Genel olarak rakiplerinden farklı olmak isteyen B2B firmalar belirli alanlara içerikler üretmeyi tercih etmektedir. Genellikle de B2B firmalar tarafından içerik üretimleri yapılmakta olan alanlar bloglar ve sosyal medya platformlarıdır.

İçerik Ne Demektir?       

İçerik, bir konu ile al alakalı fikirlerin ya da düşüncelerin görsel ve yazılı anlatım biçimleri kullanılarak anlatıldığı düşünce biçimi olarak da bilinmektedir. Genellikle hedef kitlelere yönelik hazırlanan içerikler, görsellerin, videoların ve cümlelerin kullanımı ile niteliksel ve niceliksel bir konu doğrultusunda bir araya getirilip sunulması olarak da bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında eMAG’te Satış Nasıl Yapılır?

İçerik Türleri Nelerdir?

İçerik türleri göz önünde bulundurulduğunda ve içerikler incelendiğinde pek çok içerik türünün yer aldığı görülmektedir. Genel olarak içerik kelimesi duyulduğu zaman ilk akla gelen yazılı içerikler olsa da içerikler aslında sadece yazılı bir biçimdeki düşünce paylaşımı anlamı taşımamaktadır. İçerik türlerinden bazıları;

Tanıtım Yazıları: Bir B2B firmanın ürünlerini ya da hizmetlerini tanıtabilmek amacıyla oluşturduğu metin türleri olarak bilinmektedir. Genel olarak tanıtım yazılarında reklam unsurları göz önündedir.

Blog İçerikleri: Genel olarak B2B firmalar tarafından hazırlanmakta olan blog içerikleri, bir konu ile alakalı ziyaretçilerin fikir ve bilgi edinmelerine yardımcı içerik türleridir.

Reklam metinleri: Reklamın başlığı, reklamın alt başlığı, gövde ve B2B markanın sloganı ve adı kullanılarak yaratılmakta olan metinlerdir. Genel olarak reklam amacı taşıyan bu içerik türlerinin gövde bölümlerinde B2B markaya ait yazılı içerikler, marka yüzü, sembol ve fotoğraf yer almaktadır.

Sosyal Medya İçerikleriB2B firmaların sosyal medya alanları için yarattıkları şirketleri ile ilgili bilgi verme, indirim ve kampanya tanıtımı yapma ve ürün tanıtma gibi amaçlarla oluşturdukları yazılı markayı tanıtma, müşteri ile etkileşim kurma gibi potansiyel görsel ve sözlü içeriklerdir. Genel olarak bu tür içeriklerin asıl amacı müşterilere ulaşabilmektir.

Video İçerikler: Genel olarak bir durum, bir ürün ve bir konu gibi unsurlar hakkında bilgi vermekte olan ve aynı zamanda video çekilerek alakalı konuları anlatan içerik türüne denilmektedir.

İçerik Üretimi B2B Markalara Nasıl Avantajlar Sağlar?

İçerik üretimi, üretilmekte olan içerik türlerine göre B2B markaya farklı avantajlar sağlayabilmektir. Bu içeriklerin B2B markalara sağladıkları avantajlarda değişikler gösterebilmektedir.

Blog İçeriklerinin Avantajları

 • Blog içeriklerinin B2B markalara sağlamış olduğu en büyük avantajlardan biri ziyaretçilerdir.
 • Blog içerikleri Google’da ilk sıralara yerleşebildiğinde bir konu hakkında araştırma yapan işletmeler ilk sayfada yer alan bloglara girmeyi tercih edeceğinden B2B markanın ziyaretçi sayısı artış göstermektedir.
 • Artan ziyaretçi sayıları B2B e-ticaret sitelerinin dönüşüm oranlarının da artmasını sağlamaktadır.
 • Blog sayesinde B2B e-ticaret sitelerinin satışları artırılabilmektedir.
 • Blog içeriklerinin hazırlanmasından sonra bu içerikler SEO kuralları doğrultusunda girilerek Google’da üst sıralara çıkartıldığında B2B marka bilinirliği artırılabilmektedir.
 • Blog içerikleri sayesinde potansiyel müşterilere ya da müşterilere belirli konular hakkında bilgiler vererek onları B2B markaya çekebilir ya da müşterilerin markaya olan sadakati artırılabilir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Wish’te Satış Nasıl Yapılmaktadır?

Sosyal Medya İçeriklerinin Avantajları

Genel olarak  Linkedin, Instagram, Facebook, Twitter, Pinterest gibi sosyal medya alanları için daha fazla içerik üretilmektedir. Sosyal medya içerikleri üretmeye başlamadan önce her alanın ayrı bir görsel boyutu olduğunun ve ayrı bir dinamiğe sahip olduğu unutulmamalıdır. Sosyal medya içeriklerinin avantajlarından bazıları;

 • Sosyal medya içerikleri üretmekte olan B2B firmalar marka bilinirliğini kolay şekilde artırabilmektedir.
 • Sosyal medya alanlarındaki içerikler ile B2B firmalar kampanya, hizmet ve ürün tanıtımlarını kolay bir biçimde yapabilmektedir.
 • Sosyal medya içerikleri B2B firmaların potansiyel müşterilerine ulaşabilmelerini kolaylaştırmaktadır.

Video İçeriklerin Avantajları 

B2B firmalar tarafından üretilmekte olan bir başka içerik türü de video içeriklerdir.

 • Video içerikleri, samimi bir dille oluşturulduğundan ilk önce müşterilerin ya da potansiyel müşterilerin ilgilerini çekmeye imkân sağlayan içerik türleridir.
 • Video içerikler ile B2B firmalar ürün tanıtımlarını daha kolay bir şekilde yapabilmektedir.