B2B E- ticaret Yaparak Dolar Kazanılabilecek Siteler Hangileridir
B2B E-ticarette Dış Pazara Giriş Yöntemleri
3 Nisan 2023
Hazır-Olarak-Sunulan-B2B-E-Ticaret-Paketleri-Almanın-Avantajları-Nedir
İçerik Üretimleri Sayesinde B2B Markalara Katkı Nasıl Sağlanır?
5 Nisan 2023

B2B E-ticarette Satış Planı Nedir?

B2B E-ticarette Satış Planı Nedir?

B2B e-ticaret ve e-ihracat sektörlerinde önemli olan bir kavram yer almaktadır. Bu kavram satış planı kavramıdır. Satış planı, genellikle iyi bir biçimde satış stratejileri geliştirerek satışlarını artırmayı isteyen B2B markaların daha çok önem vermeleri gereken kavramlar arasında bulunmaktadır. Çünkü bir B2B markanın hızlı bir biçimde büyüme göstermesi için öncelikle gelir elde ediyor olması gerekir ve gelir elde edebilmek içinde hizmet veya ürün satışları gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Hizmet ve ürün satışlarının artmasının gerçekleşmesi için de her B2B markanın özellikle iyi bir strateji geliştirerek oldukça mükemmel bir satış planı hazırlamaları gerekmektedir. Bu sebeple satış planı hazırlama aşamasında B2B markaların bazı unsurları dikkate alarak hareket etmeleri oldukça önemlidir.

B2B E-ticarette Satış Planı Nedir? 

Satış Planı, ticari faaliyet yürütmekte olan B2B markaların hedef kitlelerini belirledikleri, satış metotlarını geliştirdikleri ve satış hedeflerini ibraz ettikleri belgelere denilmektedir. Bu plan içerisinde bu bilgiler dışında B2B markaların satışlarını engelleyebilecek unsurlar, hedeflerine ulaşabilmek için kullanabilecekleri yöntemler ve satışlarını artırabilecek olan taktikler de bulunmaktadır. Bu sebeple ticari faaliyetlerini yürüterek gelir artırmak isteyen B2B markaların mutlaka bir satış planı oluşturmaları gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında eMAG’te Satış Nasıl Yapılır?

B2B E-ticarette Satış Planı Oluşturmanın Avantajları

B2B e- ticaret alanında ticari faaliyet göstermekte olan ve bir satış yöntemi geliştirmek isteyen B2B markalarının satış planı oluşturma konusuna önem vermeleri gerekmektedir.  Satış planlarında B2B markların sadece strateji, yöntem ve hedef belirlemedikleri de bilinmektedir. Bunlar dışında B2B markalar satış planı hazırlamanın sağlayacağı avantajlardan kaynaklı da satış planı oluşturmayı istemektedirler. Çünkü satış planı hazırlamak pek çok konuda avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajlardan bazıları;

 • Satış planları B2B markaların satış ekiplerine satış hedefleri ile ilgili bilgi verdiği için çalışanlara karşı olan beklentiler hakkında bilgi sahibi olabilmelerini sağlamaktadır.
 • Çalışanlar, satış planlarında belirtilmiş olan taktikler ve yöntemler ile satışlarını artırabilirler.
 • Satış ekibinin isteklenmelerini artırmaya yardımcı olduğundan satış planları sayesinde çalışanlar, hedefe daha kolay odaklanabilmektedir.
 • Satış planları B2B markaların gelirlerini artırabilmelerine olmaktadır.
 • İyi bir biçimde hazırlanmış olan satış planları ile B2B markalar hızla büyüme yaşayabilmektedir.
 • B2B markanın çalışanları satış planlarında yer alan unsurlardan biri olarak bilinen hedef kitle hakkında bilgi sahibi olabilmektedir.
 • Satış planları kullanılacak olan dijital ve geleneksel pazarlama yöntemlerini belirleme konusunda yardım sağlayan bir plan türüdür.
 • Satış planları ile çalışanların verimlilikleri doğru bir biçimde ölçümlenebilmektedir.
 • Pazarlama sürecinin kontrollü bir biçimde yürümesine yardım sağlamaktadır.

B2B e-ticaret alanında ticari faaliyet yürütmekte olan B2B markalar için satış planlarının sağlamış olduğu bazı avantajlar bunlardır. Bu tür avantajlardan yararlanmayı isteyen B2B markaların bir satış planı hazırlama konusuna özen göstermeleri gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Wish’te Satış Nasıl Yapılmaktadır?

B2B E-ticarette Satış Planı Hazırlanması

Başarılı ve etkileyici bir satış planı hazırlaya bilmek için satış planı içerisinde yer verilmesi gereken başlıca unsurlar bulunmaktadır. Satış Planında Bulunması Gereken bazı unsurlar;

 • Satış planının içeriği,
 • İşletmeye yönelik hizmet ve ürün bilgileri,
 • Bir önceki döneme ait performans tabloları ve değerlendirmeleri,
 • Satış yapılacak pazar koşullarına ait bilgiler,
 • Satış sürecinde kullanılacak yöntemler ve taktikler,
 • Hedef kitleye yönelik bilgiler,
 • Takım ve bireysel eylem planlamaları,
 • Performans ölçümü hakkında bilgiler,
 • Satış planlarında bulunması gerekli olan başlıca bilgilerdir.

Başarılı ve etkileyici bir satış planı hazırlamayı isteyen B2B işletmelerin bu unsurlara satış planlarında yer vermeye özen göstermeleri gerekmektedir. B2B işletmeleri satış planı hazırlarken açık ve net bilgilere yer vermeye özen göstermelidirler. Çünkü bu durum işletmenin başarılı olabilme ihtimalini artırabilmektedir. Ayrıca satış planlarında yer alan bilgiler sayesinde marka çalışanları firmayı daha kolay bir biçimde tanıma imkânına sahip olabilecek ve işletmenin nasıl geliştiği hakkında da gerekli bilgilere ulaşabilecektir.