B2B Alanında Cdiscount’ta Satış Nasıl Yapılmaktadır?
B2B Alanında Cdiscount’ta Satış Nasıl Yapılmaktadır?
4 Mart 2023
B2B Alanında Wish’te Satış Nasıl Yapılmaktadır
B2B Alanında Wish’te Satış Nasıl Yapılmaktadır?
7 Mart 2023

B2B Alanında eMAG’te Satış Nasıl Yapılır?

B2B Alanında eMAG’te Satış Nasıl Yapılır

B2B işletmeler yurtdışına internetten satış yapmak için kendilerine ait bir site açıp veya satış yapabilecekleri pazaryeri alanlarına kayıt yaptırıp B2B e-ticaret yapabilmektedir.  B2B e-ihracat ve e-ticaret yapabilmek için pazaryerlerine kaydolmayı tercih eden B2B işletmelerin satış yapabilecekleri pek çok alan bulunmaktadır. ETSY, eBay, Aliexpress, Amazon gibi çok bilinen pazaryeri alanlarının yanında eMAG gibi az bilinmekte olan pazaryeri alanları da B2B satıcıların hizmet ve ürünlerini satışa çıkarabilecekleri alanlar arasında yer almaktadır.

eMAG benzeri yerel pazaryeri alanlarında satış yapmayı isteyen B2B işletmelerin hizmet ve ürünlerini satmaya başlamadan önce dikkat etmeleri gerekli olan pek çok unsur bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Tedarikçi XML Entegrasyonu Ne Anlama Gelmektedir?

eMAG Hakkında Bilinmesi Gerekenler

eMAG, Radu Apostolescu tarafından 2001 senesinde kurulmuş, e- ihracat pazaryeri alanları arasında yer alan bir platformdur. Bu alanda satıcılarla alıcılar bir arada yer almaktadır.

eMAG, Naspers’e bağlı şekilde faaliyetlerini yürütmekte olan bir alan olup Romanya’ya ürün satışı yapmayı istemekte olan B2B işletmelerin çok tercih ettiği alanlar arasında bulunmaktadır. Komisyon ücretleri ve mağaza açma ile faaliyet gösterilebilecek olan bu alan Romanya’nın en güvenilir ve en yaygın pazaryeri alanları arasında bulunmaktadır.

eMAg’te mağaza açabilmeyi isteyen B2B işletmeler genel olarak bu alanın sağlamakta olduğu avantajlardan da faydalanmayı istemektedir.

B2B Alanında eMag’te Satış Yapmanın Avantajları Nelerdir?

eMAG’te satış yapmayı tercih etmiş olan işletmelerin ve kişilerin bu alanı seçmelerinde eMAG’te satış yapmanın sağlamış olduğu avantajlardan yararlanabilme isteği yer almaktadır. eMAG, Romanya’nın bilinen en yaygın alanlarından biri olarak satıcılara pek çok avantaj sağlamaktadır. eMAG’te satış yapmanın avantajlarından bazıları;

 • eMAG, Romanya’nın en yaygın pazaryeri alanlarından biri olduğundan trafiğinin yüksek olduğu bilinmektedir.
 • eMAG’te hizmet ve ürün satışı yapan B2B firmalar pek çok müşteriye ulaşabilme olanağına sahiptir.
 • eMAG’ten alışveriş yapmayı kendilerine uygun gören tüketiciler, bu alana güvendikleri için bu alan üzerinden hizmet ve ürün satın almayı tercih etmektedir. Bu durum eMAG’te satış yapmakta olan B2B işletmelerin güven problemi yaşamadan ürün satabilmelerini sağlamaktadır.
 • eMAG’te satıcıların satış yapabilecekleri pek çok kategori yer almaktadır. Bu durum istenilen ürünlerin satılarak gelir elde edilebilmesini sağlamaya yardımcı olurken aynı zamanda daha geniş hedef kitlelere hitap edilebilmesine yardımcı olabilmektedir.
 • eMAG’te 30 gün ücretsiz iade hakkı olması nedeniyle kişiler bu alandan daha sık alışveriş yapmayı tercih etmektedir. Ayrıca bu alan hem alıcıları hem de B2B satıcıları korumakta olan bir alandır.
 • eMAG, ürün çeşitlilikleri açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu da istenilen ürünleri alan üzerinden satabilmeye imkân tanımaktadır
 • eMAG, kurumsal bir alan olduğundan buradan satış yapılarak güvenli bir şekilde ticaret yapılabilmektedir.
 • eMAG, yurtdışı pazaryeri alanlarından biri olduğundan, bu alandan hizmet ve ürünlerini satacak olan B2B işletmeler B2B e-ihracat teşvik ve hibelerden yararlanabilmektedir.
 • eMAG’te atış yapmayı istemekte olan B2B işletmeler mikro ihracat kuralları doğrultusunda hizmet ve ürün satışı yapabilmektedir.
 • eMAG’te satış yapmakta olan B2B markalar Romanya’nın dışında Macaristan ve Polonya gibi Avrupa ülkelerine de satış yapabilmektedir.

eMAG’te satış yapmanın satıcılara sağlamış olduğu avantajlar arasında yer almaktadır. Bu avantajlardan yaralanabilmeyi isteyen B2B işletmeler bu alanda bir mağaza açıp ürün yükleyerek eMAG’te satışı yapmaya başlayabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Tedarikçi XML Entegrasyonu Ne Anlama Gelmektedir?

B2B Alanında eMAG’te Satış Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

eMAG’te satış yapmanın dezavantajları da bulunmaktadır.

 • eMAG, faaliyetlerini Romanya’da göstermekte olduğundan bu alan üzerinden satışlarını yapmak isteyen B2B işletmelerin Bulgarca bilmeleri gerekmektedir.
 • eMAG’te satış yapan B2B işletmelerin şirket statüsünde bulunmaları gerekmektedir. Bu durum şirket açma zorunluluğunu beraberinde getirmektedir.
 • eMAG’te satış yapmakta olan pek çok B2B marka yer aldığından bu durum işletmelere diğer markalarla rekabet etme zorunluluğu getirmektedir.

eMAG’te ürün satabilmek için B2B işletmelerin komisyon ödemesi gerekmektedir.