Hazır-Olarak-Sunulan-B2B-E-Ticaret-Paketleri-Almanın-Avantajları-Nedir
İçerik Üretimleri Sayesinde B2B Markalara Katkı Nasıl Sağlanır?
5 Nisan 2023
B2B E-ticaret Tedarik Aşamasında Gözden Kaçırılmaması Gereken Unsurlar
B2B E-ticaret Tedarik Aşamasında Gözden Kaçırılmaması Gereken Unsurlar
7 Nisan 2023

B2B E-ticarette SEO Analizi Nasıl Yapılır?

Kurumsal bir web sitesine sahip olan veya B2B e-ticaret sitesi açan ve B2B e-ticaret yapan her B2B marka, belirli dijital pazarlama stratejileri ile hedef kitlesine ulaşmaya çalışır. B2B markalar, hedef kitlelerine ulaşarak marka bilinirliğini artırmak ve daha fazla satış yapmak isterler.

Sosyal medya pazarlamasından e-posta pazarlamasına, Google reklamlarından SEO’ya kadar her iş, B2B markaların hedeflerine ulaşmak için yaptıkları dijital pazarlamadır. Sosyal medya pazarlaması ve Google Ads gibi dijital pazarlama yöntemleri daha büyük bütçe gerektiren dijital pazarlama araştırmaları olduğu için SEO araştırması günümüzde birçok B2B marka tarafından vazgeçilmez olarak kabul edilmektedir. SEO araştırması yaparak Google’da görünür olmak isteyen B2B markalar için SEO analizi en önemli süreçlerden biridir. SEO analizi ne kadar profesyonel olursa, markalar SEO araştırmasında o kadar hızlı şekilde başarılı olabilir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında eMAG’te Satış Nasıl Yapılır?

SEO Analizi Ne Demektir?

Seo analizi, web sitesi veya B2B e-ticaret sitesi sahibi olan işletmelerin arama motorlarında öne çıkmak için web sitelerinin sorunlarını analiz etmelerini ifade eder. SEO analizinde SEO analiz araçlarını kullanan B2B işletmeler, anahtar kelime analizi, link analizi, başlık ve meta açıklama ve site haritası gibi alanları analiz edebilir.

Google Sıralama Takibi Yapmak

Google sıralama takibiB2B markalar için SEO analizi yapılırken ilk akla gelen unsurdur. Çünkü arama motoru optimizasyonunu öğrenmenin asıl amacı Google arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almaktır. Bu nedenle SEO araştırmalarındaki başarısını görmek isteyen her B2B marka öncelikle Google sıralamasına bakmalıdır.

  • Ahrefs,
  • Semrush,

Analiz araçları, B2B markaların belirli anahtar kelimeler için nerede sıralandıklarını belirleme yeteneği gibi özellikleri içerir. Ayrıca Google Chrome, SERP sonuçları gibi araçları kullanır. Öncelikle web sitelerini Ahrefs ve Semrush’a bağlayabilir ve işletme için önemli olan anahtar kelimeleri ekleyerek sıralama kontrol edilebilir.

Düşük Sıralamalı Sayfaların İçerik Kalitesini Analiz Etmek

İçeriğin kalitesi SEO analiz çalışmalarında bir sayfanın sıralamasını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Genel olarak, kaliteli sayfalar Google’da daha kolay ve hızlı bir şekilde üst sıralarda yer alırken, içerik kalitesi sorunları olan sayfalar arama sonuçlarında daha düşük sıralarda yer alır. Bu nedenle içerik analizi her B2B marka için çok önemlidir. SEO analizinin önemli bir parçası olan içerik analizi yapılırken markaların yapması gerekenler:

–  Başlık,

–  Altyazılar,

– URL adresi,

–  İçerik Uzunluğu,

–  Anahtar kelime yoğunluğu,

–  Resimler,

–  Geri bağlantılar,

Gibi önemli faktörleri göz önünde bulundurarak çalışmalıdır. Ancak içeriğin kalitesini artırmak için meta açıklama alanlarına ve açıklamalarına dikkat edilmelidir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Wish’te Satış Nasıl Yapılmaktadır?

B2B E-ticarette SEO Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar Kelime Araştırması: B2B e-ticaret siteniz için kullanabileceğiniz anahtar kelimeleri belirleyin. Bu anahtar kelimelerin aranma sıklığını, rekabetini ve özel olarak B2B pazarına yönelik olup olmadığını da dikkate alın.

Site Hızını Test Edin: B2B e-ticaret sitenizin hızı, hem kullanıcı deneyimi hem de arama motorları için önemlidir. Site hızınızı test etmek için Google PageSpeed Insights gibi ücretsiz araçlar kullanabilirsiniz.

Site Yapısını Değerlendirin: B2B e-ticaret sitenizin doğru bir yapıya sahip olduğundan emin olun. Başlıklar, alt başlıklar, meta açıklamaları ve içerikleri düzenli bir şekilde kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin.

İçerik Optimizasyonu: B2B e-ticaret sitenizdeki tüm içeriklerin doğru anahtar kelimeleri ve doğru biçimde kullanıldığından emin olun. Ayrıca, içeriklerin kaliteli ve özgün olması önemlidir. Aynı zamanda, B2B işletmelerin hedef kitlesinin profesyonel olduğunu unutmayın. Bu nedenle içeriklerinizin profesyonel bir dilde yazılmış olduğundan emin olun.

Geri Bağlantıları Değerlendirin: B2B e-ticaret sitenizdeki geri bağlantıların kalitesini kontrol edin. B2B pazarına yönelik yüksek kaliteli ve ilgili bağlantıların oluşturulması, arama motoru sıralamalarında yükselebilmeniz için önemlidir.

Bu adımları takip ederek B2B e-ticaret sitenizin SEO analizini yapabilirsiniz. Ancak, SEO’nun karmaşık bir konu olduğunu unutmayın.