B2B Alanında E-ihracat Yaparken Bulgaristan’a Kargo Gönderimi Nasıl Yapılır?
B2B Alanında E-ihracat Yaparken Bulgaristan’a Kargo Gönderimi Nasıl Yapılır?
25 Ocak 2023
gürcistan-kargo
B2B Alanında E-ihracat ile Türkiye’den Gürcistan’a Kargo Nasıl Gönderilir?
27 Ocak 2023

B2B E-Ticarette Sosyal Medya Üstünlüğü Elde Edebilmek İçin 7 Önemli Yol

E-Ticarette-Sosyal-Medya

Sosyal medya kullanımı Türkiye’de ve dünyada son zamanlarda oldukça büyük bir artış göstermektedir. Her geçen gün kişiler yeni birer sosyal medya hesabı açarak sosyal medya platformlarını kullanmaya başlamaktadır. Sosyal medya kullanıcıları, platformlar sayesinde beğendikleri markalar, yeni kişiler ve yakın çevreleri ile etkileşime geçebilmektedirler.

Sosyal medya sadece beğenilen markalar ve yeni kişiler ile etkileşime geçebilmek ve bağlantı kurmak için kullanılan bir araç olmaktan çok bireylerin yeni ürünleri tanımak istemesi ve ürünlerle etkileşime geçebilmeleri için büyük rol oynamaktadır. Sosyal medya platformlarında yer almakta olan B2B mağazalar sosyal medyanın alışveriş gücünü de arttırmaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Pazarlama Hunisi Oluşturabilmeyi Optimize Etmek İçin İpuçları

B2B Alanında Sosyal Medya Kampanyası Ne Demektir?

B2B alanında sosyal medya kampanyaları, hedef kitlelerinde yer alan işletmelere ulaşabilmek, işletmelerinin marka bilinirliliğini arttırmayı sağlamak, müşterilerinde sadakat uyandırabilmek ve sosyal medya hesaplarının etkileşim oranını arttırabilmek için sosyal medya platformları üzerinden reklam ve paylaşım çalışmalarına verilmekte olan addır.

Genel olarak B2B işletmeler sosyal medya üzerinden kampanyaları düzenlerken şu amaçlar için hareket etmektedirler;

 • Takipçi kazanabilmek,
 • Etkileşim seviyelerini arttırabilmek,
 • Sitelerine ulaşım sağlayabilmek,
 • Beğeni alabilmek,
 • Dönüşüm oranlarını daha da arttırabilmek,
 • Kampanyalarını tanıtabilmek,

Gibi amaçlar B2B işletmelerin ilk amaçları olarak karşımıza çıkmaktadır. Sosyal medya kampanyaları düzenlenirken belirli kurallar ile hareket gerekmektedir. Sosyal medya kampanyalarında kullanılabilecek 7 ipucu yer almaktadır bunlar;

 • Sosyal Medya Kampanyalarının Hedeflerini Belirlemek

B2B markaların kampanya amaçları doğrultusunda verdikleri reklamlar ve reklam içerikleri değişiklik göstereceğinden B2B işletmelerin öncelikli olarak hangi amaçla sosyal medya kampanyaları düzenleyeceklerine karar vermeleri gerekmektedir. Kampanya amacı belirlemeli ve amaca uygun şekilde hareket edilmesi gerekmektedir.

 • Hedef Kitleyi Belirleyebilmek

Hedef kitle; B2B işletmelerin hizmet veya ürünlerini satmak istedikleri işletme guruplarına verilen addır ve tüm işletmelerin hedef kitleleri birbirlerinden farklı olmaktadır. Bu sebeple başarılı bir sosyal medya kampanyası düzenleyebilmek için her B2B işletmenin hedef kitlelerini belirlemeleri gerekmektedir. Reklamların gösterileceği hedef kitle belirledikten sonra bazı analiz araçlarını kullanarak hedef kitle analiz edilebilmektedir. Analiz araçları yardımıyla hedef kitle tanımaya çalışılabilir, ilgi alanları, interneti kullanma alışkanlıkları belirlenebilir ve bu analizler ile doğru kampanya hedefleri gerçekleştirilebilir.

 • Rakipleri Analiz Edebilmek

Başarıya ulaşan sosyal medya kampanyaları düzenleyebilmek için B2B işletmelerin sosyal medyadaki kampanya örneklerini incelemeleri gerekmektedir. Genel olarak B2B işletmeler sosyal medya kampanyalarını inceleyecekleri zaman aynı alanda faaliyet gösteren rakip firmaları analiz ederek aralarındaki farklılıkları görebilmektedir. B2B işletmelerin rakip analizi yapabilmeleri için;

 • İlk önce rakipler belirlenmeli,
 • Sonra rakiplerin yer aldıkları platformlar incelenmeli,
 • Rakiplerin sosyal medya da yaptıkları paylaşımları ve reklam verme sıklıkları analiz edilmeli,
 • Rakiplerin sosyal medya kampanyalarındaki farklılıkları belirlenmeli,

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Uluslararası Taşımacılık Nakliye Türleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

 • Profesyonel Biçimde İçerik Üretilebilmesi

Sosyal medya kampanyalarında en önemli konulardan biri profesyonel içerik üretmektir. Profesyonel metinler, video ve fotoğraflarla paylaşım yapmak takipçilerin güvenini arttırmaktadır. Ancak bu sayede sosyal medya kampanyaları oluştururken doğru içerikler belirlenerek kampanyaların başarı oranı artırılabilmektedir.

 • Kampanyalar İçin Doğru Bir Bütçe Belirlenmesi

Sosyal medya kampanyası düzenlerken her B2B işletme bir bütçeye ihtiyaç duymaktadır. Reklam bütçeleri ne kadar doğru belirlenebilirse kampanyaların verimi o kadar artış gösterebilir. Reklam bütçeleri belirlenirken reklam süresi ve hedef kitlenin büyüklüğü hesaplanarak hareket edilmelidir. Ancak bu şekilde kampanyalardan alınan verim artırılabilinmektedir.

 • Kampanyaları Takip Edebilmek

Sosyal medya kampanyası düzenleyen B2B işletmelerin kampanyalarının takibini yapmaları önemlidir. Ancak kampanyaların takibi ile alınan verimin kontrol edilebilmesi mümkün olmaktadır. Hangi sosyal medya platformu üzerinden kampanya düzenliyorsa o platformların reklam merkezleri üzerinden takibi yapılmalıdır.

 • Kampanya Raporlarının İncelenmesi

Sosyal medya kampanyası düzenlemekte olan B2B işletme sahipleri reklamlar sonuçlandığında bazı raporlara ulaşabilmektedirler. Bu raporlar ile B2B işletmeler reklamlarının analizlerini yaparak bir sonra yapacakları sosyal medya kampanyalarında daha doğru karalar alabileceklerdir.