E-Ticarette-Sosyal-Medya
B2B E-Ticarette Sosyal Medya Üstünlüğü Elde Edebilmek İçin 7 Önemli Yol
26 Ocak 2023
Hazır-Olarak-Sunulan-B2B-E-Ticaret-Paketleri-Almanın-Avantajları-Nedir
B2B E-Ticaret Paketleri ve B2B E-Ticaret Sitesi Özellikleri
28 Ocak 2023

B2B Alanında E-ihracat ile Türkiye’den Gürcistan’a Kargo Nasıl Gönderilir?

gürcistan-kargo

Gürcistan, Türkiye’nin komşu ülkelerinden biridir. Türkiye’den Gürcistan’a ürün gönderebilmek çok kolay olduğu için Gürcistan’a ürün satmayı istemekte olanların sayısı da oldukça fazladır. Ayrıca markalar hizmet ve ürünlerini Gürcistan’a sattığı zaman Gürcistan Larisi kazanabilmektedir. Türk Lirası ile kıyaslandığında 1 Gürcistan Larisi, Türk Lirasına göre daha değerli olduğundan Gürcistan’a ürün satarak döviz geliri elde etmek istenmektedir.

Türkiye’den en çok satış yapılmakta olan ülkelerden biri de Gürcistan’dır. Karadeniz Bölgesi üzerinden yağ, fındık ve çay gibi ürünlerin en fazla satıldığı ülkelerden biri de yine Gürcistan’dır. Türkiye’den Gürcistan’a ürün satışı gerçekleştiren B2B markalar ürünlerini Gürcistan’a gönderebilmek için kargo işlemlerini ve kargo süreçlerini nasıl gerçekleştireceklerini merak etmektedirler.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Pazarlama Hunisi Oluşturabilmeyi Optimize Etmek İçin İpuçları

Türkiye’den Gürcistan’a kargo göndermeyi isteyen B2B işletmelerin en çok yanıt aradıkları sorular arasında Gürcistan’a hangi kargo firmasıyla ürün gönderileceği, Gürcistan’a kargo fiyatlarının ne kadar olduğu, Gürcistan’a kargo süresinin ne kadar olduğu sorularıdır. Bu sorulara yanıt bulmak B2B işletmeler açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Çünkü Gürcistan’a ürün satışı yapan B2B işletmeler bu sorulara yanıt bularak hem kargolarının gönderimlerini oldukça kolay bir biçimde göndermekte ve hem de müşteri memnuniyetlerini artırabilme olanağı yakalayabilmektedir.

Gürcistan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gürcistan, Kafkasya’da yer alan ülkelerden birisi olup, Karadeniz’in doğu kıyısında yer almaktadır. 4 milyona yakın kişinin yaşamakta olduğu bir ülke olan Gürcistan, jeopolitik konumu açısından da oldukça önemli konuma sahip bir ülkedir.

Gürcistan, Türkiye, Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya ile komşu olan bir ülkedir.  Gürcistan’da para birimi olarak Gürcistan Larisi kullanılmaktadır.

Türkiye’den Gürcistan’a Kargo Gönderimi Nasıl Yapılabilir? 

Türkiye’den Gürcistan’a kargo göndermeyi isteyen B2B işletmelerin tercih edebilecekleri pek çok ulaşım yöntemi yer almaktadır. Bunlar;

 • Havayolu,
 • Karayolu,
 • Denizyolu,

Gürcistan’a kargo gönderimi yapılırken tercih edilebilecek olan taşımacılık yöntemleri olarak bilinmektedir. Lojistik yöntemlerinin arasında bulunan denizyolu ve karayolu ile kargo taşımacılığı daha pahalı olurken havayolu ile kargo göndermeyi tercih etmek ürün ve hizmetlerin Gürcistan’a daha hızlı bir şekilde ve daha düşük maliyetler ile ulaşmasını sağlayabilmektedir. Bu sebeple Türkiye’den Gürcistan’a kargo göndermeyi isteyen B2B firmalar genel olarak havayolu taşımacılığı ile hizmet ve ürünlerini göndermeyi tercih etmektedirler.

 Türkiye’den Gürcistan’a Kargo Gönderirken Firma Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Türkiye’den Gürcistan’a kargo göndermek isteyen B2B firmalarının öncelikle önem vermeleri gereken unsurların başında çalışmak istedikleri kargo firmasına karar vermek yer almaktadır. Genel olarak Türkiye’den Gürcistan’a kargo göndermek isteyen B2B firmalarının çalışabilecek oldukları pek çok kargo firması bulunuyor olsa da gerçekte bu firmalar arasından en doğru şekilde iş birliği yapılabilecek olan firma seçilerek Gürcistan’a gönderilecek kargo fiyatlarının azalması sağlanırken aynı zamanda kargo gönderme sürelerini de azaltabilmektedir.

Türkiye’den Gürcistan’a kargo göndermek isteyen B2B firmalarının göz önünde bulundurmaları gereken unsurlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Kargo firmalarına ait gönderim ücretleri,
 • Kargo firmalarının İngiltere’ye kargo ulaştırma süreleri,
 • Kargo firmaların sunmuş oldukları paketler,
 • Ek hizmetlerinin neler olduğu,
 • Güvenilir olup olmadıkları,
 • Sigorta, bildirim ve adrese teslim seçenekleridir.

Bu süreçte B2B markaların e-ihracatta ve ürün satışlarında karlılıklarını artırabilmeleri için kargo firmalarına ait gönderim ücretlerine oldukça önem vererek hareket etmeleri gerekmektedir. Ayrıca müşteri memnuniyetlerinin zarar görmemesi için de B2B markaların sigorta ve kargo sürelerine özellikle dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu nenle seçecekleri kargo firmaları konusunda titizlikle davranmaları oldukça önemli unsurlardan biridir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Uluslararası Taşımacılık Nakliye Türleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Hangi Kargo Firmaları Gürcistan’a Gönderim Yapmaktadır?

Türkiye’den Gürcistan’a kargo göndermeyi isteyen B2B işletmelerin yanıtını aradığı bir başka soru da hangi firmalar ile Meksika’ya kargo gönderilebildiği sorusudur. İşletmelerin Gürcistan’a kargo göndermek için tercih edebilecek olduğu pek çok kargo firması bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı;

 • UPS,
 • PTT Kargo,
 • DHL,
 • MNG Kargo,
 • Yurtiçi Kargo,
 • Kargo İst,
 • Kargo Türk,
 • Sürat Kargo,
 • Postrans,