B2B Alanında Uluslararası Taşımacılık Nakliye Türleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
B2B Alanında Uluslararası Taşımacılık Nakliye Türleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
10 Ocak 2023
Marka Ses Tonu
B2B Alanında Marka Ses Tonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
12 Ocak 2023

B2B Alanında Pazarlama Hunisi Oluşturabilmeyi Optimize Etmek İçin İpuçları

B2B Alanında Pazarlama Hunisi Oluşturabilmeyi Optimize Etmek İçin İpuçları

B2B alanında pazarlama hunisi, potansiyel müşterinin B2B markadan haberdar olmasından bir hizmeti ya da malı satın alma aşamasına kadar nasıl geçmekte olduğunu gösteren bir model olarak bilinmektedir. Bu modelde, bir B2B markayla müşteri etkileşiminin birkaç aşaması yer almaktadır. B2B işletmeler, tüm aşamalarda daha fazla satış elde edebilmek, pazarlama faaliyetlerini optimize edebilmek ve müşterilerinin ihtiyaçlarını anlayabilmek amacıyla pazarlama hunilerini kullanmayı tercih etmektedirler.

B2B Alanında Pazarlama Hunisi Ne Demektir?

B2B alanında pazarlama hunisi, İngilizcede marketing funnel anlamını taşımaktadır. Potansiyel müşterilerin B2B markayı farkına varmasından bir hizmet ya da malı satın almaya kadar nasıl ilerlemekte olduğunu gösteren modeldir. Pazarlama hunisi modeli, müşteri ile bir B2B markanın etkileşimlerinin birkaç aşamasını içermektedir. Pazarlama hunisi, bir kişinin alıcı olarak çıktığı yolculuğunun nerede olduğuna bağlı şekilde değişik pazarlama yöntemleri kullanılabilmesini gerektirmekte olan uzman bir pazarlama strateji olarak bilinmektedir. Tüm müşteriler satın alma işlemlerini yapmadan evvel bazı aşamalardan geçmektedir. Bu aşamalar, tüketicinin müşteri olabilme yolunda ilerlemekte olduğu yol olarak da düşünülebilir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Uluslararası Taşımacılık Nakliye Türleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

B2B Alanında Pazarlama Hunisi ile Satın Alma Hunisi Arasındaki Farklılıklar

Pazarlama hunisi yöntemi, potansiyel müşterilere satın almayla alakalı neden verebilmek için bir hizmet ya da ürünün reklamını yapmaktadır. Ancak satın alma hunisi ise potansiyel müşterilerle ilgilenmekte olup, onların yalnızca bir defa değil, olabildiğince sık bir biçimde satın almaya ikna etmektedir. Dönüşüm hunisi ise bir tüketicinin B2B e-ticaret yolculuğu sırasında B2B e-ticaret sitelerine gerçekleştirmiş olduğu ziyaretten satış aşamasına kadar süren süreçleri tanımlayabilmek amacıyla kullanılan bir ifadedir.

B2B Alanında Pazarlama Hunisinin İşletmeler Açısından Önemi Nedir?

Pazarlama hunisinin B2B işletmelere sağlamış olduğu birçok avantaj yer almaktadır. Bir pazarlama yöntemi seçmek pazarlama hunisinin temel yapı taşını oluşturmaktadır. Pazarlama hunisinin önemi ile alakalı bazı başlıklar şunlardır;

Promosyonları doğru alanlara yönlendirebilmesi

Bir pazarlama hunisiyle müşterileri çekebilmek ve elde tutabilmek için sonraki adımın düşünülmesine gerek kalmamaktadır. Dönüşüm hunisinin tüm aşamaları için bir pazarlama faaliyet planı oluşturabilmek oldukça önemli aşamalardan biridir. Potansiyel müşteriler ile etkileşim kurularak onları satın almaya yönlendirebilmek mümkün olmaktadır.

Satışları artırmaya yardımcı olabilmesi

Bir huni olmadan potansiyel müşterilere ulaşılabilmesi oldukça zor olmaktadır. Pazarlama hunisi olduğunda ise potansiyel müşterilerin satın almaya hazır oluncaya kadar beslenmesi ve satın alma eylemine teşvik edilebilmesi oldukça kolaylaşmaktadır.

Zamandan ve emekten tasarruf sağlayabilmesi

Müşteri yolculuğunun bilinmesi ve tüm aşamalar için bir faaliyet planına sahip olunması, pazarlama gayretlerinin otomatikleştirilmesine olanak tanımaktadır. Bu durum B2B işletmelerin hem zaman kazanmasına hem de daha iyi sonuçlar elde edebilmesine yardımcı olabilmektedir.

Gelecekteki satışları tahmin edebilmeyi sağlayabilmesi

Pazarlama hunisi, pazarlama ile alakalı sonuçların daha iyi anlayabilmesini sağlamaktadır. Her bir aşamanın bir potansiyel müşteri dönüşümü olarak bilinerek potansiyel müşterilerden kaçınılması sonucunda ödeme yapabilen müşterilere dönüşeceğinin tahmin edilmesine yardımcı olmaktadır.

Müşterileri elde tutabilmeyi sağlayabilmesi

Satın alma işlemleri sonrasında pazarlama faaliyetleri planları, müşterilerin ilgilerini çekebilmeye ve ara sıra geri dönebilmelerini sağlamaya yardımcı olmaktadır. Var olan müşterileri elde tutabilmek, yeni müşteriler kazanmaktan daha fazla kar sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Reklam Olarak Yararlanılabilecek Ücretsiz Tanıtım Çalışmaları

B2B Alanında Pazarlama Hunisi Aşamaları Hangileridir?

Pazarlama hunisi aşamalarındaki sayı genel olarak müşterilerin davranışları ile alakalıdır. Bu aşamalardan Bazıları;

  • Farkındalık

Farkındalık, pazarlama hunisinin en üst aşamasını meydana getirmektedir. Potansiyel müşterilerin birçoğu pazarlama kampanyaları ile tüketici araştırmaları ve keşifleri yolu sayesinde bu aşamaya çekilmektedir. Güven ve düşünce liderliği; arama, sosyal medya, viral kampanyalar, doğrudan posta, web seminerleri, içerikler, ticari fuarlar, reklamlar, etkinlikler ve daha fazlası ile oluşturulabilmektedir.

  • İlgi

Müşteri adaylarının oluşturulması aşamasından sonra ilgi aşamasına geçilmektedir. Markalar, sektörler, e-postalar, pazarlamacılar etrafında daha çok hedeflenmekte olan haber bültenleri, sınıflar, içerikler ve daha fazlası ile potansiyel müşteriler beslenebilmektedir.

  • Niyet

Niyet aşamasına geçebilmek için potansiyel müşterilerin herhangi bir B2B markanın ürünlerini satın almayı istediklerini göstermeleri gerekmektedir. Bu durum, bir B2B e-ticaret sitesinde bir ürün alışveriş sepetine eklendiğinde ya da bir ürün demosundan sonra olabilmektedir.