B2B Alanında Reklam Olarak Yararlanılabilecek Ücretsiz Tanıtım Çalışmaları
B2B Alanında Reklam Olarak Yararlanılabilecek Ücretsiz Tanıtım Çalışmaları
9 Ocak 2023
B2B Alanında Pazarlama Hunisi Oluşturabilmeyi Optimize Etmek İçin İpuçları
B2B Alanında Pazarlama Hunisi Oluşturabilmeyi Optimize Etmek İçin İpuçları
11 Ocak 2023

B2B Alanında Uluslararası Taşımacılık Nakliye Türleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

B2B Alanında Uluslararası Taşımacılık Nakliye Türleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

B2B E-ihracat veya e-ticaret alanlarında faaliyetlerini yürütmekte olan işletmeler satmış oldukları hizmet ve ürünlerini en sorunsuz şekilde müşterilerine göndermek istemektedirler. Bu süreçte B2B işletmelerin çeşitli kargo firmaları ile çalıştıkları bilinmektedir. Kargo firmaları ile çalışmayı tercih eden B2B işletmeler genellikle farklı nakliye çeşitlerinin adını duyabilmektedirler.

 • Multimodel taşımacılık,
 • İnter model taşımacılık,
 • Kombine taşımacılık,
 • Unimodal taşımacılık,
 • Kapıdan kapıya taşımacılık,

Şeklindeki lojistik taşıma çeşitleri pek çok B2B işletme tarafından tercih edilmekte olan, ancak süreçleri pek bilinmeyen nakliye türleri arasında yer almaktadır. B2B markalar bu nakliye türlerinin açıklamalarını bilmediklerinde yanlış gönderim çeşitleri tercih edebilmekte ve bu durumda satılmış ürünün müşteriye ulaşma sürecini zorlaştırabilmektedir. Bu sebeple B2B markaların uluslararası taşımacılık çeşitlerini bilmeleri gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticaret Yaparak Dolar Kazanılabilecek Siteler Hangileridir?

Nakliye Ne Demektir?

Nakliye, satışı yapılmakta olan hizmet ya da ürünlerin kaynak noktalarından ihtiyaç duyulmakta olan yere taşınmasına verilen addır. Genel olarak nakliye, ticari çalışmalardaki bir lojistik süreci olarak da bilinmektedir. Nakliye,  lojistik süreci olarak da ele alınabildiğinden hem pazarlamanın hem de üretimin bir kolu sayılmaktadır.

Uluslararası Taşımacılık Ne Demektir?

Uluslar arası taşımacılık veya bilinmekte olan bir diğer adı ile uluslararası ürün taşımacılığı, bir hizmetin ya da ürünün bir ülkeden başka bir ülkeye nakledilmesine denilmektedir. Uluslararası taşımacılıkta genel olarak bazı belirli taşımacılık modellerinin kullanımı tercih edilmektedir. Bunlar;

 • Karayolu taşımacılığı,
 • Denizyolu taşımacılığı,
 • Demiryolu taşımacılığı,
 • Havayolu taşımacılığı,

Bu dört ana taşımacılık çeşidi uluslararası taşımacılıkta en çok kullanılan yöntemlerdendir. Uluslararası taşımacılık yapmayı isteyen işletmeler ve kişiler sırası ile karayolu, havayolu, denizyolu demiryolu taşımacılığını tercih etmektedirler. Sırasıyla verilmiş olan bu yöntemlerde hem taşıma süreleri hem de maliyetler göz önünde bulundurulmaktadır.

B2B Alanında Uluslararası Taşımacılık Çeşitleri Nelerdir?

Uluslararası taşımacılıkla ilgilenmekte olan B2B işletmelerin öncelikle lojistik taşıma çeşitleri hakkında bilgilerinin olması gerekmektedir. Uluslararası taşımacılık çeşitlerinin hepsi birbirinden farklı taşımacılık çeşitleridir.

 • Multimodal taşımacılık,
 • İntermodal taşımacılık,
 • Kapıdan kapıya taşımacılık,
 • Unimodal taşımacılık,
 • Kombine taşımacılık,

Uluslararası lojistikte taşıma çeşitlerindendir.

Multimodal Taşımacılık

Multimodal taşımacılık, uluslararası taşımacılık çeşitleri arasında yer almakta olup, en az iki değişik lojistik servisinin kullanılmakta olduğu taşımacılık türüdür. Bu taşımacılık türünde evrak ve sözleşme tek bir sorumlu tarafından ulaştırılabilmektedir.

Bu taşımacılık türünde genel olarak sözleşme bir tane düzenlenmekte olup, düzenlenmiş olan sözleşmeye bağlı kalınmaktadır. Bu taşımacılık yöntemiyle yük taşındığında var olan güzergâhlarda taşınmakta olan ve değişik rotalarda nakledilen kargoların rotaları değiştirilememekle birlikte kargolar konteynerler arasında aktarılabilmektedir. Bu taşımacılık türünde genel olarak dökme yüklerin taşımacılığı yapılmaktadır.

İntermodal Taşımacılık

İntermodal taşımacılık, multimodal taşımacılığın tam tersi bir taşımacılık çeşididir. Genel olarak multimodal taşımacılıkta değiştirilmekte olan yükler intermodal taşımacılıkta yer almamaktadır. Kısacası intermodal taşımacılık çeşidinde, uluslararası taşınacak yükün kabı değiştirilmeden taşınmaktadır. Ayrıca bu taşımacılık çeşidinde birden çok yük birden çok taşıma yöntemi tercih edilerek nakledilmektedir. Yani intermodal taşımacılıkta denizyolu / karayolu, havayolu / karayolu lojistik çeşitlerinden faydalanılabilmektedir.

Genel olarak maliyetleri ve personel yükü azalttığı ve daha kısa sürelerde yükün taşınmasına imkân sağladığından karayolu / demiryolu veya havayolu / denizyolu taşımacılığı intermodal taşımacılık çeşidinde tercih edilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Renkler Satışları Nasıl Etkilemektedir?

Kapıdan Kapıya Taşımacılık

Uluslararası lojistikle ilgilenmekte olan pek çok B2B işletmenin en fazla duyduğu lojistik çeşitlerinden biri de kapıdan kapıya taşımacılık olarak bilinmektedir. Kapıdan kapıya taşımacılık çeşidinde diğer taşımacılık çeşitlerinden farklı olan durum ürünlerin müşterilere en hızlı şekilde ulaştırılabilmesidir.

Kapıdan kapıya taşımacılık, nakli yapılacak olan hizmet, mal ya da ürünün en az iki değişik taşıma yönteminin kullanılarak ve taşınacak olan ürünlerin en hızlı biçimde müşterilere ulaştırıldığı taşıma yöntemidir.

Unimodal Taşımacılık

Unimodal taşımacılık, nakliyesi gerçekleştirilecek olan hizmet veya ürünlerin sadece bir taşıma türü tercih edilerek taşınmasına denilmektedir. Yani bu taşımacılıkta sadece demiryolu, denizyolu, karayolu veya havayolu taşımacılık çeşitlerinden bir tanesi tercih edilebilmektedir.