B2B Alanında Pazarlama Hunisi Oluşturabilmeyi Optimize Etmek İçin İpuçları
B2B Alanında Pazarlama Hunisi Oluşturabilmeyi Optimize Etmek İçin İpuçları
11 Ocak 2023
B2B-Alanında-E--Ticaret-Yapılırken-Polonya’ya-Kargo-Gönderimi-Ne-Şekilde-Yapılır
B2B E-İhracat ile Satılabilecek 10 Ürün Hangileridir?
13 Ocak 2023

B2B Alanında Marka Ses Tonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Marka Ses Tonu

B2B alanında marka ses tonu, markaların günümüzde önemle üzerinde durdukları bir konu olarak bilinmektedir. Marka ses tonu denildiğinde; yazı stili, kelimelerin seçimi gibi araçlar ile B2B şirketlerin markalarını ve hedef kitleleriyle iletişim kurabilme şekillerini bu sayede yansıtmaları ile alakalı bir konu olduğu bilinmektedir. Marka ses tonu, B2B markaların kendilerine ait kimliklerini oluşturabilmelerinde oldukça etkili bir araçtır.

B2B Alanında Marka Sesi Ne Demektir?

B2B alanında marka sesi, marka dili veya marka tonu kavramları markaların iletişim dili oluşturabilmelerinde kullanabilecekleri en etkili araçlar olarak bilinmektedir. Aslında B2B markalar, bir şirket isminden çok daha fazla anlam içermektedir.  B2B markalar; mesajların, inançların ve değerlerin tümüdür. Bu nedenle B2B markaların iletişiminden sorumlu tutulmakta olan marka tonunun, işletmelerce en doğru biçimlerde tanımlanmasına ve markayı yansıtmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. B2B marka tonu, markaların kişiliklerini yansıtmakta olup, hedef kitlelerine daha doğru bir biçimde ulaşabilmelerine de yardımcı olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Pazarlama Hunisi Oluşturabilmeyi Optimize Etmek İçin İpuçları

B2B Alanında Marka Ses Tonu Ne Demektir?

B2B alanında marka ses tonu; duygusal tonu, marka kişiliğini ve kelime seçimini göz önünde bulundurarak hedef kitle ile iletişim kurabilmek için kullanılmakta olan bir araçtır. Bu fikir, B2B markanın iletişimlerinde sahip olabileceği standart bir yaklaşım türünü tanımlamaktadır.

Her bir B2B markanın kendi değerleriyle bağlantılı bir kişiliği, hedef kitlesi ve pazar segmenti bulunmaktadır. Bu sebeple her bir B2B markanın ses tonunun kendilerine özgü olması gerekmektedir. Marka tonunda en önemli unsur yaratıcılıktır. Marka ses tonu, markaların fark yaratabilmelerinde etkili olduğu gibi markaların markalaşabilmelerinde de önemli bir adımdır.

B2B Alanında Marka Ses Tonu Ne Şekilde Geliştirilebilir?

B2B alanında markaların ses tonu geliştirebilmeleri kolay bir iş gibi görünüyor olsa da soyut kavramlar içerdiğinden aslında oldukça zor bir iştir. B2B marka ses tonunun kitlelerin markayı tanıyabilmelerine yardımcı olması gerekmektedir. Ses tonu olmadığında B2B şirketler ile müşteri şirketler arasındaki yakınlığın zayıfladığı bilinmektedir. B2B markaların en doğru marka sesi oluşturabilmeleri için bazı unsurlara dikkat etmeleri gerekmektedir.

Tutarlı olmak

Bir hedef kitlenin bilinen en önemli beklentisi iletişimde tutarlılık olarak bilinmektedir.  Ciddi bir iletişim hâkim ise en önemli unsur iletişimin tutarlı bir biçimde sürdürülmesidir. Tutarlı olmak B2B markanın misyonlarının da tutarlı olduğu anlamına gelmektedir ve B2B markasına karşı güven oluşmasına yardımcı olmaktadır.

Markaya ait bir kimlik oluşturabilmek

B2B markaya ait kimlik oluşturmak, kimliğin marka ile bütünleşebilmesini sağlamaktadır. Bu şekilde bir B2B markaya ait ufakta olsa bir özellik duyulduğunda veya görüldüğünde hangi markadan bahsedilmek istendiği anlaşılabilmektedir. Bu nedenle B2B marka kişiliğinde değişmeyen bir ses tonu oluşturulması oldukça önemlidir. Herhangi bir şirket ses tonu ile çalıştığı zaman, müşteri işletmelerin pazar amacıyla ilgilenmelerini daha olası hale getirmektedir.  B2B markalarda özdeşleşme, markaların kendi pazar segmentlerinde ölçüt haline gelebilmesine yardımcı olmaktadır.

Rakiplerden farklılaşabilmek

B2B markaların pazar rekabet güçleri oldukça zorludur. Çünkü B2B markaların istedikleri gibi güçlü bir noktaya ulaşabilmeleri için rakiplerinden ayrışabilmeleri gerekmektedir. B2B markaların bu nedenle benzersiz bir ses tonu olması gerekmektedir. Bu durum markaların rakiplerinden daha da ön plana çıkabilmelerini sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Uluslararası Taşımacılık Nakliye Türleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

B2B Alanında Marka Dili Nasıl Oluşturulabilir?

B2B markaların stratejik anlamda ses tonu oluşturabilmeleri için bazı adımları izlemeleri gerekmektedir. Bu adımlar;

Kitlelerin doğru tanımlanması

B2B markaların ses tonlarını yapmış oldukları işe göre hedef kitlelerine tanımlamaları ve hedef kitleleri tarafından da kabul görebilecek olan bir marka tonu oluşturmaları gerekmektedir. Mesela iş odaklı B2B markaların ses tonu daha bilgilendirici, objektif ve ciddi olması gerekirken genç işletmecilere hitap eden B2B markaların ses tonunun da daha eğlenceli ve rahat olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

İletişim kanalları belirlenmesi

B2B marka ses tonları iletişim kanalarına göre de değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin kitle iletişim araçlarındaki ses tonu ile sosyal medya alanlarındaki B2B marka dilinin birbirinden farklı olması gerekmektedir.