B2B Alanında Trendyol SEO Çalışmalarında Önemli Unsurlar
B2B Alanında Trendyol SEO Teknikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
24 Ocak 2023
E-Ticarette-Sosyal-Medya
B2B E-Ticarette Sosyal Medya Üstünlüğü Elde Edebilmek İçin 7 Önemli Yol
26 Ocak 2023

B2B Alanında E-ihracat Yaparken Bulgaristan’a Kargo Gönderimi Nasıl Yapılır?

B2B Alanında E-ihracat Yaparken Bulgaristan’a Kargo Gönderimi Nasıl Yapılır?

Bulgaristan, Türkiye’ye komşu ülkelerden biri olup, Bulgaristan’a ürün satmak isteyen B2B markaların sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Bunun sebebi de Bulgaristan’a satış gerçekleştiren B2B markaların döviz geliri elde etmeleri ve KDV’siz biçimde fatura kesebiliyor olmalarıdır. Özellikle de son zamanlarda döviz fiyatlarının artış göstermesi ile birlikte daha fazla B2B markasının Bulgaristan’a ürün satışı gerçekleştirmek istediği bilinmektedir.

Bulgaristan’a satış yapmak ve döviz geliri elde etmek isteyen B2B markaların en fazla merak ettikleri sorular arasında da Bulgaristan’a e-ihracat yöntemi ile ürün satışı gerçekleştirirken Bulgaristan’a kargo gönderiminin nasıl yapılacağı sorusu yer almaktadır. Pek çok B2B markası Bulgaristan’a kargo göndermenin kolay olduğunu düşünüyor olsa da markalar ancak bilinçli bir biçimde hareket edebilirse başarılı olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Uluslararası Taşımacılık Nakliye Türleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’den Bulgaristan’a Mikro İhracat Yöntemiyle Kargo Nasıl Gönderilir?

Bulgaristan’a kargo göndermeyi isteyen B2B firmalarının tercih edebilecek oldukları yöntemlerden biri de mikro ihracat olarak bilinmektedir. Bu nedenle B2B firmalar ilk önce mikro ihracat ile işe başlamayı tercih edebilmektedir. Mikro ihracat, toplam ağırlıkları 300 kilogramı geçmeyen, bedeli de 15 bin Euro’yu aşmayan işlemlerdir. Bu işlemler elektronik ticaret gümrük beyannamesiyle gerçekleştirilebilmekte olup, bu belge taşıma şirketlerince düzenlenebilmektedir. Böylece hem maddi açıdan hem de zamandan tasarruf edilmiş olabilmektedir. Mikro ihracat yapılabilmesi için B2B işletmelerin öncelikle e-devlet üzerinden e-ihracat yaptıkları ile alakalı kayıt açtırmaları gerekmektedir.

Türkiye’den Bulgaristan’a Kargo Gönderme Fiyatları Nasıldır?

Bulgaristan’a kargo göndermeyi isteyen B2B markaların merak ettikleri bir başka soruda Bulgaristan’a kargo gönderim ücretleridir.  Çünkü B2B markalar kargolarını ne kadar düşük ücretler ile gönderebilirse o kadar karlılıkları artmaktadır. Bulgaristan’a kargo gönderme ücretleri kilogram veya desileri göz önünde bulundurularak belirlenmektedir.

Bulgaristan aslında Türkiye’ye çok yakın olduğu bilinen bir ülke olsa bile kargo gönderim fiyatlarının beklenenden biraz daha pahalı olduğu bilinmektedir. Bunun nedeni de Bulgaristan’a gönderilen kargo fiyatlarının Euro veya Dolar üzerinden hesaplanmasıdır.

  • 0- 1 kg. ağırlığındaki ürünler için kargo ücreti 30 -35 Dolar,
  • 1-5 kg. ağırlığındaki ürünler için kargo ücreti 35-65 Dolar,
  • 5-10 kg. ağırlığındaki ürünler için kargo ücreti 65-130 Dolar,
  • 10-15 kg. ağırlığındaki ürünler için kargo ücreti 130-150 Dolar,
  • 15-20 kg. ağırlığındaki ürünler için kargo ücreti 150-200 Dolar,

Aralığında farklılık gösterebilmektedir. Bu noktada B2B firmaların Bulgaristan’a kargo göndermek istediklerinde göndermek istedikleri ürünlerin desilerini iyi bir şekilde hesaplamaları gerekmektedir. Bu nedenle B2B firmaların uygun fiyatlarla gönderim yapabilecek oldukları kargo firmalarına yönelmeleri gerekmektedir. Kargo gönderim ücretleri ne kadar düşük olur ise B2B markaların kar oranları da o kadar artış gösterebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Pazarlama Hunisi Oluşturabilmeyi Optimize Etmek İçin İpuçları

Türkiye’den Bulgaristan’a Kargo Gönderimi Kaç Gün Sürmektedir?

Türkiye’den Bulgaristan’a kargo gönderim süresi genel olarak B2B markaların çalıştıkları lojistik firmalarına, gönderim şekillerine ve kargonun desisine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Hızlı gönderim seçeneğini tercih ederek Bulgaristan’a kargo göndermek isteyen B2B firmalarının kargo süresinin 1 ile 5 iş günü olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Normal gönderim tercih ederek kargo göndermeyi tercih eden B2B firmaları da Bulgaristan’a kargo gönderim süresinin genel olarak 5 ile 15 iş günü olduğunu bilmeleri gerekmektedir.

E-ihracat yapacak B2B firmalarının kargo gönderim aşamasında hızlı teslimat yapmayı tercih ederek müşteri memnuniyetlerini artırabilmeleri için, hem hızlı hem de uygun fiyatlı gönderim seçenekleri yer alan lojistik ve kargo firmalarını tercih etmeye özen göstermeleri gerekmektedir.

Bulgaristan’a En Uygun Fiyatlı Kargo Gönderimi

E-ihracat yapmakta olan B2B firmalarının karlılık oranlarını artırabilmek için Bulgaristan’a en uygun fiyatlarla kargo gönderimi yapan firmalarla çalışmak istedikleri bilinmektedir. Bu aşamada B2B markaların Bulgaristan’a uygun bir fiyatla gönderim yapabilmeleri için firmalardan teklif alarak bu teklifleri en doğru şekilde değerlendirmeleri gerekmektedir.  Aracı firmalar yapmış oldukları iş birlikleri ile uygun fiyatlarla kargo gönderimleri yapılmasına imkân sağlamaktadırlar.