B2B E-ihracat ve Sosyal Medya İlişkisi
B2B E-ihracat ve Sosyal Medya İlişkisi
29 Mart 2023
B2B Alanında İnteraktif Pazarlama Nedir
B2B Alanında İnteraktif Pazarlama Nedir?
31 Mart 2023

B2B E-ticarette Müşteri Kazanmak İçin Etkili Yöntemler

B2B E-ticarette Müşteri Kazanmak İçin Etkili Yöntemler

B2B e-ticaret ile uğraşmakta olan B2B işletmeler için en önemli unsurlardan biri yeni müşterilerdir. Çünkü B2B işletmeler ne kadar çok yeni müşteri bulurlarsa o kadar çok satışları artış göstermektedir. Bu nedenle B2B işletmeler yeni müşteriler bulabilmek için pek çok çalışmalar yapmaktadırlar.

 • Google Ads Reklamları,
 • Sosyal medya çalışmaları ve reklamları,
 • SEO çalışmaları,
 • İçerik pazarlaması çalışmaları,
 • E-mail marketing çalışmaları,
 • Influencer çalışmaları,
 • Youtube Çalışmaları,
 • Pinterest çalışmaları,

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında eMAG’te Satış Nasıl Yapılır?

Benzerindeki dijital pazarlama çalışmaları B2B e-ticaret alanında faaliyetlerini yürütmekte olan ve müşteri kazanma yöntemlerini uygulamak isteyen her B2B markanın ilk önce yaptıkları çalışmalardandır. Ancak bu müşteri kazanma yöntemlerini uygulamak isteyen B2B firmaların uygulama sırasında profesyonel, programlı ve planlı bir biçimde hareket etmeleri gerekmektedir.

Google Ads Reklamları vermek müşteri kazanma yöntemlerinden biri olup neredeyse her B2B firmasının uygulamakta olduğu yöntemlerden biridir. B2B e-ticaret sitelerinden alışveriş gerçekleştirmek isteyen diğer işletmeler arama motorlarını kullanarak hizmet ve ürünlere ulaşabilmeyi amaçlamaktadır.

B2B e-ticaret firmaları bir hedef kitle belirledikten sonra bütçe ve anahtar kelime çalışmaları yaparak ne tarz bir reklam vermek istediklerine karar verebilmektedirler. Bu şekilde B2B markalar hizmet ve ürünlerini  Google’da ön plana çıkartarak yeni müşterilee ulaşmayı sağlayabilmektedir.

Sosyal Medya Güven Oluşturmak

Sosyal medya alanlarını kullanımın her geçen gün artış göstermesi B2B e-ticaret yapmakta olan firmalarında yararlarına olmuştur. Artık B2B e-ticaret firmaları da sosyal medya alanlarını yeni müşteri kazanabilmek amacıyla kullanmayı tercih etmektedir.

 • Facebook,
 • Instagram,
 • Linkedin,
 • Twitter,

Gibi sosyal medya alanlarında pek çok B2B işletme düzenli bir biçimde iletişimlerini yürütmektedir. Sosyal medya alanlarında reklam vermek ve çalışmalar yürütmek müşteri kazanma yöntemleri arasında bulunmaktadır.B2B işletmelerde sosyal medya alanları sayesinde hizmet ve ürünlerini kolay bir biçimde kullanıcılarına ulaştırarak satış gerçekleştirebilmektedir.

SEO Çalışmaları Yapmak

Müşteri kazanma yöntemlerinden biri olan SEO çalışmaları, B2B e-ticaret sitelerinin arama motorlarına göre optimize edildiği çalışmaların geneline verilen ad olarak bilinmektedir. Arama motoru optimizasyonu çalışmaları ile B2B markalar hizmet, ürün ve marka sayfalarında arama motorlarında daha fazla görünür olabilmektedirler.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Wish’te Satış Nasıl Yapılmaktadır?

İçerik Pazarlaması Çalışmalarıyla Hedef Kitleye Ulaşmak

B2B e-ticaret markaları arama motorlarında görünürlük kazanabilmek amacıyla yapmış oldukları içerik pazarlaması çalışmaları ile hedef kitlelerine ulaşabilmektedirler. B2B markalar içerik pazarlaması çalışmalarıyla satış yapma olanağı elde ederken aynı zamanda marka bilinirliklerini de artırabilmektedirler.

E-mail Marketing Çalışmaları Yapmak

E-mail marketing çalışmaları yapan B2B işletmeler e-posta araçları ile kolay bir şekilde analiz yapabilmektedirler. Böylece B2B işletmeler hedef kitlelerinde bulunan doğru kişilere en hızlı şekilde ulaşarak pazarlama çalışmalarını sürdürebilmektedir.

E-mail marketing araçları sayesinde B2B işletmeler e-mail marketing çalışma istatistiklerine kolayca ulaşabilmektedirler. Bu nedenle B2B işletmeler E-mail marketing çalışmalarına gereken özeni göstermelidir.

Influencerlar ile Çalışarak Hedef Kitleyi Genişletmek

B2B e-ticarette yeni müşteriler kazanma taktiklerinden biri de Influencerlar ile işbirliği yapılmasıdır. Influencerlar, hedef kitleleri oldukça geniş fenomen kişiler olduklarından B2B e-ticaret alanında yeni müşteriler kazanarak satışlarını artırmayı isteyen her B2B firmasının dijital pazarlama çalışmaları içerisinde Influencerlar ile çalışmak yer almalıdır.

Youtube Çalışmalarına Önem Vermek

Youtube, video içerik paylaşımı alanı olarak bilinse de aslında oldukça büyük bir arama motorudur. Bu sebeple her B2B markanın Youtube çalışmalarına önem vermeleri gerekmektedir. çünkü Yotube, yeni müşteri kazanma yöntemleri arasında bulunan oldukça önemli bir alandır.

Pinterest Çalışmalarına Önem Vermek

Pinterest’in B2B e-ticaret firmaları açısından önemi oldukça büyüktür. Çünkü Pinterest dünya çapında en fazla kullanılan oysal medya alanlarından biridir. Pinterest’te bulunan reklam modelleriyle çalışmalar yapan B2B markalar satışlarını hızla artırabilmekte hem de marka bilinirliği yaratabilmektedirler.B2B e-ticarette müşteri portföyü yaratabilmeyi isteyen markaların Pinterest’e önem vermeleri ve bu alanda pazarlama ve reklam çalışmalarım yapmaları gerekmektedir.