B2B E-ticarette Müşteri Kazanmak İçin Etkili Yöntemler
B2B E-ticarette Müşteri Kazanmak İçin Etkili Yöntemler
30 Mart 2023
Bilinmesi Gereken 5 Önemli B2B E-ihracat Reklam Stratejisi
B2B E-ticarette Hedef Kitle Analizi Nasıl Yapılabilir?
1 Nisan 2023

B2B Alanında İnteraktif Pazarlama Nedir?

B2B Alanında İnteraktif Pazarlama Nedir

B2B alanında e-ticaret ile uğraşanlar için interaktif pazarlama, etkinlikler doğrultusunda belirlenen ya da hedef odaklı bir pazarlama yöntemi türüdür. Hizmet ve ürünü sağlayan sağlayanın tüketici işletme ile iletişim sağlayarak tüketicinin tercihlerine, isteklerine, beklentilerine ve davranışlarına doğrudan bir biçimde cevap olabilecek biçimde hareket edilmekte olan bir pazarlama yöntemidir.

İnteractive Marketing, uygulama olarak belli bir zamandır özellikle reklamcılık alanında yapılmakta olan, ön planda bir uygulama olsa bile artık kişiselleştirmenin oldukça önemli bir konuma ulaşması ile çok daha verimli, etkili ve yaygın bir biçimde kullanılmaktadır.

İnteraktif pazarlama, B2B müşterilerini B2B marka ile iletişime geçirebilmeyi teşvik etmekte olan ve gelişerek birlikte dönüşümü amaçlayan stratejik bir kimlik taşımaktadır. Tüketiciler, müşteri katılımlarını artırabilmenin ve olumlu bir biçimde işlemenin oldukça nitelikli bir yöntemi olarak bilinmektedir. bu tarz interaktif, her iki tarafında söz haklarının yer aldığı, sarsılması zor ve sadakat içeren bir ilişki, karşılıklı saygı ve güven kazanma şansı elde edebilmek açısından oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında eMAG’te Satış Nasıl Yapılır?

B2B Alanında İnteraktif Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

B2B alanında gerçekleştirilen interaktif pazarlama yöntemi, hedef kitle ile bilgi alışverişinde bulunmaya odaklanmış olan bir interaktif pazarlama yöntemidir. interaktif pazarlama yöntemi B2B markalara pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlardan bazıları;

 • Müşterilere onların ilgilerine ve ihtiyaçlarına saygı duyulduğunu gösterebilmek ve aynı zamanda bunun üzerinden güven oluşturabilmek için oldukça kuvvetli bir pazarlama yöntemidir.
 • İnteraktif pazarlama, B2B markaların satışlarını artırabilmelerine yardımcı olmaktadır.
 • Kullanıcılarla etkileşime geçilmekte olan bir pazarlama yöntemi olmasından dolayı B2B markasına ait yorumları artırabilmektedir.
 • B2B e-ticaret mağazalarına ziyaretçi çekebilmeye olanak sağlayan bir pazarlama yöntemidir.
 • Etkileşimli bir pazarlama yöntemi olduğundan B2B markaların bilinirliğinin artmasına yardımcı olmaktadır.
 • Bu pazarlama yönteminin avantajlarından biri de tüketicilerin katılımıdır. Geri bildirim alma olanağı yakalayabildiğinden tüketicilerin katılımlarını artırmaktadır.
 • B2B markaların müşteri sadakatlerini artırabilmeleri için oldukça etkili pazarlama yöntemlerinden biridir.
 • B2B markaların yeni müşteriler kazanmalarına imkân sağlayan pazarlama yöntemidir.
 • B2B markalar için potansiyel müşterilere daha hızlı ve daha kolay bir biçimde ulaşabilme olanağı sağlamaktadır.

B2B Alanında İnteraktif Pazarlamanın Dezavantajları Nelerdir?

B2B alanında interaktif pazarlama yönteminin B2B markalara pek çok avantaj sağladığı bilinmektedir. Ancak bazı durumlarda B2B alanında interaktif pazarlama yöntemi bazı dezavantajlar oluşturabilmektedir. Bunlardan bazıları;

 • B2B markaların hedef kitlelerinde bulunmakta olan işletmeler birbirleriyle benzerlikler göstermektedirler. Tüketicilerin alım geçmişleri ve ilgi alanları benzerlikler gösteriyor olsa da alışveriş konusundaki alışkanlıkları aynı olmayabilmektedir.
 • Hedef kitlede bulunan işletmelerin internet alışverişlerine olan yaklaşımları farklılıklar gösterebilmektedir. Güven kaynaklı sebepler nedeniyle B2B markanın hedeflerine ulaşabilmesi zorlaşabilmektedir.
 • İnteraktif pazarlama yönteminde bazı müşterilerin marka sadakatlerini artırabilmek zorlaşabilmektedir.
 • B2B müşterilerden geri bildirimler alabilmek için kaynak ayrılması gerekebilmektedir.

B2B İnteraktif Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

B2B interaktif pazarlama yöntemlerini benimseyen ve geliştirmek isteyen B2B markalar genel olarak belirli yöntemleri tercih etmektedirler. Genellikle;

 • Sosyal medya çalışmaları,
 • Müşteri anketleri ve yorumları,
 • E-mail pazarlama çalışmaları,

B2B markaların en fazla tercih ettikleri interaktif pazarlama yöntemleridir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Wish’te Satış Nasıl Yapılmaktadır?

Sosyal medya çalışmaları

B2B markaların en çok tercih ettikleri ve en çok kullanılmakta olan sosyal medya alanlarından Linkedin, Instagram ve Facebook gibi alanlar üzerinden tüketici işletmeler ile kolay bir biçimde iletişime geçebilmektedirler. Sosyal medya alanları üzerinden özellikle geri dönüşler almaya yönelik yapılacak paylaşımlar tercih edilmektedir.

Müşteri anketleri ve yorumları

B2B tüketici konumundaki işletmelerden sürekli olarak geri dönüşler istemek ve onlara rahatsızlık verici bir seviyeye ulaşılmadan bu dönüşleri almayı sağlamak süreklilik açısından oldukça önemli bir unsurdur. bu nedenle B2B işletmeler geri dönüşler için müşteri anketlerini ve yorumları kullanmayı tercih etmelidirler.

E-mail pazarlama çalışmaları

E-mail sağlayıcıları üzerinden reklam verilerek, tüketicilere kişisel teklifler sunarak e-posta pazarlama yöntemi kullanılması tercih edilmelidir. Bu yöntem tüketicilere oldukça kolay ulaşılmasını sağlarken aynı zamanda oldukça ekonomik bir pazarlama yöntemi olarak da bilinmektedir.