B2B Alanında İnteraktif Pazarlama Nedir
B2B Alanında İnteraktif Pazarlama Nedir?
31 Mart 2023
B2B E- ticaret Yaparak Dolar Kazanılabilecek Siteler Hangileridir
B2B E-ticarette Dış Pazara Giriş Yöntemleri
3 Nisan 2023

B2B E-ticarette Hedef Kitle Analizi Nasıl Yapılabilir?

Bilinmesi Gereken 5 Önemli B2B E-ihracat Reklam Stratejisi

B2B e-ticarette hedef kitle analizi, ticari faaliyetler gösterebilmek için şirket kurmak, satış stratejilerini geliştirmek ve iş planı hazırlamak isteyen her B2B markanın yapması gerekli olan bir analiz türü olarak bilinmektedir. bu analiz türünün mutlaka yapılmasının nedeni de hedef kitle analizleri ile B2B markalar hizmet ve ürünlerini satmak istedikleri diğer işletmeleri daha kolay biçimde tanıyabilmesi ve markalarını konuyla alakalı pazarda daha basit şekilde konumlandırabilmesindendir. Özellikle de B2B e-ticaret alanında hedef kitle analizleri B2B markaların e-ticaret alanında başarı yakalayabilmelerine yardımcı olmakta ve yol göstermektedir.

B2B e-ticarette hedef kitle analizi yapılırken B2B işletmelerin bazı unsurlar doğrultusunda hareket etmeleri gerekmektedir.  Hedef kitleyi hızlı tanıyarak satış stratejilerini geliştirebilmelerini sağlayan bu analiz türünü tercih eden B2B markalar hedef kitle analizi yaparlarken dikkat etmeleri gereken bu unsurlar şunlardır;

B2B E-ticarette Hedef Kitle Ne Demektir?

B2B e-ticarette hedef kitle, ticari faaliyet yürütmek isteyen işletmelerin hizmetlerini ve ürünlerini satmayı amaçladıkları gruba verilen isimdir. Her B2B markanın hedef kitleleri birbirine göre. Değişikler gösterebilmektedir. Bazı B2B markalar daha genç yaş aralığındaki işletme sahiplerine ürün ve hizmetlerini satabilmeyi amaçlarken bazı B2B markaların satış yapmayı istedikleri işletme sahipleri orta yaş grubu aralığındadır. Ayrıca günümüzde sadece erkekler için ürünler geliştirdiğinden erkekleri hedef kitle olarak belirleyen B2B markaları yer alırken, sadece kadınlara veya hem erkek hem de kadınları hedef kitle olarak seçmek isteyen B2B markalar bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında eMAG’te Satış Nasıl Yapılır?

B2B E-ticarette Hedef Kitle Çeşitleri 

Hedef kitle analizi gerçekleştirmeden önce B2B markaların ilk önce hedef kitle çeşitleri hakkında bilgilerinin olması gerekmektedir. Çünkü hedef kitle çeşitlerine göre B2B işletmelerin dijital iletişim ve pazarlama stratejileri değişebilmektedir. Bir B2B markanın hedef kitlesini oluşturan kişiler genel olarak ilgi alanları, cinsiyet, demografik ve zaman gibi alanlara göre farklılıklar gösterebilmektedir.

  • B2B markaların hizmet ve ürün satışı yaptıkları müşteriler,
  • Bir B2B markaya hammadde ve hizmet sağlayan işletmeler,
  • B2B markaların rakipleri,
  • B2B markasının bünyesinde çalışan kişiler,
  • B2B markanın ortakları, sahipleri ve bayileri,

B2B e-ticarette hedef kitle analizi yapılırken göz önünde bulundurulması oldukça önemli olan hedef kitle çeşitleridir. Özellikle de ticari faaliyetler yürütmekte olan B2B işletmelerin hedef kitle çeşitleri dış hedef kitle ve iç hedef kitle olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Dış hedef kitle olarak tanımlanmakta olan hedef kitle türü B2B şirketin rakipleri, ulaşılmak istenen kişiler ve müşterilerdir. İç hedef kitle olarak tanımlanmakta olan hedef kitle türü ise B2B marka bünyesinde çalışmakta olan kişiler, bayiler ve şirket ortaklarıdır.

B2B E-ticarette Hedef Kitle Analizi Yapmak

B2B e-ticarette hedef kitle analizi yapmak isteyen işletmelerin sırayla ilerlemeleri gerekmekte olup aynı zamanda hedef kitle analiz sürecinde belirli bazı inceleme ve araştırmaları yapmaları da oldukça önemlidir.

  • Mevcut müşterilerini tanımaya çalışmak,
  • İdeal hedef kitlelerini tanımlayabilmek,
  • Hedef kitle gruplandırması yapabilmek,
  • Hedef kitle verilerinin toplanmasını sağlamak,

Gibi sırayla takip edilecek bu adımlar hedef kitle analizinin nasıl yapılabileceği konusunda yol gösterici niteliklerdedir. Özellikle de bu noktada ilk önce B2B markaların mevcut müşterilerini tanıyabilmeye yönelik yapmak istedikleri çalışmalara daha çok önem ve ağırlık vermeleri gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Wish’te Satış Nasıl Yapılmaktadır?

B2B E-ticarette Hedef Kitle Analizinde Mevcut Müşterileri Tanımak

B2B alanında ticari faaliyet yürütmekte olan ve faaliyetlerine devam eden B2B markaların müşterileri her geçen gün artış göstermektedir. Hedef kitle çeşitleri arasında bulunan mevcut müşteriler de bir B2B e-ticaret firmasının ilk olarak analiz etmeleri gerekli olan kitle grubudur. Çünkü mevcut olan müşterileri tanıyabilmek ve onların ilgi duydukları alanlarını keşfedebilmek hedef kitle analizi yapılırken en doğru adımları atmayı sağlayabilmektedir.

Bir B2B markanın mevcut müşteri kitlesi bazı unsurlar doğrultusunda birbirinden farklılaşan kişilerden oluşabilmektedir. Her B2B e-ticaret firmasının müşteri analizi gerçekleştirirken ilk önce mevcut müşterilerini inceleyerek onlara uygun analizler çıkarması gerekmektedir.