B2B E-ticarette E-posta Pazarlama Dönüşüm Oranları Nasıl Artırılabilir
B2B E-ticarette E-posta Pazarlama Dönüşüm Oranları Nasıl Artırılabilir?
28 Mart 2023
B2B E-ticarette Müşteri Kazanmak İçin Etkili Yöntemler
B2B E-ticarette Müşteri Kazanmak İçin Etkili Yöntemler
30 Mart 2023

B2B E-ihracat ve Sosyal Medya İlişkisi

B2B E-ihracat ve Sosyal Medya İlişkisi

Sosyal medya, internet ortamının birçok aracının daha etkili ve aktif bir biçimde kullanılmasını sağlamaktadır. Facebook ile başlamış olan çok yönlü sosyal medya kullanımları kullanıcıların davranışlarını da şekillendirmiştir. Ortaya çıkmış olan bu yeni dönem ile sosyal medya, sadece iletişim kurma formatından çıkmış ve kendisini çok yönlü biçimde ifade etme yöntemine dönüşmüştür.

Özellikle son dönemlerde B2B e-ihracat ve sosyal medya ilişkisi adından sıkça söz ettirmektedir. B2B e-ticaret alanı kaynakları ve tedarik yöntemleri gibi konuları başta olmak üzere değişimlerin yaşanabilmesine kaçınılmaz bir gözle bakmaktadır. Bu değişimler en doğru biçimde okunup, yararlanıldığında B2B girişimcilerin ve iş insanlarının B2B e-ihracat alanında başarılı olmaları olası bir durumdur. Yarar sağlamasının yöntemi de iyi bir sosyal medya kullanımı ve B2B e-ticaret alt yapısından geçmektedir.

B2B E-ihracat Altyapısı

B2B e-ihracat ve B2B e-ticaret aynı mesele olmasının yanı sıra B2B e-ticaretin hangi tarz ile icra edilmekte olduğunu ifade edebilmek için özelleştirilmiş olan kullanımlarından biri de B2B e-ihracat olarak bilinmektedir. Başka bir ülkede ya da ulusal ölçekte üretilmiş olan ürünlerin başka ülkelere çevrimiçi ticaret yöntemi ile satılması B2B e-ihracat olarak adlandırılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında eMAG’te Satış Nasıl Yapılır?

B2B e-ihracat altyapısı, uluslararası kullanıcı kitlelerine hitap edebilmesi yönü ile iyi bir alt yapı gerektirmekte olan alanlardan biridir. B2B e-ihracat sitelerinin gerekli dillerde müşteri hizmetleri desteği sunması, kullanıcı kitlerine odaklı ve anlaşılır olması gerekmektedir. Asya ağırlıklı olmak üzere Rusça, Japonca ve Çince diller gerektirmekte, Amerika ve Avrupa daha ağırlıklı olarak İngilizce dili gerektirmektedir.

B2B E-ihracatta Sosyal Medya Kullanımı

Pazarlama tekniklerinin keşfi, pazar payının ölçülmesi ve potansiyel müşteri kitlelerinin analizleri gibi özelliklerin yanında hedeflenmekte olan kitle ile etkileşimde bulunmak ve iletişime geçmek amacıyla sosyal medya araçları oldukça fayda sağlamaktadır. Hazır B2B e-ihracat paketleri ya da B2B e-ticaret danışmanlığından yararlanarak hizmet alınabilmektedir.

Reklam ve pazarlama tekniği olarak yalnızca sosyal medyayı kullanmayı tercih ederek oldukça çarpıcı başarı hikâyeleri ortaya koymuş dünya çapında birçok B2B e-ihracat oluşumları bulunmaktadır.

B2B E-ihracat ve Sosyal Medyanın Beraber Ele Alınması

İnstagram ve Facebook gibi sosyal medya oluşumlarının gerek uygulama içi reklam olanakları gerekse kullanıcı etkileşim imkânları değerlendirildiği zaman uluslararası ticaret için Google Ads ile beraber etkili bir reklam üçlüsü araçlarını oluşturmaktadırlar. Ancak reklam vermek ve para harcamak yeterli olmayabilmektedir. Reklamların bir anlam ifade edebilmesi için muhakkak oldukça iyi pazarlama stratejilerinin bulunması gerekmektedir. Pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi ile ortaya çıkan sonuç analizleri B2B işletmelere reklamları ne kadar bütçeyle ve ne şekilde yapmaları gerektiği konusunda yarar sağlamaktadır.

B2B E-ihracatta Sosyal Medya Alanlarında Profesyonel Olmak

B2B e-ihracat altyapılarının oluşturulması sırasında ve sosyal medya kullanımlarında profesyonel olmak ve emin adımlarla ilerlemek ihmal edilmemesi gereken oldukça önemli unsurlardan biridir. Çünkü sosyal medya alanlarında bilinçsiz bir biçimde atılan adımlar sosyal medya alanlarında hem zaman kaybedilmesine hem de ciddi paralar kaybedilmesine neden olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Wish’te Satış Nasıl Yapılmaktadır?

Sosyal Medya Alanlarında Ne Satılacağına Karar Vermek

Sosyal medya alanlarından B2B e-ticaret ya da B2B e-ihracat yapmak isteyen işletmelerin bilmeleri gereken en önemli unsurların ilk sırasında ne satmak istediklerine karar vermeleri yer almaktadır. B2B işletmelerin ne satmak istediklerine karar verebilmeleri için;

  • Arama motorlarında en fazla aranan ürünleri belirlemeleri,
  • Rakip B2B firmaların ilgili ürünleri satarlarken nasıl farklılaştıklarına göz atmaları,
  • E-ticarette eğilim olan ürünlere göz atmaları,
  • İnternet üzerinden en fazla satılan ürünlerin neler olduğu hakkında araştırmalar yapmaları gerekmektedir.

Bu adımları tamamlayan ve en iyi biçimde pazar araştırmaları yapan B2B işletmeler sosyal medya alanlarından satabilecekleri ürünler hakkında fikir sahibi olabilmektedirler.

Rakip Analizleri Yapmak

Sosyal medyadan satış yapmayı isteyen B2B markaların dikkat etmeleri gereken bir diğer unsurda rakip analizi yapmalarıdır. Bu nedenle B2B işletmelerin sosyal medya üzerinden satış yapmaya başlamadan önce ilk olarak rakip analizi yapmaları oldukça önemlidir.