B2B Alanında Müşteri Analizi Nedir ve Nasıl Yapılabilir
B2B Alanında Müşteri Analizi Nedir ve Nasıl Yapılabilir?
27 Mart 2023
B2B E-ihracat ve Sosyal Medya İlişkisi
B2B E-ihracat ve Sosyal Medya İlişkisi
29 Mart 2023

B2B E-ticarette E-posta Pazarlama Dönüşüm Oranları Nasıl Artırılabilir?

B2B E-ticarette E-posta Pazarlama Dönüşüm Oranları Nasıl Artırılabilir

B2B E posta pazarlama günümüz koşullarında ticari faaliyetlerini yürüten B2B işletmeler tarafından en fazla kullanılmakta olan pazarlama yöntemlerinden biri olarak bilinmektedir. Bu pazarlama yöntemi B2B işletmeler tarafından en fazla tercih edilmekte olan pazarlama yöntemlerinden biri olmasının asıl nedeni de bu pazarlama çeşidinde B2B işletmelerin amaçlarına ulaşabilmesinin daha kolay olmasıdır.

B2B E-posta yöntemi ile yapmak isteyen B2B işletmelerin amaçlarına ulaşabilmek amacıyla özellikle bazı öğeleri göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Buradaki asıl amaç ise B2B e-mail pazarlama yapılmakta olan hedef kitleyi daha kolay bir biçimde etkilemek ve B2B e posta pazarlama dönüşüm oranlarını artırabilmektir.  Aksi halde bu öğelere dikkat edilmediğinde B2B işletmeler tarafından yapılan B2B e-mail çalışmaları boşa gidebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında eMAG’te Satış Nasıl Yapılır?

B2B E-posta Pazarlama Nedir?

B2B E-mail marketing veya Türkçe anlamıyla e-posta pazarlama, ticari faaliyet yürütmekte olan B2B işletmelerin tanıtım yapabilmek amacı ile e-mail gönderilmesine verilen addır. B2B işletmeler;

 • Ürün,
 • Hizmet,
 • Kampanya,
 • Duyuru,
 • Blog Çalışmaları,
 • Kutlama,

Gibi konularda B2B kullanıcılarına e-mailler göndermektedir. Böylece B2B firmalar hem müşterileriyle oldukça sıkı bir bağ kurmakta hem de kalıcı müşteriler yaratıp satışlarını arttırabilmektedirler. Ancak B2B işletmelerin bunu yapabilmeleri için e-postalarında önemli unsurları göz önünde bulundurmaları oldukça önemlidir.

Hedef Kitleyi Seçmek

Tüm dijital pazarlama çalışmalarında olduğu gibi bu çalışmalarda da B2B işletmelerin kampanya, hizmet ve ürün tanıtımı yapmak istedikleri bir topluluk yer almaktadır. Hedef kitle adı verilmekte olan bu topluluğu doğru bir biçimde seçebilmek pazarlama çalışmaları yapmak isteyen B2B işletmeler açısından önemli bir durum olarak bilinmektedir. E-mail marketing çalışmaları için hedef kitle seçilirken;

 • İlk önce hedef kitle analizi yapılmalı,
 • Hedef kitlenin yaşadığı yerler, eğitim, cinsiyet ve yaş hakkında bilgi almalı ve gruplandırma yapılmalı,
 • Hedef kitlede yer alan işletmelerin internet kullanım saatleri, internetten alışveriş yapma alışkanlıkları ve ilgi alanları gibi özellikleri göz önünde bulundurulmalı,
 • Hedef kitleleri bu özelliklere göre gruplandırarak kullanabilecek gibi genel bir kitle yaratarak B2B e posta pazarlama çalışmaları yapılabilir.
 • B2B e-posta ile pazarlama yapmadan ilk olarak hedef kitle tespit edilmeli ve bu çalışmaların ne tür grupları üzerinde yapılacağına karar verilmelidir. Böylece daha doğru hedef kitle seçimi yapılarak B2B e-posta pazarlama dönüşüm oranları hızlı bir biçimde artırılabilmektedir.

B2B E-mail Konu Başlıklarına Önem Vermek 

B2B e posta ile pazarlama yapmayı isteyen B2B işletmelerin dikkat etmeleri gereken konulardan bir de gönderilecek e-maillerde kullanılmakta olan konu başlıklarıdır. Bunun nedeni e-mail başlıklarının bir B2B işletme tarafından başarılı pazarlama çalışmaları yapabilmelerini sağlayan önemli etkenlerden biri olmasıdır. B2B e-maillerde konu başlıkları belirlenirken;

 • Başlıkların oldukça öz ve kısa olmasına önem gösterilmelidir. Çünkü günümüzde pek çok işletme e-maillerini mobil cihazlar üzerinden kontrol etmeyi tercih etmektedir. e-mail konu başlıkları uzun seçildiği zaman bu işletmelere ulaşmak kolay olmayabilir.
 • E-maillerde kullanacak başlıklarda işletmelerin e-postayı kimden aldıklarını görmeleri sağlanmalıdır. Eğer gönderenin ismi net olarak belirtilmiyorsa e-maillerin açılma oranlarının düşük olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Özellikle duyuru ve kutlama gibi e-mailler atılırken başlıkları kişiselleştirmeye özen göstermek gerekmektedir.
 • E-mail konu başlıklarında yanıltıcı ifadeler kullanmamaya özen gösterilmelidir.
 • E-mail konu başlığı belirlerken başlığın e-mail içeriği ile alakalı olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

E-mail başlığı seçilirken kullanıcıları harekete geçirebilecek ifadeler kullanılmaya önem verilmelidir. Bu şekilde tıklanma oranları daha hızlı artırılabilmektedir.

B2B işletmeler bu unsurları göz önünde bulundurup e-mailleri için konu başlıkları seçebilir ve dönüşüm oranlarını daha hızlı bir biçimde arttırabilirler.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Wish’te Satış Nasıl Yapılmaktadır?

E-maillerde Kullanılacak Görsellerde Profesyonel Olmak

B2B e-posta pazarlamada dönüşüm oranlarını artırabilmeyi isteyen B2B işletmelerin önem vermeleri gereken konulardan biri de e-maillerde kullanılacak olan görsellerdir. Bu pazarlama yöntemini kullanan B2B e-ticaret firmalarının kullandıkları görsellerin oldukça profesyonel oldukları herkesçe bilinmektedir.