B2B Marka Değerini Artırmak İçin 5 İpucu
B2B Marka Değerini Artırmak İçin 5 İpucu
25 Mart 2023
B2B E-ticarette E-posta Pazarlama Dönüşüm Oranları Nasıl Artırılabilir
B2B E-ticarette E-posta Pazarlama Dönüşüm Oranları Nasıl Artırılabilir?
28 Mart 2023

B2B Alanında Müşteri Analizi Nedir ve Nasıl Yapılabilir?

B2B Alanında Müşteri Analizi Nedir ve Nasıl Yapılabilir

B2B e-ticaret alanında hizmet vermekte olan markalar müşteri analize yapabilmeye özen göstermektedirler. Bunun nedeni de B2B markaların müşterilerini en biçimde tanıyarak onları satışa yönlendirebilecek olan aksiyonlar almak istemeleridir. Bir B2B e-ticaret firması müşterilerini ne derece iyi tanır ise müşteri sadakati artırma ve satışa artırma ihtimalleri o derece artış gösterebilmektedir.

B2B firmalar bu avantajlardan yararlanarak müşterilerini en iyi şekilde tanıyabilmek amacıyla müşteri analizi yapmaktadırlar. bu analizleri yaparken B2B firmalar bazı unsurlar doğrultusunda hareket etmektedirler.

B2B Alanında Müşteri Analizi Ne Demektir?

B2B alanında müşteri analizi, B2B şirketlerin iş planları ve stratejileri dâhinde müşteri verilerine dayalı bir biçimde yapmış oldukları çalışmalara verilen addır. İş planlarının en önemli unsurları arasında ilk sırada müşteri analizi yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında eMAG’te Satış Nasıl Yapılır?

B2B alanında müşterilerin çevrimiçi alışveriş geçmişlerinin ve internet aramalarının, satıcılarının gelirlerini artırabilmeyi istemekte olan uzman ekipleri ya da pazarlama uzmanları tarafından kullanılan ve tespit edilen sonuçlarla yazılımla incelendiği Bir B2B e-ticaret etkinliğidir.

Etkili müşteri analizi yapabilmek, faaliyet gösterilmesi gereken ve daha kolay etkileyebilinecek hedef piyasa öğrenilerek, müşterilere nasıl ulaşılabileceği konusunda daha uygun stratejiler geliştirilmesine imkân sağlayabilmektedir.

B2B işletmelerin müşterilerini tanıması şirket başarısı açısından oldukça önemli ve kritik bir noktadır. Her bir müşteri gerçekte bir bireydir ve bireylerde grupları oluşturmaktadır. Bireysel fikirler genel olarak aynı kuşağa ait iseler benzer özellikler gösterebilmektedirler.

Eğer B2B işletmeler müşterilerin kim olduklarını ve yaş aralıklarını, ilgilerini ve duyarlı oldukları konuları, ne tarz bir sosyo ekonomik grup içerisinde yer aldıklarını bilemezlerse grup üzerine yoğunlaşamazlar. Bu sebeple düzenli bir biçimde müşteri analizi yapabilmeye özen gösterilmesi gerekmektedir.

B2B Alanında Müşteri Analizinin Kullanım Alanları Nelerdir?

B2B e-ticaret firmaları tarafından yapılmakta olan müşteri analizlerinin kullanım alanlarının oldukça geniş olduğu bilinmektedir. Bazı B2B firmalar sadece müşterileriyle iyi bağlar kurabilmek amacıyla analiz çalışmaları gerçekleştirirken, pek çok B2B firması da ürün yönetim, pazarlama ve satış stratejilerini geliştirebilmek amacıyla müşteri analizlerine önem vermektedirler.

Bu sebeple müşteri analizlerinin temel amaçlarının ilk sırasında, B2B e-ticaret firmalarının müşterilerinin kimler olduğunu bulmaları yer almaktadır. B2B firmalarının kitlelerine hitap edebilmelerini satışlarını oldukça artırmaya neden olmaktadır.

Müşteri analizleri yapan B2B e-ticaret firmaları yeni müşterilere ulaşabilmek amacıyla eski müşteri verilerinden yararlanmayı tercih etmektedirler. Bu durum mevcut müşterilerini sadık müşterilere dönüştürebilmelerini sağlamaktadır.

Müşterileri daha fazla alışveriş yapmaya teşvik etmek ve kazançları artırmak da müşteri analizleri sayesinde gerçekleşmektedir.

B2B Alanında Müşteri Analizi Nasıl Yapılabilir?

B2B e-ticarette müşteri analizi yapabilmek için bazı araçlardan yararlanılabileceği gibi  firmalar kendi dataları üzerinden analiz işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Ancak bu noktada müşteri analizi yapılırken;

  • Segment yaratabilmek,
  • Müşteri profilleri çıkarabilmek,
  • Müşterilerin alışveriş alışkanlıkları hakkında incelemeler yapmak,
  • Müşterilerin ihtiyaçlarını tespit edebilmek,

Gibi bazı çalışmalar sayesinde müşteri analizleri gerçekleştirilebilmektedir. Böylece B2B firmalar müşterilerinin kimler olduğunu tespit ederek daha etkili çalışmalar gerçekleştirebilmekte ve başarıları da artış göstermektedir.

Müşterileri Segmentlere Ayırmak

B2B e-ticarette müşteri analizi yapabilmek için ilk önce segmentlerden yararlanılması gerekmektedir. segment, kategori anlamına gelmektedir. Yani segment kelimesi, grup veya kategoriyi tanımlayabilmek için kullanılmaktadır. Müşteri segmentleri yaratabilmek, müşterileri bölerek belirli gruplara yerleştirebilmeyi sağlamaktadır. Müşteri segmenteleri B2B e-ticaret alanında müşteri analizlerini oldukça kolaylaştırmaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Wish’te Satış Nasıl Yapılmaktadır?

Müşteri Profillerini İncelemek

B2B E-ticarette müşteri analizi yapılırken dikkat edilmesi gerekli olan bir diğer unsur da müşteri profilleri olarak bilinmektedir.  Genel olarak her bir müşterinin birbirlerinden farklı profilleri yer almaktadır. Bu profillerle ilgili bilgi sahibi olabilmek B2B markaların müşteri analizlerini hızlandırabilmelerine imkân sağlayabilmektedir.

  • Müşterilerin demografik özellikleri,
  • Müşterilerin internet kullanımları ve sosyal medya kullanım oranları,
  • Müşterilerin mesleki bilgileri,
  • Müşterilerin iletişim yöntemleri,
  • Müşterilerin ne kadar istekli oldukları,

gibi önemli unsurlar müşteri analizlerinde dikkat edilmesi gereken başlıca unsurlardır.