B2B e-ticarette ürün fotoğraflaması
B2B E-ticarette Ürün Fotoğraflamada Kaçınılması Gereken Hatalar
15 Mayıs 2023
B2B E-Ticarette Instagram’dan Satış Nasıl Yapılır?
17 Mayıs 2023

B2B E-ticarette İlk Yıl Kazanç Artırabilme Yolları

B2B E-ticarette İlk Yıl Kazanç Artırabilme Yolları

B2B e-ticaret yapan ya da yeni başlayacak olan B2B firmaların pek çoğu ilk dönemlerde satışlarını nasıl artırabilecekleri üzerinde düşünmektedirler. Özellikle son dönemlerin en tercih edilen kazanç elde edebilme yöntemlerinden biri olduğu bilinen B2B e-ticarete başlayan firmalar arasında oldukça hızlı bir biçimde gelir elde edebilen firmalar yer alırken,  gelir elde etme süreçleri ve büyümeleri oldukça yavaş ilerlemekte olan firmalar da bulunmaktadır.

B2B e-ticarette ilk yıl kazanç artırabilmeyi istemekte olan firmalar dijitalleşmenin de vermiş olduğu bütün olanaklardan faydalanarak hızlı bir şekilde gelirlerini artırabilmektedir. B2B e-ticarette ilk yıl kazanç artırabilmek için izlenmesi gereken bazı adımlar yer almaktadır. Bu adımlardan bazıları;

Doğru Bir B2B E-ticaret Alt Yapısı Seçmek 

B2B e-ticarette ilk yıl kazanç artırmanın yolları arasında gösterebilecek ilk adımlardan biri doğru bir B2B e-ticaret alt yapısı seçmektir. Doğru bir B2B alt yapısı seçmek, B2B e-ticarete yeni başlayan ya da başlamayı düşünen firmaların kazançlarını etkileyebilen en önemli unsurlardan biri olarak bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Google Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?

Günümüzde bilinen hazır ve açık kaynak kodlu B2B e-ticaret alt yapıları firmalara çeşitli imkânlar sunduğu için pek çok B2B e-ticaret sitesi ilgili alt yapıları kullanırlarken bazı zorluklarla karşı karşıya kalabilmektedir.

Açık Kaynak Kodlu B2B E-ticaret Alt Yapıları; Genel olarak firmaların ücretsiz şekilde yararlanabildikleri ve her türlü geliştirmelerini B2B firmaların yaptıkları e-ticaret alt yapılarıdır.

Hazır B2B E-ticaret Alt Yapıları; Genel olarak bilişim alanında hizmet veren firmalar tarafından geliştirilmekte olan ve bir B2B e-ticaret sitesinin bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecek özelliklere sahip B2B e-ticaret alt yapıları olarak bilinmektedir.

B2B E-ticarette kazanç artırmayı isteyen firmaların bir B2B e-ticaret sitesi geliştirirlerken yazılım süreçlerinde çıkan hatalardan dolayı performans kaybetmemek ve zaman kaybetmemek için B2B e-ticaret sitelerini kurarlarken hazır B2B e-ticaret alt yapıları ile çalışmaya özen göstermeleri gerekmektedir.

Açık kaynak kodlu B2B e-ticaret alt yapılarıyla çalışmayı tercih eden B2B firmalarının,  yazılımcı masrafları, modül masrafları ve site kurulumu gibi pek çok unsuru göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Açık kaynak kodlu B2B e-ticaret alt yapılarını seçecek olan firmalar genel olarak dolar üzerinden entegrasyon, tema ve modül gibi özellikleri satın alacaklarından B2B e-ticarette önem teşkil eden diğer süreçler açısından sermaye yaratamamaktadır.

Bu sebeple B2B firmaların işe başlarken ilk önce doğru bir B2B e-ticaret alt yapısı seçmeye özen göstermeleri gerekmektedir.

Sosyal Medyaya Gereken Önemi Vermek 

B2B e-ticarette ilk yıl kazanç arttırma yolları arasında yer alan ve B2B e-ticaret firmalarının oldukça önemsemeleri gereken unsurlardan biri de sosyal medya alanlarına gereken önemin verilmesidir.

B2B e-ticaret ile internet üzerinden para kazanmak isteniliyorsa internetin B2B firmalara sunduğu her imkândan yararlanmaları gerektiğini unutmamalıdırlar. Günümüzde pek çok B2B firmanın sosyal medya alanları üzerinden marka bilinirliklerini artırabilmek için hesaplar oluşturdukları, müşterileriyle de bu hesaplar üzerinden iletişime geçtikleri ve kendilerini tanıtmaya çalıştıkları bilinmektedir.

Genel olarak B2B e-ticaret firmaları bunu yaparlarken gün geçtikçe artmakta olan sosyal medya kullanıcılarına ulaşabilmeyi ve bu sayede satışlarını artırabilmeyi amaçlamaktadırlar. B2B işletmeler B2B markaları için sosyal medya alanlarında hesap oluşturarak ve kurumsal iletişimlerini bu alanlar üzerinden yürüterek;

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Veri Odaklı Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar

  • Müşteriler ile etkileşime geçilebilir.
  • Ürün ve kampanyalar daha çok kişiye duyurulabilir.
  • Marka bilinirliği arttırabilir.
  • Potansiyel müşterilere ulaşılabilir.

Bu sebeple B2B e-ticarette satış artırmayı isteyen firmaların kazançlarını artırabilmeleri için sosyal medya alanlarında yer almaları oldukça önemlidir.

Trend Ürünlerin Satılmasına Özen Göstermek

B2B e-ticarette kazanç artırmayı isteyen pek çok kişinin ilk aklına gelen soru;  B2B e ticarette ne satabilecekleri sorusudur. Bir B2B e-ticaret firmasının kazanç artırabilmesini sağlayabilecek en etkili unsurlardan birisi de trend ürünlerin takip edilmesidir. B2B e-ticaret sitelerinde satılan ürünlerin çeşitlendirilmesi ve hedef kitlenin büyütülmesi oldukça önemli bir durumdur.