B2B E-ticarette İlk Yıl Kazanç Artırabilme Yolları
B2B E-ticarette İlk Yıl Kazanç Artırabilme Yolları
16 Mayıs 2023
 B2B E-ticarette Marka Konumlandırma ve Yöntemleri Nelerdir?
B2B E-ticarette Marka Konumlandırma ve Yöntemleri Nelerdir?
18 Mayıs 2023

B2B E-Ticarette Instagram’dan Satış Nasıl Yapılır?

B2B e-ticaret ile internet üzerinden ürün satan ya da satmayı isteyen firmaların ürünlerini sergileyebilecekleri pek çok platform yer almaktadır. İnternet üzerinden ürün satmak denildiğinde ilk önce e-ticaret siteleri herkesin aklına gelen platformlar olsa da her geçen gün değişen alışveriş alışkanlıkları, yeni satış kanallarının ortaya çıkması ve sosyal medya kullanımının artması ile beraber B2B e-ticaret yapılan platformların sayısında da artış yaşanmaktadır. Sosyal medya platformlarından biri olan Instagram da son yıllarda hayatımıza girmiş olan satış kanallarından biri olarak bilinmektedir.

Kurumsal temsil mecburiyeti ile başlayan sosyal medya kullanımları, sosyal medya alanlarına eklenen yeni özellikler nedeniyle oldukça yeni satış yöntemlerinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Herkesin son dönemlerde oldukça tercih ettiği ve yeni bir satış kanalı olarak kullanmaya başladıkları Instagram, ilk başlarda kurumsal temsili sağlayan bir sosyal medya alanı iken zamanla hedef kitleye ulaşmak, marka bilinirliğini artırabilmek gibi amaçlarla kullanılmaya başlanmıştır. Müşteri memnuniyetini sağlayabilmek ve aynı zamanda bir satış yapma aracı olarak B2B markalara yarar sağlamaya başlamış bir alan haline gelmiştir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Google Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?

Instagram Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Instagram, insanların fotoğraf ve video paylaşımı yaptıkları bir sosyal medya uygulaması olarak 6 Ekim 2010 tarihinde hayata
geçirilmiştir.  Gün geçtikçe yeni özelliklerin eklendiği Instagram, InstaShop, IGTV, canlı yayın gibi özellikleri sayesinde daha farklı ve aktif alanlarda kullanılmaya başlayan bir sosyal medya alanı  haline gelmiştir. Özellikle de son dönemlerde eklenmiş olan Insta Shop özelliği sayesinde ise B2B firmalar instagramdan satış yapmaya başlamışlardır.

Instagram’da Satış Yapabilmek İçin Bilinmesi Gerekenler 

Instagram’da satış yapmayı isteyen B2B firmaların satış yapmaya başlamadan önce Instagram’da satış yapabilmeleri için bilmeleri gereken önemli unsurlar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

Instagram’ın Başarılı Mağazalarını Gözlemlemek 

B2B e-ticaret alanının nabzının atmakta olduğu en önemli sosyal medya alanlarından biri olan instagram’dan satış yapabilmek için yapılması gereken ilk önemli adım burada yüksek satış performanslarına sahip olan mağazaların incelenmesidir. Ne sattıkları, nasıl sattıkları ve neyi çok iyi yaptıkları iyi bir şekilde gözlemlenmelidir. Bunun gibi Instagram satış butiklerinin satış yöntemlerinin üzerine özgün fikirler koyulabilirse başarılı olma ihtimali artış gösterecektir.

Ne Satmak İstendiğine Karar Vermek 

Instagram’dan satış yapmayı isteyen B2B firmaların bilmesi gereken unsurlar arasında bulunan başka bir unsur da ne satmak istendiğine karar verilmesidir. Instagram’dan satış yapan pek çok B2B firma bulunduğundan marka adına bu alan üzerinden ne satacağı oldukça önemlidir. Ne satılacağına karar verebilmek için;

  • İnternet üzerinden en çok satılan ürünler hakkında araştırma yapılmalı,
  • B2B e-ticarette trend olan ürünlere göz atılmalı,
  • Rakip firmaların ilgili ürünleri satarken nasıl farklılaştıklarına göz atılmalı,
  • Arama motorlarında en çok aranan ürünler belirlenmelidir.

Bu adımları tamamlayan ve iyi bir pazar araştırması yapan B2B markalar da instagramdan ve internetten satılacak ürünleri bulabilir. B2B markalar böylece internetten en çok satan ürünlere karar vererek bu ürünleri instagramdan satıp gelir elde edebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Veri Odaklı Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar

Rakip Analizi Yapmak 

Instagram’dan satış yapmayı isteyen B2B firmalar satacakları ürünlere karar vermesinin ardından satmak istedikleri ürünleri satan firmalar ile ilgili bilgi almalıdır. Yani B2B markaların instagramdan satış yapmaya başlamadan önce rakip analizi yapmaları oldukça önemlidir. Rakip analizi yapılırken;

  • İnternetten en fazla satılan ürünler ile ilgili araştırma yapılmalı,
  • B2B e-ticarette trend olan ürünlere göz atılmalı,
  • Rakip firmaların ilgili ürünleri satarken nasıl farklılaştıklarına göz atılmalı,
  • Arama motorlarında en fazla aranan ürünler belirlenmelidir.

Gibi unsurlar göz önünde bulundurularak bir paylaşım stratejisi geliştirilmelidir. Rakip analizi sayesinde B2B firması rakiplerini daha yakından tanıyabilir ve yaptıkları analizler sonrasında rakiplerin önüne geçecek aksiyonlar alabilirler.

Hedef Kitleyi Tanımak 

Instagram’dan satış yapacak olan B2B firmaların önem vermesi gereken bir unsur da hedef kitledir. Instagram’da ürün satarken ürünlerin hitap ettiği bir kitle yer almaktadır ve bu kitle ne kadar iyi tanınırsa onların dikkatini çekecek paylaşım türleri hazırlanarak satış artırılabilmektedir.