B2B E-ticaret Tedarik Aşamasında Gözden Kaçırılmaması Gereken Unsurlar
B2B E-ticaret Alanında Dış Pazara Giriş Yöntemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
13 Mayıs 2023
B2B E-ticarette İlk Yıl Kazanç Artırabilme Yolları
B2B E-ticarette İlk Yıl Kazanç Artırabilme Yolları
16 Mayıs 2023

B2B E-ticarette Ürün Fotoğraflamada Kaçınılması Gereken Hatalar

B2B e-ticarette ürün fotoğraflaması

B2B e-ticarette ürün fotoğraflaması bilinen önemli unsurlardan biridir.  B2B e-ticaret sitelerine giren müşteriler ya da yeni kullanıcılar ürünler hakkında bilgi alabilmek amacıyla ilk önce ürün fotoğraflarını incelemektedirler. Ürün fotoğrafları müşterileri ilgisini çektiği zaman bu müşterilerin siteden alışveriş yapma ihtimalleri de artmaktadır. Yani ürün fotoğrafları B2B markaların vitrinidir. Bu sebeple, B2B e-ticaret yapmak isteyen işletmelerin sitelerine koymak istedikleri ürün fotoğraflarını çekerlerken oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir.

Yeterli bütçenin bulunmaması ve iş yoğunluğu gibi sebeplerden dolayı pek çok B2B e-ticaret yapmayı tercih eden firmalar sattıkları ürünler ile alakalı fotoğrafları internetten arayarak bu arama sonucunda bulmuş oldukları fotoğrafları kullanmaktadırlar. Bu oldukça yanlış bir tercih biçimidir. Her B2B firma, satmayı istediği ürünler ile ilgili fotoğrafları ya kendileri çekmeli veya toptancılarının elinde yer alan fotoğrafları kullanmayı tercih etmelidirler. Bu nedenle e-ticarette ürün fotoğraflaması sırasında kaçınılması gereken hatalar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Google Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?

İnternetten Bulunmuş Fotoğrafların Kullanılması 

Ürün fotoğraflamada kaçınılması gereken hatalar içerisinde yer alan hatalardan ilki; ürün fotoğrafı tedarik etmek amacıyla internet üzerinden arama yapılarak bu fotoğrafların kullanılmasıdır. B2B firmaların internet üzerinden buldukları fotoğrafları kullanmak istemeleri bazı olumsuzlukları da beraberinde getirebilmektedir.

  • B2B firması başka bir B2B firmanın fotoğraflarını kullanmayı tercih ettiği için kendi kimliğini yitirebilmektedir.
  • Kendi kimliklerini yitiren B2B firmalar, zaman içerisinde diğer firmalara benzeyebilmektedir.
  • İnternetten bulunan fotoğrafların kullanılmasının tercih edilmesi B2B firmaya özgünlüğünü kaybettirebilmektedir.

Bu gibi nedenlerden dolayı, internet üzerinden bulunan fotoğrafların kullanılması önemli sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Eğer ürün fotoğraflarının kullanıldığı diğer firma bu fotoğrafları için bir telif satın almışsa telif hakkını kullanıp, izinsiz fotoğrafları kullanıldığı için fotoğrafları kullanan firmaya dava açma hakkına sahiptir. Telif satın alan firmalarda kullanılan sistemler belirli aralıklar ile ilgili fotoğrafları internette aratmakta ve kendi fotoğraflarının çalınarak kullanılmakta olduğunu fark ettiklerinde bunun önüne geçebilmek amacıyla mahkemelere başvurarak telif haklarından doğacak haklarını fotoğraflarını kullanan firmadan talep edebilmektedir. Bunun gibi bir durumla karşılaşmamak için B2B e-ticaret firmaları sitelerinde kullanılacak olan fotoğrafların telif hakları satın alınabilir, profesyonel destek alınabilir ya da kendi çekimlerini yaparak B2B e-ticaret sitelerinde rahatlıkla bu fotoğrafları kullanabilirler.

Tek Fotoğraf ile Yetinilmesi

B2B e-ticaret yapan firmaların sitelerine girildiğinde ürüne ait detayları gösteren fotoğrafların da olduğu görülmektedir. Ancak bazı firmalar B2B e-ticaret sitelerine koydukları sadece bir görsel ile yetinmeyi tercih etmektedir ancak bu durum ürün fotoğraflamada kaçınılması gereken hatalar arasında yer almaktadır. B2B e-ticaret sitelerine giren müşteriler ve yeni kullanıcılar satın almak istedikleri ürünlerle ilgili ilk bilgiyi fotoğraflardan edinmektedirler.

Ürün fotoğrafı sadece bir tane olduğunda, ürünü detayları ile göremeyen müşteri adayları ürünü satın almaktan vazgeçebilmektedir. Bu sebeple ürün fotoğrafı çekilirken sadece bir fotoğrafla yetinmemek oldukça önemli unsurlardan biridir. Genel olarak ürünlerin ön ve arkasını göstermekte olan, müşterilerin beğenebileceği detaylara da yer verilen fotoğrafların çekilmesine özen gösterilmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Veri Odaklı Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar

Arka Plan Kullanımlarının Doğru Tercih Edilmemesi

Ürün fotoğraflamada kaçınılması gereken bir başka hata da arka plandır. Günümüzde, B2B e-ticaret yapmakta olan pek çok firma ürün fotoğrafı çekerken sade arka planlar kullanırken bazı firmaların ise daha karmaşık arka planlar kullanmayı tercih etmektedirler. Tercih edilen karmaşık arka planlar, müşterilerin arka plana odaklanmalarına ve ürüne karşı dikkatlerini kaybetmelerine sebep olabilmektedir. Asıl amaç ürün satışı gerçekleştirmek olduğundan satışı yapılan ürünlerde, ürünlerin ön planda tutulduğu arka planlar tercih edilmesi müşterilere hitap etme oranlarını yükseltebilmektedir.

B2B firmalar karmaşık arka plan kullanımından kaçınılmalı ve ürünlerini fotoğraflarken krem, beyaz rengi gibi renklerle ürünlerini ön plana çıkarabilecek arka planlar kullanmayı tercih etmelidirler. Bu şekilde satışı gerçekleştirilen ürünler müşterilerin dikkatini çekebilecek ve müşteriler ürünün kalitesi hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilecektir.