B2B E-Ticarette Bilinmesi Gerekli Olan Lojistik Terimleri ve Anlamları
B2B Lojistik Terimleri: E-Ticarette Bilinmesi Gerekli Olan Terimler
13 Şubat 2023
B2B-E-ihracat-ile-Klasik-İhracat-Arasındaki-Farklar-Nelerdir
B2B E-ihracat ile Klasik İhracat Arasındaki Farklar Nelerdir?
15 Şubat 2023

Bilinmesi Gereken 5 Önemli B2B E-ihracat Reklam Stratejisi

Bilinmesi Gereken 5 Önemli B2B E-ihracat Reklam Stratejisi

Yurtdışına e-ihracat ile hizmet ve ürün satan işletmelerin, satış yapmayı istedikleri ülkelerde yaşayan tüketicilere ulaşabilmeleri için, dijital pazarlama çalışmalarına önem vermeleri gerekmektedir.B2B e-ihracat firmaları dijital pazarlama çalışmalarına değişik reklam stratejileri geliştirerek başlamalıdır.

İşletmeler genel olarak dijital pazarlama çalışmalarında B2B e-ihracat reklam modellerini tercih ederek; kampanyalarını, hizmetlerini ve ürünlerini satış yapmakta oldukları ülkelerdeki tüketicilere pazarlayabilmektedir.  B2B işletmeler bu şekilde ürün satışlarını ve ziyaretçi sayılarını artırırken aynı zamanda marka bilinirliği yaratabilme olanağı da elde etmiş olmaktadır.

 • Google ADS Reklamları Sayesinde Siteye Ziyaretçi Çekebilme

Google ADS,  B2B e-ihracat reklam modelleri arasında bulunmaktadır. Tüm, B2B e-ihracat firmalarının dijital pazarlama ile ilgili stratejilerinin arasında bulunması gerekmektedir. Bunun nedeni de tüketiciler ihtiyaç duydukları bir ürünün satın almak istediklerinde genel olarak araştırmalarını Google’dan yapmaktadır. Bu sebeple de Google ADS reklamlarından yararlanarak B2B e-ihracat firmalarının sitelerini ön plana çıkarabilmeleri gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Blog Kullanımının Önemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Google ADS sayesinde verilebilecek B2B e-ihracat reklam modellerinden bazıları;

 • Arama ağı reklamları,
 • Remarketing reklamları,
 • Görüntülü arama ağı reklamları,
 • Uygulama reklamları,
 • Google alıveriş reklamları,

Google ADS reklam modellerindendir. Ancak B2B e-ihracat yapan firmaların reklam çeşitleri arasından birini seçerek reklam verebilmeleri için bazı çalışmaları gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

 • İlk önce B2B e-ihracat firmasının pazar ülkesinin yakından tanınması gerekmektedir.
 • Satış yapılacak olan pazar ülkesinde yaşamakta olan tüketicilerin analizin yapılarak en fazla hangi zaman dilimlerinde internet kullandıklarının incelenmesi gerekmektedir.
 • Tüketicilerin genel olarak hangi anahtar kelimeleri tercih ederek ürün araması yaptıklarının tespit edilmesi gerekmektedir. Anahtar kelime analizlerinin yapılabilmesi için de Ahrefs ve Semrush benzeri analiz araçları kullanılabilmektedir.

Bu şekilde hem B2B e-ihracat firması hedef kitlesinde bulunmakta olan tüketicilere ulaşabilmekte hem de satışlarını artırabilmektedir.

 • Sosyal Medya Reklamları ile İşletmeyi Tanıtma

Bilinmesi gereken 5önemli B2B e-ihracat reklam stratejileri arasında bulunmakta olan sosyal medya reklamları da B2B e-ihracat sitelerinin kullanmaları gerekli olan dijital pazarlama yöntemlerindendir. Her geçen gün sosyal medya kullanımlarının hızla artış gösteriyor olması bu yönteme daha da önem verilmesi gerektiğini göstermek Sosyal medya pazarlamasına gereken önemi gösterebilen B2B e-ihracat firmalarının hedef kitlelerinde bulunan işletmelere ulaşabilmelerini ve satışlarının artırmasını sağlayabilmektedir.

Sosyal medyada reklam verilirken; işletmelerin hedef kitlelerini analiz ederek hangi sosyal medya alanında reklam çalışmaları yapmak istediklerine karar verilmelidir. Sosyal medya alanlarına karar verildikten sonra B2B işletmelerin bu alanlarda reklam vermeleri için gönderi paylaşımları yaparak gönderilerini ön plana çıkarmaları gerekmektedir. Ayrıca sosyal medya reklamları için belirli bir bütçe belirlenmesi için amaçların ve kaç işletmeye ulaşılacağı gibi konuların göz önünde bulundurulması önemlidir. Sosyal medya reklamları Twitter, Facebook, YouTube, Instagram gibi sosyal medya alanlarında verilebilmektedir.

 • Influencer Marketing ile Satış Artırma

Influencer marketing, B2B e-ihracat reklam modellerinden biridir. Influencer marketing sayesinde B2B işletmeler;

 • Hedef kitlelerine bulunan işletmelere ulaşabilmekte,
 • Marka bilinirliğini artırabilmekte,
 • Hedef kitlelerini genişletebilmekte,
 • Rakipleriyle kolayca rekabet edebilmekte,
 • Ürün satışlarını artırabilmektedir.
 • İçerik Pazarlamalarına Önem Verme

İçerik pazarlaması, markaların hedef kitlelerinde bulunmakta olan işletmelere ulaşabilme amacıyla içerik üretimleri yaparak içerikleri B2B e-ticaret sitelerinin blog bölümlerinden veya sosyal medyadan pazarladığı reklam modeline denilmektedir.

B2B e-ihracat ve e-ticaret firmalarının en çok tercih ettikleri reklam modellerinden biri olarak bilinen içerik pazarlaması gün içerisinde kişilerin;

 • Fotoğrafçılığın püf noktaları nelerdir?
 • Kombin nasıl yapılabilir?
 • Evde yapılabilecek iş türleri nelerdir?

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Pazarlama Hunisi Oluşturabilmeyi Optimize Etmek İçin İpuçları

Gibi birçok konuda araştırma yaptıkları bilinmektedir. Firmalarında alandaki bu gibi daha birçok soruyu yanıtlayabilmek için içerikler üretmesi gerekmektedir.

 • E-mail Pazarlaması ile Sadık Müşteriler Artırma

B2B e-mail marketing; markaların kampanalarını, hizmetlerini ve ürünlerini tanıtırken tüketicilere B2B e-posta aracılığıyla ulaşmakta olduğu reklam çalışmalarıdır. B2B e-ihracat firmaları genel olarak e-mail pazarlamasını tercih ederken sitelerinden önceden alışveriş yapmış olan ve e-mail adresi yer alan işletmelere pazarlama yapmaktadır. Bu yöntemle işletmelerin hedeflerine ulaşabilmeleri kolaydır.