B2B E-ticarette Kişiselleştirme Çalışmaları ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
B2B E-ticarette Kişiselleştirme Çalışmaları ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
11 Şubat 2023
Bilinmesi Gereken 5 Önemli B2B E-ihracat Reklam Stratejisi
Bilinmesi Gereken 5 Önemli B2B E-ihracat Reklam Stratejisi
14 Şubat 2023

B2B Lojistik Terimleri: E-Ticarette Bilinmesi Gerekli Olan Terimler

B2B E-Ticarette Bilinmesi Gerekli Olan Lojistik Terimleri ve Anlamları

B2B lojistik terimleri nelerdir? Ticari çalışmalar yürüten pek çok B2B işletmenin lojistik ile yakından ilgisinin bulunduğu bilinmektedir. B2B işletmeler ancak sattıkları hizmetleri ve ürünleri müşterilerine lojistik firmaları ile iletebildiğinden bu firmalarla işbirliği içerisindedirler. Lojistik dışarıdan bakıldığında zor bir alan gibi görünüyor olsa da bazı lojistik terimleri bilindiğinde bu alanın daha yakından tanınabilmesi mümkün olmaktadır.

Lojistik terimleri hakkında bilgi sahibi olmak B2B markaların operasyonel süreçlerini hızlandırmasının yanı sıra müşteri memnuniyetini artırmaya da yardımcı olmaktadır. Her alanda olduğu gibi B2B e-ticaret alanında da markaların kullandıkları lojistik terimleri yer almaktadır. Markaların bu terimleri bilmeleri ve yakından tanımaları belirli avantajlardan yararlanabilmelerini sağlamaktadır. En çok kullanılmakta olan lojistik terimlerinden bazıları ve anlamları;

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Blog Kullanımının Önemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Acil Durum Planı Ne Demektir?

Yaygın olarak kullanılan ve herkes tarafından bilinen lojistik terimleri denildiği zaman çoğu kimsenin aklına ilk gelen lojistik terimlerinden biri acil durum planı terimidir. Bunun nedeni her B2B markanın bazı dönemlerde acil durum planına ihtiyacı olmasıdır.

Acil durum planı,  B2B e-ticaret lojistik terimlerinden biri olup, markaların gelecekte karşılaşabilecek oldukları beklenilmeyen olaylara karşı alacak oldukları önlemlerin belirlendiği planlara denilmektedir.

B2B Lojistik Terimleri: ADR Ne Demektir?

ADR, ilk bakıldığında bir ismin kısaltması gibi görülse de aslında bir ismin kısaltması değildir. ADR, lojistik terimleri arasında bulunmakta olup, bir standardı içermektedir. Parlayıcı, yanıcı ve patlayıcı maddelerin karayolları ile taşınması kurallarını içermektedir. Ayrıca ADR, bu tarz maddelerin taşınabilmesi için araçta ve sürücüde bulunması gereken bazı belgelerin de aranmakta olduğu bir standarttır.

Aktarma Ne Demektir?

Aktarma, tüm B2B e-ticaret ile uğraşan firmaların bilmesinin gerekli olduğu bir lojistik terimidir. Aktarma, bir araç vasıtasıyla gelmiş olan yüklerin boşaltılıp bir özel işlemden geçirilmeden başka bir araca yüklenmesine denilmektedir.

Aktarma Merkezi Ne Demektir?

Lojistikte aktarma merkezi, B2B firmalar tarafından gönderilmekte olan kargo ve yüklerin indirilerek varış noktasına sevk edilmesi amacıyla diğer ürünlerin yüklendiği merkezlerdir. Aktarma merkezlerinde kargolar ve yükler kısa sürelerde saklanmakta olup araçlar arsında transferleri gerçekleştirilmektedir.

Alıcı Ne Demektir?

Alıcı, B2B e-ticaret alanında lojistik terimleri arasında herkesin aklına gelen diğer terimlerden biridir. Genel olarak kargo aşamalarında karşılaşılan terim, ürünü teslim almakta olan tarafı anlatmak için kullanılmaktadır.

B2B Lojistik Terimleri: ATR Ne Demektir?

ATR veya bilinmekte olan diğer adıyla ATR Movement Certificate terimi, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında imzalanmış olan Gümrük Analaşması dâhilinde, serbest dolaşımdaki hizmet ve ürünlerin ihracında düzenlenmekte olan belgeye denilmektedir. ATR belgesi, gümrük muafiyetinden yararlanabilmek amacı ile düzenlenmektedir.

Bekleme Süresi Ne Demektir?

Bekleme süresi, kargo ve yük gönderimi dönemlerinde gönderilmek istenen yükün hareket etmemiş olduğu süreyi göstermek amacıyla kullanılan lojistik terimidir.

Beyan Tutarı Ne Demektir?

Beyan tutarı, B2B e-ticaret alanında lojistik terimlerinde yükle kargo taşımacılığı sırasında karşılaşılmakta olan bir terim olup, gönderici tarafından beyan edilmekte olan malın değerini ifade etmektedir.

B2B Lojistik Terimleri: Dağıtılmış Stok Ne Demektir?

Dağıtılmış stok, genel olarak B2B e-ticaret ile ilgilenen firmaların lojistik süreçlerini daha da hızlı bir biçimde yürütebilmek amacıyla uyguladıkları bir yöntem olup, dağıtılmış stok yöntemi aynı ürün gruplarının farklı yerlerde stoklanması yöntemini ifade etmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Pazarlama Hunisi Oluşturabilmeyi Optimize Etmek İçin İpuçları

Dağıtım Ne Demektir?

Dağıtım, lojistik alanında kullanılan en yaygın terimler arasında bulunmakta olup, hizmetlerin ve ürünlerin sek edilerek teslim edilmesine yönelik yapılmakta olan tüm işlemlere verilmekte olan addır.

Dağıtım Merkezi Ne Demektir?

Dağıtım merkezi, gönderilmekte olan kargoların ve yüklerin dağıtıma çıkma aşamasına kadar geçmekte olan süre içerisinde bekletilmekte olduğu merkezlere denilmektedir. Ambalajlama, depolama ve sevkiyat işlemleri genel olarak dağıtım merkezlerinde gerçekleştirilmektedir.

B2B Lojistik Terimleri: Desi Ne Demektir?

Desi, kargo gönderimindeki ücretlerin hesaplanmasında kullanılan değerin ismidir. Yükseklik, boy ve en değerlerinin çarpılarak çıkan sonucun 3000’e bölünmesiyle elde edilen sonuçtur.

B2B Lojistik Terimleri: Emtia Ne Demektir?

Emtia, B2B e-ticaret alanında bilinmesi gerekli olan bir başka lojistik terimidir. Emtia, söz konusu ticarete konu olan mallara ve ürünlere verilmekte olan genel bir addır.