B2B-Alanında-Kendi-İşini-Kurmak-İsteyen-Girişimcilere-Verilebilecek-5-Tavsiye
B2B E-ticaret Ödeme Sistemleri Nelerdir?
10 Şubat 2023
B2B E-Ticarette Bilinmesi Gerekli Olan Lojistik Terimleri ve Anlamları
B2B Lojistik Terimleri: E-Ticarette Bilinmesi Gerekli Olan Terimler
13 Şubat 2023

B2B E-ticarette Kişiselleştirme Çalışmaları ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

B2B E-ticarette Kişiselleştirme Çalışmaları ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

B2B e-ticaret markalarının belli bir kısmı hazır hizmet ve ürünlerin satışını yaparken bazı B2B e-ticaret markaları da kişiselleştirilmiş ürün satışı yapmayı tercih etmektedir. Her geçen gün B2B e-ticaret alanında kişiselleştirme çalışmalarına ilginin artması ve müşterilerin kendilerini daha özel hissedebilmeleri için bu hizmet ve ürünleri satın almayı tercih etmeleri kişiselleştirmenin önemini gittikçe artırmaktadır.

B2B markalar genel olarak hizmetleri ve ürünleri için kişiselleştirme çalışmaları yapmayı tercih ederken değişik stratejiler uygulamakta olup, çoğunlukla müşterilerin istekleri doğrultusunda hareket etmeyi uygun görmektedirler.

B2B E-ticarette Kişiselleştirme Ne Demektir?

B2B e-ticarette kişiselleştirme, e-ticaret yöntemini tercih ederek internet üzerinden hizmet ve ürünlerini satmakta olan B2B işletmelerin, müşterilerine özel ürünlerin satışını gerçekleştirmesine verilen isim olmakla beraber B2B e-ticaret alanında kişiselleştirme pek çok alanda yapılabilmektedir.

SMS pazarlaması, e-mail marketing gibi dijital pazarlama faaliyetlerinin yanında kişiselleştirme çalışmaları yapmak isteyen B2B markalar çoğunlukla e-ticaret site deneyimlerinde de müşterilere özel ürünler sunmaya çalışarak kişiselleştirme yapabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Blog Kullanımının Önemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B2B E-ticarette Kişiselleştirme Çalışmalarının Önemi

B2B e-ticarette kişiselleştirme çalışmaları, tüm markaların oldukça önem verdikleri çalışmalar arasında yer almaktadır. Kişiselleştirme çalışmaları B2B e-ticarette markalara pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar;

 • B2B e-ticarette kişiselleştirme çalışmalarında, en çok kullanılan ürün kişiselleştirme çalışmaları, B2B e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmakta olan kişilerin kendilerini özel hissedebilmelerini sağlamaktadır.
 • Ürün kişiselleştirme çalışmaları oldukça özel bir emek istediğinden kişiselleştirilmiş ürünler iyi fiyatlar ile satılabilmektedir.
 • Ürün kişiselleştirme çalışmaları genel olarak hediyelik ürünler satmakta olan marklar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Bu durum B2B markaların rakipleriyle kolaylıkla rekabet edebilmelerine yardımcı olmaktadır.
 • B2B e-ticarette oldukça önemli çalışmalar arasında bulunan dijital pazarlama çalışmalarında yapılabilecek kişiselleştirme çalışmaları satışların artış göstermesine yardımcı olmaktadır.
 • Dijital pazarlama çalışmalarında yapılan kişileştirme çalışmaları % 20 oranında müşterilerin ilgisini artırabilmektedir.
 • B2B e-ticaret sitelerinde sunulmakta olan kişiselleştirilmiş deneyimler müşterilerin daha çok dikkatlerini çekeceğinden kişiselleştirme çalışmaları ile B2B markalar satışlarını ortalama %80’ e kadar artırabilmektedir.
 • Yapılan araştırmalara göre kişiselleştirmelere önem vermekte olan B2B markaların sadık müşteriler elde edebilme ihtimallerini yaklaşık olarak %44 oranında artırdığı gözükmektedir.
 • İstatistiksel olarak hazırlanmış olan veriler incelendiği zaman, ortalama %77 oranlarında müşterilerin genel olarak kişiselleştirilmiş hizmetler ve ürünler satan markalardan alış veriş yapmayı tercih etmektedir.
 • Kişiselleştirilmiş olan ürün çalışmaları ile B2B markalar hizmetlerini ve ürünlerini daha güzel ve doğru bir biçimde pazarlayabilmektedir.

B2B e-ticaret alanında kişiselleştirme çalışmalarının markalara sağlamış olduğu avantajlardır. Bu avantajlardan yararlanabilmeyi isteyen B2B markaların e-ticarette kişiselleştirme çalışmalarına önem vermeleri gerekmektedir.

B2B E-ticarette Kişiselleştirme Çalışmalarını Dezavantajları

B2B e-ticarette kişiselleştirme çalışmaları markalara her durumda avantaj sağlamamaktadır. Kişiselleştirme çalışmalarının bazen dezavantajlı durumlara da sebep olduğu bilinmektedir. Bu durumlardan bazıları;

 • B2B e-ticarette kişiselleştirme çalışmalarının yapılabilinmesi için müşterilerin oldukça iyi bir şekilde tanınması gerekmektedir. Bunun içinde sürekli veri analizi yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
 • B2B e-ticarette kişiselleştirilmiş hizmetler ve ürünleri satmayı amaçlayan B2B işletmelerin ürün kişiselleştirme çalışmaları yapabilmeleri için bazı aletlere ihtiyaçları bulunmaktadır.
 • B2B e-ticarette kişileştirme çalışmaları konusunda stratejiler iyi bir şekilde belirlenemediğinde alınacak olan verim düşebilmektedir.

B2B e-ticarette kişiselleştirme çalışmaların neden olabileceği dezavantajlı durumlardır. Bu durumlar sadece stratejilere ve sermayeye yönelik olup, bu problemler çözüme ulaştırıldığında B2B e-ticarette kişileştirme çalışmalarının avantajlarından yararlanabilmek mümkündür.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Pazarlama Hunisi Oluşturabilmeyi Optimize Etmek İçin İpuçları

B2B E-ticarette Kişiselleştirme Nasıl Yapılabilmektedir?

B2B e-ticarette kişiselleştirme çalışmaları yapmak isteyen markaların başvurabilecek oldukları pek çok stratejik yöntem yer almaktadır.

 • Deneyim kişiselleştirme,
 • Kişiselleştirilmiş pazarlama,
 • Ürün kişiselleştirme,

Bu alanlarda kendilerini geliştirebilmeyi başaran markalar, B2B e-ticarette kişiselleştirme çalışmalarını kolayca yapabilmektedir.

B2B E-ticaret Alanında Deneyim Kişiselleştirme

B2B e-ticarette deneyim kişiselleştirme çalışmaları yapabilmek için B2B markaların bazı verilere ihtiyaçları vardır.

 • Müşterilerin satın aldıkları ürünler,
 • Müşterilerin en son inceledikleri ürünler,
 • Müşterilerin katıldıkları kampanyalar,
 • Sepete eklenen ürünler,
 • Ödeme yöntemleri,

Gibi istatistiksel veriler deneyimleri kişiselleştirmek isteyen markaların ihtiyaç duydukları en önemli verilerden bazılarıdır.