B2B Alanında Amazon FBA Satış Yapabilme Rehberi
B2B Alanında Amazon FBA Satış Yapabilme Rehberi
9 Şubat 2023
B2B E-ticarette Kişiselleştirme Çalışmaları ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
B2B E-ticarette Kişiselleştirme Çalışmaları ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
11 Şubat 2023

B2B E-ticaret Ödeme Sistemleri Nelerdir?

B2B-Alanında-Kendi-İşini-Kurmak-İsteyen-Girişimcilere-Verilebilecek-5-Tavsiye

Müşteri beklentilerine yanıt verebilecek olan ve tam donamlı bir B2B e-ticaret sitesi kurulurken çevrimiçi ödeme seçeneklerinin de çeşitli, güvenli ve gelişmiş olması gerekmektedir. Güvenli çevrimiçi alışverişin gerçekleşebilmesi müşteriler açısından önemli beklentiler arasında yer almaktadır. Çevrimiçi alışveriş yapmakta olan tüketiciler kendi beklentilerine ve ihtiyaçlarına uygun ödeme biçimleri tercih ederek ödemelerini yapmak istemektedir. Bu sebeple ödeme sistemleri B2B e-ticaret sitelerinde oldukça geniş yelpaze ile kullanıma sunulabilmelidir.

Alıcılar, sanal mağazalardan ürün satın alırken, satın alma işlemlerinde isteklerine uygun bir ödeme yöntemi yoksa sepeti terk etme işlemi gerçekleştirebilmektedir. Site terk edilmesinin önüne geçirebilmesi ve sanal mağazalarda satın alımların artması için B2B e-ticaret sitelerinin müşterileri için birden fazla ödeme seçeneğine yer vermeye özen göstermeleri gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Blog Kullanımının Önemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B2B E-ticaret Alanında Hangi Ödeme Sistemleri Yer Almaktadır?

Dijitalleşmenin hızla artmaya devam etmesi satın alma davranışlarında oldukça köklü değişimlere yol açabilmektedir. Geliştirilen B2B e-ticaret çözümleri ve güvenli altyapılarla beraber çevrimiçi alışveriş yöntemi toplumun oldukça fazla tercih ettiği bir yöntem haline gelmiş bulunmaktadır. Bu sebeple sistemin sunacağı hizmetlerin de hızlı, güvenli ve bir o kadar da yenilikçi bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Artık gelişen teknolojiler ile birlikte tüketiciler satın alma işlemlerini hızlı bir şekilde yapmayı istemektedir. Bu sebeple doğru ödeme yöntemleri tercih etmek B2B e-ticaret siteleri açısından oldukça kritik ve önemli bir görevdir.

B2B e-ticaret alanında oldukça çeşitli ödeme yöntemleri yer almakta olup, bu yöntemler işletmelere göre farklılıklar gösterebilmektedir. B2B E-ticaret sitelerinin ödeme sistemlerinin değişkenlik gösterme ölçütlerinden bazıları;

  • Müşteri portföyleri,
  • Satılan ürünlerin yelpazeleri,
  • Hedeflenen kitleler,
  • Satış yapılan bölgeler,

Bu ödeme yöntemlerinden B2B işletmelere en uygun olanın belirlenerek işe başlanması ve müşterilere ona göre hitap edilmesi gerekmektedir.  Karar verme aşamasında çevrimiçi alanların işleyişleri hakkında bilgiye sahip olunması ve çevrimiçi alışveriş yapmakta olan tüketicilerin analizlerinin de iyi yapılması gerekmektedir. Tüketiciler tarafından tercih edilmekte olan ödeme sistemi yöntemleri de pek çok ölçüte göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bunlardan bazılar; satın alınacak olan ürünün teslimat seçenekleri, boyutu, özellikleri, fiyatı ve hatta satın alma işleminin yapıldığı sanal mağazaya ait özelikler olarak bilinmektedir.

E-ticaret Alanında En Çok Kullanılan Ödeme Sistemleri Hangileridir?

Banka Kartı veya Kredi Kartı ile Ödeme

B2B e-ticaret alanında tüketicilerin en fazla kullanmayı tercih ettikleri ödeme araçları banka kartı veya kredi kartıdır. Türkiye genelinde 185 milyon adet banka kartı, 75,3 milyon adet de kredi kartı kullanıcısı bulunmaktadır. Tüketiciler banka kartlarıyla çevrimiçi alışveriş yapabilmekte ya da kredi kartları ile ödeme yaparak taksitlendirme seçeneklerinden yararlanabilmektedir.

Kartlı ödeme sistemleri fiziki mağazalardan yapılmakta olan satın alma işlemlerinin çevrimiçi hali olarak bilinmektedir. Ödeme işlemleri sırasında müşterilerden ödeme ekranında kart bilgileri, kullandıkları son kullanma tarihi ve kartın arkasında yer alan CVV numarası istenmektedir. En son olarak da işlem onaylanarak ödeme satıcıların hesaplarına çevrimiçi olarak aktarılmış olmaktadır. Bu ödeme sisteminden yaralanabilmek için B2B e-ticaret işletmelerinin bankalara sanal pos için başvuruda bulunması veya alternatif ödeme kuruluşlarıyla işbirliği yapabilmeleri gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Pazarlama Hunisi Oluşturabilmeyi Optimize Etmek İçin İpuçları

Sanal Kredi Kartları ile Ödeme

Sanal kredi kartları son zamanlarda çevrimiçi alışverişlerde kullanılmakta olan ödeme sistemleri arasında oldukça fazla tercih edilmektedir. B2B e-ticaret alanında sanal kredi kartları müşterisi bulunulan bankalardan talep edilebilmektedir. Var olan kredi kartları ile bağlantılı olup, limitleri azaltılıp çoğaltılabilmektedir.

Havale ile Ödeme

B2B e-ticaret sitelerinin ödeme şekilleri arasında bulunması gereken ödeme sistemlerindendir. Havale, aynı bankalar arasında gerçekleştirilebilen para aktarımlarına denilmektedir.

EFT ile Ödeme

EFT ödeme yöntemine sanal mağazaların mutlaka yer vermeleri gerekmektedir. EFT, bankalar arasında para transferlerinin gerçekleşmesini sağlayan ödeme şeklidir.

Doğru ödeme yöntemleri tercih etmek B2B e-ticaret sitelerinin oldukça kritik görevlerinden biri olarak bilinmektedir.