B2B E-Ticarette Wordpress Hosting Ne İşe Yaramaktadır?
B2B E-Ticarette WordPress Hosting Ne İşe Yaramaktadır?
8 Şubat 2023
B2B-Alanında-Kendi-İşini-Kurmak-İsteyen-Girişimcilere-Verilebilecek-5-Tavsiye
B2B E-ticaret Ödeme Sistemleri Nelerdir?
10 Şubat 2023

B2B Alanında Amazon FBA Satış Yapabilme Rehberi

B2B Alanında Amazon FBA Satış Yapabilme Rehberi

Amazon FBA nasıl yapılır? Yurtdışına hizmet ve ürün satışı yapmak isteyen B2B işletmelerinin e-ihracat sitelerinin yanı sıra e-ihracat pazaryerleri üzerinden de satış yapabilmeleri mümkündür. E-ihracat pazaryerlerinden satış yapmayı tercih edenler genel olarak yaygın ve tanınmış pazaryeri alanlarından satış yapmayı tercih etmektedir. En tanınan pazaryeri alanları denildiğinde akla ilk önce gelen alan Amazon’dur.

Amazon, normal mağaza açılarak satış yapılabilecek bir e-ihracat pazaryeri alanıyken değişik pek çok hizmetinden de işletmelerin faydalanabilmesini sağlamaktadır. Bu hizmetler içinde de çoğunluğun aklına ilk önce gelen hizmet Amazon FBA olarak bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Blog Kullanımının Önemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B2B Alanında Amazon FBA Ne Demektir?

Dünyanın en büyük pazaryeri olarak bilinen Amazon tarafından 2006 senesinde geliştirilmiş olan Amazon FBA, Amazon Fulfillment by Amazon anlamına gelmektedir. Amazon tarafından geliştirilmiş olan fulfilment hizmet türü olarak bilinmekte olan Amazon FBA, B2B satıcıların Amazon depolarına ürün gönderimleri yapabilmelerini sağlayabilmektedir.

Amazon FBA hizmeti sayesinde; Amazon satıcılarının satmış oldukları ürünlerin iade, paketleme, nakliye, depolama gibi oprasyonel süreçleri Amazon tarafından yürütülmektedir. Yani Amazon depolarına ürün göndermek isteyen B2B işletmeler hiçbir güç harcamadan ürün satıp gelir elde edebilmektedir.

B2B Alanında Amazon FBA’da Satış Yapılmasının Avantajları Nelerdir?

Amazon’da satış yapmakta olan pek çok B2B işletme, genel olarak FBA’da satış yapmanın avantajları nedeni ile bu hizmeti tercih etmektedir. Çünkü B2B markalar için Amazon FBA’da satış yapılmasının avantajları oldukça önemlidir. Bu avantajlardan bazıları;

 • Amazon FBA, satış yapmayı istemekte olan B2B markaların nakliye ve lojistik süreçlerinde oldukça kaliteli hizmet alabilmelerini sağlamaktadır.
 • Amazon FBA satış gerçekleştiren B2B markalar indirimli kargo ücretleriyle çalışmaktadır.
 • Amazon satıcıları, Amazon FBA açılımı olan Amazon Fulfillment by Amazon hizmetinden yararlanarak müşteri danışmanıyla çalışma olanağı yakalayabilmektedir.
 • Amazon Fulfillment by Amazon ile  B2B markalar iade işlemleriyle uğraşmak zorunda kalmamaktadır.
 • B2B şirketler Amazon Fulfillment by Amazon hizmeti ile uygun fiyatlarla ürünlerini depolayabilmektedir.
 • Amazon Fulfillment by Amazon hizmetleri, B2B markaların prime hizmetler sunabilmelerini kolaylaştırabilmektedir.
 • E-ticaret ve e-ihracat süreçleri bu yöntem ile kolayca gerçekleşmektedir.

Günümüz koşullarında pek çok B2B e-ticaret ve e-ihracat firması sağlamış olduğu avantajlar için Amazon FBA hizmetinden yararlanarak Amazon’da satış yapabilmektedir.

B2B Alanında Amazon FBA’da Satış Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

Amazon FBA genel olarak avantajlı bir hizmet olmasının yanı sıra belirli durumlarda dezavantajlarla karşılaşılabilmeye sebep olabilmektedir. Bu dezavantajlar;

 • Amazon FBA’da depolanan ürünlerin süreleri 6 ayı geçtiği zaman ek ücret ödemesi yapılması gerekmektedir.
 • İade kolay olduğundan satışları yapılan ürünlerin iade sayıları artış gösterebilmektedir.
 • Amazon vermiş olduğu her bir hizmet için ayrı ücret tarifesi uygulamaktadır.
 • B2B firmalar göndermiş oldukları ürünleri takip edebilme konusunda zorlanabilmektedir.

Amazon FBA’da satış yapmanın B2B marklara sağlayabileceği dezavantajlardan bazılarıdır. B2B işletmeler Amazon FBA’da satış yapmanın avantajlı ve dezavantajlı durumlarını gözden geçirerek bu hizmetten yararlanıp yararlanmayacağına karar verebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Pazarlama Hunisi Oluşturabilmeyi Optimize Etmek İçin İpuçları

B2B Alanında Amazon FBA’da Satış Nasıl Yapılmaktadır?

Amazon Fulfillment by Amazon hizmetinden yararlanarak Amazon’da satış yapmayı isteyen B2B işletmelerin  bazı prosedürleri ve süreçleri tamamlamaları gerekmektedir.

 • Amazon Fulfillment by Amazon hizmetinden yararlanabilmek için Amazonda ilk olarak bir satıcı hesabı açılması gerekmektedir. Bu adım, Sellercentral by Amazon üzerinden tamamlanabilmektedir.
 • Mağaza açılarak ürünler listelendikten sonra, Amazon’da satış yapılacak ürünlerin gönderim şekli olarak FBA yönteminin tercih edilmesi gerekmektedir. Bu aşamada görülecek FBM ürünlerini kendisi gönderecek olan B2B markaların tercih edecekleri hizmettir.
 • FBA yöntemi tercih edildikten ve ürünler Amazon’da listelendikten sonra satılacak ürünler Amazon depolarına gönderilebilmekte ve Amazon FBA hizmetinden yararlanılabilmektedir.

Bu adımlar tamamlandıktan sonra dünyada pek çok B2B işletmesinin tercih etmekte olduğu Amazon Fulfillment by Amazon hizmeti ile ürünler yurtdışında satışa sunulabilmektedir. Bu hizmetten yaralanabilmeyi isteyen B2B işletmelerin belirli sermayeye ihtiyaçları bulunmaktadır. Bunun nedeni de bu hizmetin ücretli bir hizmet olmasıdır.