B2B Alanında İşleri Büyütmek İçin Yardımcı Olabilecek Dijital Pazarlama Araçları
10 Ekim 2022
B2B Ticaret ile Satış Artırmak İçin Yapılması Gerekenler
12 Ekim 2022

B2B Ticaret İçin Çin’den Toptan Ürün Nasıl Getirilebilmektedir?

B2B Ticaret İçin Çin’den Toptan Ürün Nasıl Getirilebilmektedir?

Çin,B2B e-ticaret yaparak gelir elde etmekte olan işletmelerin ürün tedarik etmek için en fazla tercih ettiği ülkelerden biri olarak bilinmektedir. Pek çok B2B e-ticaret firması ürün yelpazelerini genişletebilmek ve müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için Çin’den ürün getirerek Türkiye’de satışını yapmaktadır. Çin’den toptan getirilen ürünler Türkiye’de satılabilmektedir.

B2B Ticaret İçin Çin’den Hangi Ürünler Getirilebilmektedir?

Çin’den ürün getirebilinmesi karlı bir iş olsa da ülkemize getirilemeyen ürünlerde bulunmaktadır. Türkiye’ye girişi hukuki prosedürler nedeniyle yasak olan bu ürünler, sipariş edilse bile gümrükten geri dönmektedir. Çin’den Türkiye’ye getirilemeyen bu ürünler hangileridir?

Çin’den toptan bir şekilde pek çok ürünün tedariği yapılabiliyor olsa da bazı ürünlerin ithalatı yapılamamaktadır. Bu ürünlerden bazıları;

 • Alkollü içecekler,
 • Silahlar,
 • Kürkler ve hayvan derileri,
 • Benzin, gübre ve toprak,
 • Patlayıcı özelliğe sahip kimyasal maddeler,
 • Kumar makineleri,
 • Canlı hayvanlar,
 • Uyuşturucu maddeler,
 • Kimyasal ilaçlar,
 • Kozmetik ürünler,

Gibi bazı ürünlerin Türkiye’ye girişi yasak olduğundan yapılamaktadır. Bu ürünler sipariş edildiğinde gümrükte takılarak Çin’e geri iade edilmektedir. Bu sebeple B2B e-ticaretle uğraşanların bu ürünleri Türkiye’ye getirtmemesi oldukça önemli bir unsurdur.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Sosyal Medyada Satış Artırabilme Taktikleri

Çin’den Ürün Getirilirken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Çin’den ürün getirilmeden önce dikkat edilmesi gereken pek çok unsur yer almaktadır. Çin kökenli pek çok e-ticaret sitesinin, alışveriş yapılacak olan B2B firmaların bulunmasına aracılık ettiği bilinmektedir. Fakat bu sitelerin çok iyi seçilerek firmaların güvenilir olup olmadıklarının teyit ettirilebilmesi oldukça önemlidir. Toplu ürün anlaşmaları sırasında yanlış algıyla firmaların güvenirliliğinin tespit edilmeden sipariş verilmesi durumunda dolandırılabilmek de mümkün olabilmektedir.

Çin’den Ürün Nasıl Getirilebilmektedir?

Çin’den ürün getirebilmek için bazı adımların takip edilmesi gerekmektedir. Bu adımlar tamamlandıktan sonra Çin’den kolay bir şekilde ürün getirilebilmektedir.

 • İlk önce Çin’den ürün getirilebilinmesi yani ithalat yapılabilmesi için tüzel bir kişiliğe sahip olunması gerekmektedir. Tüzel kişiliğe sahip olmak, limited, anonim ya da şahıs şirketin bulunması anlamına gelmektedir.
 • Çin’den toptan ürün getirilebilinmesi için öncelikle getirilecek olan ürünlerin Türkiye’ye girişlerinde herhangi bir yasağın olmaması gerekmektedir.
 • Getirilmek istenen ürünlerin yasaklı olup olamadıklarına dikkat edilebilmesi için Türkiye Gümrük mevzuatında belirlenmiş olan şartları taşıyıp taşımadığının kontrol edilmesi gerekmektedir.
 • Siparişi verilmiş olan ürünlerin gümrüğe takılmaması adına gerekli olan tüm evrakların eksiksiz olarak tamamlanması gerekmektedir.

Çin’den ürün getirilmesi durumunda Dahilde İşleme Rejimine tabi olup, bu rejim ile alakalı iki çeşit izin alınabilmektedir. Bu izinlerden birincisi dahilde işlem izni belgesi ile dahilde işleme iznidir. Dahilde işleme izni ve belgesi alınabilmesi için B2B firmasının başvuru formuyla ve diğer ilgili belgelerle Ticaret Bakanlığının Bölge Müdürlüğüne yazılı şekilde, başvuru izin belgesi için de elektronik ortamlarda başvuru yapılması gerekmektedir. Dahilde İşleme İzni verilebilecek olan haller özellikli olarak mevzuatta bulunmaktadır. İşletmelere uygun olan iznin alınmasının ardından gümrükteki mal indirme sırasında hazır bulundurulması gerekli belgelerin de tamamlanması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Şirket Kurma Aşamasında Kaçınılması Gerekli Olan Hatalar Nelerdir?

Gümrük Süreçleri Ne Şekilde Gerçekleşmektedir?

Çin’den toptan olarak ürün alındığında ilk adımda B2B şirketine ait ticari faturanın imzalı ve kaşeli olarak hazır bulundurulması gerekmektedir. Ticari faturalarda satılmakta olan ürünle alakalı detaylı bilgiler yer almakta olup, ürünlerin parasının ödenmiş olduğuna dair hesap belgesinin de hazır bulundurulması gerekmektedir.

İkinci adım da ise alınmış olan ürün hakkında bilgileri içermekte olan koli listelerinin yer alması gerekmektedir. Bu listeler, gümrükte Çin’den alınmış olunan ürünlerin neler olduğu ile alakalı incelemelerin yapılması durumunda işe yaramaktadır. Bir başka belge ise ürünlerin nakliyesi deniz yolu ile gerçekleştirildiğinde alınması gerekli olan konşimento diğer adıyla deniz ulaşım belgesidir. Ayrıca ürünlerin nerede üretilmiş olduklarına dair belgenin bulundurulması gerekmektedir. Bu belge gümrükte gerekli olmasa bile ticaret odasına sunulması gerekli olan bir evrak niteliğinde olduğundan ürünlerin menşei şahadetnamesiyle birlikte gönderilmesinin istenilmesi gerekmektedir.