B2B İşletmeleri Özgün Bir Marka İsmi Nasıl Bulabilir?
5 Ekim 2022
B2B Alanında Şirket Kurma Aşamasında Kaçınılması Gerekli Olan Hatalar Nelerdir?
7 Ekim 2022

B2B Alanında Sosyal Medyada Satış Artırabilme Taktikleri

B2B Alanında Sosyal Medyada Satış Artırabilme Taktikleri

Özellikle son zamanlarda sosyal medyada satış yapabilmek oldukça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Artık günümüzde kolay bir hale gelmiş olan sosyal medya satışları, bazı adımlar takip edilerek yapıldığında istenilmekte olan sonuçlar elde edilebilmektedir. Sosyal medyada satış yapabilmek birçok B2B firması tarafından da oldukça sık tercih edilen satış yöntemleri arasında bulunmaktadır. Sosyal medyaya ve sosyal medyadan satış yapabilmeye ilgi duyan firmalar bu yöntemleri dikkatlice takip ederek satış gerçekleştirebilmektedir.

B2B Alanında Sosyal Medyada Para Nasıl Kazanılabilir?

Sosyal medyadan para kazanabilmek birçokB2B firması açısından oldukça önemli bir konudur. Sosyal medya üzerinden para kazanılabilmesi için ilk olarak B2B işletmesine ait bir hesap açılması gerekmektedir. Açılan hesabın ticari amaçlara uygun olması gerekmektedir. Sosyal medyadan para kazanabilmenin ilk adımı; Linkedin, Facebook, Instagram,Twitter  ve Youtube  gibi sosyal medya alanlarında hesap açmaktır.

Sosyal medya alanları içerisinde para kazanabilmek için en yaygın olarak kullanılan alan Instagramdır. Sosyal medyadan satış yapabilmek amacıyla açılacak olan B2B işletmesine ait Instagram hesabının oldukça iyi bir şekilde değerlendirmeler yapılarak açılması gerekmektedir. Sosyal medya hesabının kurumsal niteliklere sahip olmasının yanı sıra bu hesap üzerinden takipçilere düzgün bir dil kullanılarak hitap edilmesine özen gösterilmelidir. Ancak resmi bir dil kullanılmamalıdır. Çünkü resmi bir dil kullanmayı tercih etmek takipçiler ile firma arasında mesafe oluşmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle samimi bir dil kullanılmasına özen gösterilmelidir.

B2B ile Sosyal Medya Üzerinden Satış Yapabilmek İçin Neler Yapılabilir?

Sosyal medyadan satış yapılabilmesi için bazı taktikler yer almaktadır. Bu taktikler arasında sosyal medya hesaplarında dikkat çekici niteliklere sahip görsellere yer verilmesi yer almaktadır. Etkili niteliklere sahip görseller ile desteklenmekte olan gönderiler, diğer takipçi işletmelerin dikkatini çekmekte oldukça etkilidir. Dikkat çekici görsellere yer vermek, takipçi işletmelerin müşteriye dönüşmesinde de oldukça etkili bir yöntemdir.

Sosyal medya alanları üzerinden B2B satış yapabilmek isteniyorsa hesaplarda paylaşılan gönderilerin özenli görsellerle birlikte hazırlanmış olması oldukça önemlidir. Paylaşılan gönderilere farklı filtre özellikleri ekleyip ilgi çekici bir hale getirebilmek mümkündür.

Sosyal medyada satış artırabilme taktiklerinden bir diğeri de hashtag kullanımlarıdır. Ancak hashtag kullanımlarında doğru kelimelerin seçilmesi oldukça önem taşımaktadır. Paylaşılmakta olan B2B ile ilgili gönderilerle doğru orantılı olan hashtag kullanımları, sosyal medya alanları üzerinden satış yapabilmeye ve satışları artırmaya yardımcı olabilmektedir.

Sosyal medyada sarış artırma taktiklerinden bir diğeri de sosyal medya alanları üzerinden reklam vermektir. Verilen reklam sayesinde B2B işletmelerinin sosyal medyadan satış yaparak para kazanabilmeleri mümkündür.

Sosyal Medya Satış Stratejileri

Sosyal medyada satış yapabilmek için, öncelikle takipçilerin dikkatini çekebilmek gerekmektedir. Sosyal medya da satış artırabilme taktikleri arasında yer alan bir diğer taktikte satılan ürünlerin kampanyalar ile satışa sunulmasıdır. Belirlenmiş olan satış fiyatlarının yalnızca belirli günlerde geçerli olduğu bilgisinin takipçi işletmeler ile paylaşılması, müşterilerin dikkatini çekerek ürün satışlarını artırabilmeye yardımcı olmaktadır.

Çok geniş kitlelere sahip olmayan, ufak çaplı bir B2B sosyal medya hesabına sahip olan firmalarının daha çok düşük bütçeli olan reklam seçeneklerini tercih etmesi gerekmektedir. Böylece sosyal medya alanları üzerinden satışa sunulmakta olan ürünler, verilen reklamlar sayesinde ön plana çıkarılabilmektedir.

Sosyal medya alanlarında satış yapılabilmesi için B2B hesapların düzenli aralıklarla güncellenmesine önem verilmesi gerekmektedir. Çünkü sürekli güncellenmekte olan sosyal medya hesapları müşterilerin daha çok dikkatini çekmekte olup potansiyel müşterilere ulaşılabilmeye yardımcı olmaktadır.

Sosyal medyada satış artırabilmek için, özellikle Instagramda yer alan hikâye özelliğinden yararlanarak B2B firmalar satmak istedikleri ürünlerin reklamını yapmaya özen göstermelidir. Çünkü bilindiği gibi sosyal medya alanları içerisinde Instagram kullanıcıların sayısı oldukça yüksektir. Bu nedenle sosyal medyada satış artırabilmeyi isteyen B2B firmaları ancak Instagramın özelliklerinden doğru şekilde yararlanarak satışlarını artırabilmektedir.